fbpx
DC ComicsRecenzje Komiksów

Batman: Biały Rycerz

Sean Murphy, rysownik i scenarzysta, odważył się na coś, co w świecie Batmana wydawało się niemal bluźnierstwem – odwrócił role. W komiksie Batman: Biały Rycerz nie mamy do czynienia z kolejną opowieścią o walce dobra ze złem. Dostajemy głęboką analizą szarości moralnych, politycznych intryg i konsekwencji działań, które pozornie mają służyć wyższemu celowi. Komiks ten, choć osadzony w doskonale znanym uniwersum Gotham, oferuje świeże spojrzenie na relacje między Mrocznym Rycerzem a jego arcywrogiem, Jokerem.

Książę Zbrodni wychodzi z trawiącego go przez lata szaleństwa i odradza się jako Jack Napier. Pragnie uzdrowić miasto, które dotąd sam terroryzował. Razem z wieloletnią partnerką Harley Quinn wprowadzają w życie swój misterny plan. Chcą unieważnić zasługi Batmana – osoby będącej ich zdaniem największym wrogiem Gotham City. Krucjata Napiera obnaża korupcję, która od lat toczy lokalną policję, a on sam zostaje popularnym radnym, bohaterem ludu. Jednak kiedy brudy przeszłości dają o sobie znać, zarówno Batmanowi, jak i Jokerowi coraz trudniej określić, kto jest zbawcą, a kto zbrodniarzem. Oddala się też nadzieja na lepszą przyszłość dla Gotham City.

Batman: Biały Rycerz – nowa wizja nietoperza

Punktem wyjścia jest metamorfoza Jokera. Nie mamy tu do czynienia z kolejnym szaleńczym planem, ale z przemianą w Jacka Napiera. Charyzmatycznego i elokwentnego polityka, który z zaskakującą skutecznością zaczyna naprawiać Gotham. Napier, wykorzystując swoje doświadczenie i znajomość miasta, demaskuje korupcję, reformuje policję i oferuje mieszkańcom realną alternatywę dla metody działania Batmana. To właśnie Batman staje się w tej historii problemem. Jego nocne eskapady, choć podyktowane chęcią ochrony miasta, są postrzegane jako akt terroru, a jego metody jako brutalne i nieproporcjonalne do zagrożenia.

Batman: Biały Rycerz

Murphy zręcznie konstruuje narrację, w której czytelnik zostaje zmuszony do kwestionowania swoich dotychczasowych przekonań. Czy Batman, działający poza prawem, rzeczywiście jest bohaterem, czy może jedynie samozwańczym strażnikiem, który swoimi działaniami eskaluje przemoc w Gotham? Czy Joker, po wyleczeniu z szaleństwa, może stać się realnym liderem, zdolnym do naprawy miasta? Te pytania towarzyszą czytelnikowi przez całą lekturę, zmuszając do refleksji nad naturą sprawiedliwości i granicami władzy.

Warstwa wizualna komiksu to prawdziwa uczta dla oka. Sean Murphy prezentuje Gotham w sposób, który jest zarówno znajomy, jak i zaskakujący. Architektura miasta jest monumentalna i mroczna, a detale, takie jak zniszczone budynki, graffiti i neony, dodają mu autentyczności. Postacie są wyraziste i pełne charakteru, a ich mimika i gesty doskonale oddają emocje, które nimi targają. Szczególnie imponująca jest metamorfoza Jokera w Jacka Napiera – zmiana w wyglądzie, postawie i sposobie mówienia jest subtelna, ale niezwykle skuteczna.

Batman jakiego nie znacie

Narracja prowadzona jest w sposób dynamiczny i angażujący. Murphy zręcznie przeplata sceny akcji z momentami refleksji, a dialogi są inteligentne i pełne napięcia. Szczególnie interesujące są interakcje między Batmanem a Jackiem Napierem – ich rozmowy są pełne ironii, sarkazmu i wzajemnych oskarżeń. Czytelnik ma wrażenie, że obserwuje szachową partię, w której każdy ruch ma strategiczne znaczenie.

Batman: Biały Rycerz

Batman: Biały Rycerz to komiks, który wykracza poza ramy tradycyjnej opowieści o superbohaterach. To złożona i wielowymiarowa historia, która porusza ważne kwestie społeczne i polityczne. Murphy zmusza czytelnika do kwestionowania swoich przekonań i do spojrzenia na świat Batmana z zupełnie nowej perspektywy. To komiks, który zostaje w pamięci na długo po zakończeniu lektury i prowokuje do dalszych dyskusji.

Komiks ten nie jest jedynie kolejną historią o Batmanie, ale głęboką analizą jego psychiki i wpływu jego działań na miasto, które przysiągł chronić. To opowieść o odkupieniu, o szansie na zmianę i o tym, że nawet w najmroczniejszych zakątkach Gotham może zajaśnieć promyk nadziei. Batman: Biały Rycerz to pozycja obowiązkowa dla każdego fana komiksów, który szuka czegoś więcej niż tylko rozrywki. To komiks, który zmusza do myślenia i do zadawania trudnych pytań. To komiks, który na długo pozostanie w pamięci.

Ocena: 9/10

Batman: Biały Rycerz okładka
  • Tytuł: Batman: Biały Rycerz
  • Scenariusz: Sean Murphy
  • Rysunki: Sean Murphy, Matt Holllingsworth
  • Tłumaczenie: Maria Lengrem
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 20.06.2024
  • Liczba stron: 232
  • Cena: 89,99 zł