Mechaniczna Ziemia tom 1: Oceanika
Barwna opowieść inspirowana poetyką absurdu i niedorzeczności ze wspaniałymi rysunkami i mieszanką oryginalnego humoru utrzymana w stylistyce retrofuturystycznej. Tak można określić komiks Mechaniczna Ziemia tom 1: Oceanika. Stworzony został przez wspaniały duet Fitoy / Andréae, który łapie czytelnika w swoje szpony już od pierwszych stron.
Fabuła komiksu Mechaniczna Ziemia tom 1: Oceanika przedstawia czytelnikowi mnogość fantastycznych postaci, ludzi zwierząt i robotów osadzona na pokładzie statku gdzie trwa nieustannie trwa zabawa. Nie ma na nim dnia, aby jego pasażerowie nie znaleźli pretekstu, aby świętować. Jednak ta nieustająca fiesta nasuwa nam myśl, że to wszystko ma służyć tylko jednemu celowi. Jej uczestnicy mają zapomnieć o otaczającym ich świecie zewnętrznym. I można by śmiało rzec, że prowadząc hulaszczy i beztroski żywot. Nie interesują się tym, co jest poza ich małym światem, hermetycznie zamkniętym pokładami statku. Lecz gdy w tej sielance pojawia się pomysł opuszczenia transatlantyku przez jednego z pasażerów nagle wkrada się chaos.
O czym jest Mechaniczna Ziemia tom 1: Oceanika ?
Transatlantyk „Mekaton” przemierza bezkresne oceany. Przebywający na jego pokładzie ludzie i zwierzęta żyją w przeświadczeniu, że poza pokładem ich statku nie ma życia. W związku z tym wszyscy uważają, że „Maketon” jest ich domem. Wszelkie myśli dotyczące świata poza nim są uważane za absurdalne i niemożliwe. Wszyscy żyją na min w pełnym luksusie poddając się nieustannym zabawom i niemusza się martwić niczym więcej. Jak wiadomo taka sielanka jednak nie może trwać wiecznie. Jeden z pasażerów Philéon wpada na absurdalny pomysł poznania świata poza transatlantykiem. Taka postawa ściąga na niego uwagę Sił Specjalnych, które uważają, że taka postawa może odmienić losy mieszkańców statku. Może to zburzyć tak misternie zbudowany przez nich mikroświat. I w taki to sposób na „Mekatonie” zapanowuje chaos. Czy Philéon znajdzie sojuszników, którzy pomogą mu w ucieczce i ukryją go przed Siłami Specjalnymi? O tym to już przeczytajcie sami.

Podsumowując Mechaniczna Ziemia to bardzo dobra lektura, która śmiało można polecić czytelnikowi w każdym wieku. Jak już wspominałem na samym początku komiks jest przepięknie narysowany i napisany przyjemnym językiem. Bogactwo postaci zarówno tych ludzkich, jak i zwierzęcych, obdarzonych tuja głosem, które urzekną nie tylko swoim wizerunkiem, ale również osobowością dodatkowa zachęca do lektury. Ten niezwykły świat prowadzi czytelnika do wielu przemyśleń. Pokazuje również to, że utopia może być tylko wyimaginowanym obrazem, a my jej więźniami. Gorąco polecam.
Ocena: 10/10

- Tytuł: Mechaniczna Ziemia tom 1: Oceanika
- Scenariusz: Patrick Fitou
- Ilustracje: Jean-Baptiste Andréae
- Tłumaczenie: Jakub Syty
- Wydawnictwo: Kurc
- Data wydania: 01.12.2017 r.
- Liczba stron: 48
- Cena: 45,00 zł
Pingback: Mechaniczna ziemia tom 2 - Antarktyka - Czytaj Komiksy
Pingback: Azymut tom 4 - Czarne chmary, biały żagiel - Recenzja - Czytaj Komiksy