fbpx
Artykuły

Terminologia komiksowa – część I

Pewnie wielokrotnie zastanawialiście się nad różnymi terminami, jakie widnieją na okładkach lub też zapowiedziach komiksowych. Sam na początku miałem z tym problemy, dlatego postanowiłem rozjaśnić Wam troszeczkę część z nich. Przynajmniej dzięki temu uda wam się połapać, o co chodzi w niektórych komiksach.

One-Shot – takim terminem określa się opowieść, która zamyka się na kilkunastu stronach. W większości przypadków jest to po prostu zwykła zeszytówka, w której znajdziemy pojedynczą historię. W niektórych wydawnictwach określa się je jako „Special”. Najczęściej One-Shoty spotyka się podczas dużych wydarzeń, które łączą wiele tytułów. Dzięki nim możemy śledzić losy bohaterów, którzy nie biorą bezpośredniego udziału w głównym nurcie danego wydarzenia. Przykład: Robin Rises Alpha (2014, DC) 

 

Event/Wydarzenie – tym terminem określa się duże opowieści niejednokrotnie wpływające na całe uniwersum danego wydawnictwa. Przeważnie zaczyna się od #1 i kończy na #8-#12 zeszycie. Jest to główny nurt, który posiada własny tytuł, a regularne serie odnoszą się do trwającego wydarzenia. W większości przypadków podczas trwania wydarzenia komiksy biorące w nim udział mają specjalne oznaczenie. Przykład: Blackest Night (DC), Civil War (Marvel)

Crossover – termin używany, gdy dochodzi do spotkania bohaterów różnych serii komiksowych. Bardzo popularny zabieg w amerykańskich komiksach o superbohaterach. Nie spotyka się raczej w komiksie europejskim i japońskim. Stosunkowo często można spotkać taki zabieg w obrębie jednego wydawnictwa. Dzięki temu wydarzenia z danej historii mają wpływa na obie serie. Jednak, gdy spotykają się bohaterowie różnych wydawnictw, w obu przypadkach dany komiks istnieje poza głównym uniwersum . Przykład: Batman/Spawn (DC/Image Comics)

Team-up – to rodzaj komiksu, w którym superbohaterowie lub drużyny łączą swoje siły, aby osiągnąć wspólny cel. Warto wspomnieć, że przeważnie nigdy wcześniej nie mieli oni sposobności do współpracy. Team-up może rozgrywać się w ramach historii w danej serii lub też jako zupełnie osobna seria. Zdarzają się przypadki, gdy przy pierwszym spotkaniu bohaterowie – zamiast współpracować – walczą ze sobą. Przykład: Superman/Batman (DC), Marvel Team-Up

Reprint – ponowne opublikowanie wcześniej wydanego materiału. Wydawcy często przedrukowują klasyczne historie komiksowe z dawnych lat lub dekad. Zdarza się czasem, że rysunki są odrestaurowane dzięki nowoczesnej technologii. Reprint oznacza również dodruk kolejnych kopii komiksów po wyczerpaniu nakładu. W niektórych przypadkach wydawnictwa zmieniają minimalnie okładkę lub też oznaczają który to dodruk.

2 komentarze do “Terminologia komiksowa – część I

Dodaj komentarz