fbpx
Artykuły

Egmont w Lutym czyli co warto przeczytać

Kolejny miesiąc i kolejne wydatki. Tym razem jest z czego wybierać ponieważ Klub Świata Komiksu czyli Egmont Polska postanowiło zasypać nas naprawdę dobrymi tytułami. W tym miesiącu każdy znajdzie coś dla siebie. Niezależnie od wieku i będzie się dobrze bawił.

W lutym dostajemy aż trzynaście pozycji, co jak na komiksowy świat jest bardzo dużą liczbą. Trzeba pamiętać, że również inne wydawnictwa mają swoją ofertę a do tego dochodzą kolekcje z salonów prasowych. Jest w czym wybierać dlatego postaram się pomóc w tym wyborze. Oczywiście znajdą się tacy co umieszczą w swojej kolekcji wszystkie tytuły – zazdroszczę!

1. 300

300 72dpi

Słynny album Franka Millera, za który autor został uhonorowany najważniejszymi amerykańskimi wyróżnieniami komiksowymi: Nagrodą Eisnera i Nagrodą Harveya. Na podstawie 300 w 2007 roku powstał film o tym samym tytule w reżyserii Zacka Snydera i Franka Millera. Twórcą tej historii jest znakomity scenarzysta i grafik Frank Miller, znany polskim czytelnikom z takich komiksów jak Sin City: Miasto Grzechu, Batman – Powrót Mrocznego Rycerza, Batman – Mroczny Rycerz kontratakuje, Batman – Rok pierwszy, Daredevil czy Ronin.

Rok 480 przed naszą erą. Wielka armia perska wkracza na ziemie greckie. Skłócone państewka Hellenów nie są w stanie porozumieć się w sprawie utworzenia jednolitej obrony. W tej sytuacji król Sparty, wbrew decyzji sędziów swojego ludu, wyrusza wraz z nieliczną gwardią przyboczną, by stawić czoło najeźdźcom. Na miejsce bitwy wybiera wąski przesmyk Termopile, gdzie jego trzystu żołnierzy będzie miało szansę przez kilka dni zatrzymać kilkudziesięciotysięczne wojska perskie. Tak rozpoczyna się najbardziej heroiczna i najsławniejsza bitwa w starożytnej Grecji, której efektem było zjednoczenie się państw helleńskich przeciwko wrogowi ze wschodu.

2. Blueberry, tom 0 (wydanie zbiorcze)

Blueberry-9-072

Tom zbiorczy bestsellerowej serii o przygodach porucznika Blueberry’ego, słynnego komiksowego bohatera Dzikiego Zachodu. Album zawiera pięć epizodów, które rozpoczynają cały cykl, a zarazem tworzą jedną historię. Cykl wymyślili i tworzyli dwaj nieżyjący już klasycy komiksu frankofońskiego: scenarzysta Jean-Michel Charlier oraz rysownik i scenarzysta Jean Giraud, znany także jako Moebius (Garaż hermetyczny, Człowiek z Ciguri, Arzach, Świat Edeny).

Mike S. Blueberry, niesforny oficer kawalerii USA, zostaje karnie przeniesiony na Dziki Zachód. Już w pierwszych dniach pobytu w nowej jednostce, Forcie Navajo, przysparza sobie wroga w osobie nienawidzącego Indian majora. Tymczasem w okolicy fortu dochodzi do napadu, o który zostają posądzeni Apacze. Rozpoczynają się walki z Indianami, które przeradzają się w wielkie powstanie wszystkich plemion z Arizony i Nowego Meksyku. W krwawej wojnie sprzymierzone szczepy odnoszą jeden sukces za drugim. Blueberry znajduje się w samym sercu konfliktu. Choć uważa, że to nie Apacze ponoszą odpowiedzialność za wybuch wojny, staje do walki z czerwonoskórymi, gdyż tak każe mu honor żołnierza. Przy okazji przeżyje mnóstwo niezwykłych przygód po obu stronach granicznej rzeki Rio Grande.

3. Star Wars Komiks 1/2017

Nowe wcielenie magazynu dla miłośników komiksu i fanów Star Wars. Co dwa miesiące gruby magazyn z najnowszymi komiksami Star Wars, wydawanymi od 2015 roku przez wydawnictwo Marvel Comics. W każdym numerze prezentowana jest zamknięta opowieść komiksowa (odpowiadająca zawartości pełnego albumu).

W numerze 1/2017 dwumiesięcznika znalazła się obejmująca sześć zeszytów historia Eskadra Czarnych, pierwsza w nowym cyklu Poe Dameron, poświęconym pilotowi Ruchu Oporu – jednemu z głównych bohaterów filmu Przebudzenie Mocy. Jest to pierwsza seria komiksowa bezpośrednio powiązana z ostatnią filmową częścią Gwiezdnych wojen. Na zlecenie księżniczki Lei Poe Dameron, najlepszy pilot w galaktyce, wykonuje tajną misję, która zawiedzie go w miejsca o kluczowym znaczeniu dla Mocy…

4. All-New X-men: Tak inni, tom 4

Po wydarzeniach z Bitwy Atomu wiele się zmieniło w życiu młodych mutantów. Po tym, jak okazało się, że nie mogą wrócić do swoich czasów, postanowili wspólnie ze swoją opiekunką Kitty Pryde zmienić szkołę i przenieść się do Kanady. A ledwie się tam zadomowili, musieli stawić czoła religijnym fanatykom walczącym z mutantami. Dodatkowo w tomie specjalny komiks z okazji pięćdziesięciolecia wydawania przygód mutantów – w tej okolicznościowej antologii możecie przeczytać prace m.in. Stana Lee, Chrisa Claremonta czy Fabiana Niciezy.

Autorzy komiksu All-New X-Men: Tak inni to scenarzysta Brian Michael Bendis (Uncanny X- Men, Guardians of the Galaxy, Era Ultrona) oraz rysownicy Scott Immonen (All-New X-Men, Ultimate Spider-Man) i Brandon Peterson (Ultimate X-Men, Era Ultrona).

5. Liga Sprawiedliwości, tom 7, Wojna Darkseida, część 1

Siódmy tom serii o grupie superbohaterów, która została utworzona, aby chronić ludzkość przed zagrożeniami z kosmosu. Liga Sprawiedliwości (JL) powstała przed laty, by ochronić Ziemię przed najazdem Darkseida i jego armii parademonów. Teraz straszliwy władca planety Apokolips powraca, by zrobić z naszego świata strefę wojny. Wybrał Ziemię na pole bitwy z Antymonitorem, jedną z najpotężniejszych i najbardziej niszczycielskich istot, jakie kiedykolwiek istniały. Darkseid nie wie, że jego własna córka, tajemnicza i śmiertelnie niebezpieczna Grail, wspiera Antymonitora.

Wonder Woman, Superman, Batman i reszta członków Ligi Sprawiedliwości nawiązują współpracę ze Scottem Free, znanym jako Mister Miracle, który pochodzi z planety Nowa Geneza. Czy jednak bohaterowie zdołają ocalić świat przed zniszczeniem przez dwie niemal boskie siły? Aby misja się powiodła, będą musieli zgłębić sekrety Nowych Bogów, poznać prawdziwą tożsamość Antymonitora oraz dowiedzieć się, co w przeszłości zaszło między nim a Darkseidem.

Opowieści o Lidze zostały napisane przez Geoffa Johnsa, scenarzystę mającego na koncie wiele bestsellerowych dzieł (Wieczne Zło, Superman, Batman, Aquaman, Green Lantern), a narysowane przez uznanego grafika Jasona Faboka (Detective Comics, Batman, Superman/Batman).

Tak się prezentuje lista pięciu najciekawszych wg mnie pozycji jakie ma dla nas Wydawnictwo Egmont w Lutym. Oczywiście reszta pozycji jest również warta uwagi ponieważ mamy tu: Deadpool Classic, tom 1 oraz Deadpool: Wyzwanie Draculi, tom 5, komiksy o jednym z obecnie najpopularniejszych superbohaterów w popkulturze. Fani superbohaterów oprócz wymienionych pozycji mogą nabyć Uncanny Avengers: Czas na Ragnarok, oraz Suicide Squad – Oddział Samobójców. Nie zabraknie również czegoś dla fanów mrocznego miasta ponieważ w nasze łapki trafia kolejny tom Catwoman, Nie ma lekko oraz Gotham Central: W obłąkanym rytmie. Nie zabraknie również bestsellerowej amerykańskiej serii – SKALP, która brawurowo przeniosła czarny kryminał w warunki świata dzisiejszych Indian północnoamerykańskich. A także szósty tom humorystycznej serii familijnej o perypetiach dwóch sióstr: nastoletniej Wendy i o kilka lat młodszej Marine – Sisters.

Nie pozostaje mi nic innego jak zaproponować wam wizytę w ulubionej księgarni, salonie prasowym lub sklepie internetowym i zakupienie czegoś z tych pozycji. A może dostaliście któryś z komiksów na walentynki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *