Egmont na Marzec czyli co warto przeczytać!

Mówi się, że w Marcu jak w Garncu. I tak jest tym razem jeżeli chodzi o komiksy jakie przygotował nam Klub Świata Komiksu czyli Egmont Polska. Trzeba przyznać, że jak w każdym miesiącu jest w czym wybierać. Niezależnie od wieku, każdy znajdzie coś dla siebie.

W marcu dostajemy aż siedemnaście pozycji z czego większość to kolejne tomy wydanych już wcześniej serii. Trzeba pamiętać, że również inne wydawnictwa mają swoją ofertę a do tego dochodzą kolekcje z salonów prasowych. Postaram się pomóc w wyborze kilku pozycji. Część z nich znajdzie się oczywiście w moim posiadaniu.

1. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, tom 1

Pierwszy zbiorczy tom komiksowej adaptacji powieści Millennium, której autorem jest szwedzki pisarz Stieg Larsson. Album zawiera dwa tomy francuskiego wydania. Autorami serii są Sylvain Runberg, belgijski scenarzysta kilkudziesięciu serii kryminalnych, historycznych i fantastycznych (m.in. znanej w Polsce trylogii Konungowie) oraz José Homs, hiszpański rysownik znany z ilustracji do kilku cykli, w tym komiksu fantasy Red Sonja, stworzonego na podstawie prozy Roberta Howarda..

Dziennikarz śledczy Mikael Blomkvist przegrywa proces z wpływowym przedsiębiorcą Wennerströmem. Jest to nie tylko jego osobista porażka, ale także potężny cios dla miesięcznika „Millennium”, którego Blomkvist jest współwłaścicielem. Szybko jednak dostaje szansę na odbudowę wizerunku zawodowego i zdobycie wsparcia dla pisma, kiedy zjawia się u niego pewien adwokat z dość nietypowym zleceniem. Tak rozpoczyna się śledztwo, które doprowadzi Mikaela do krwawych tajemnic od dziesięcioleci skrywanych przez jedną z najbogatszych rodzin Szwecji. Równolegle toczy się wątek uznawanej za chorą psychicznie i nieprzystosowaną społecznie Lisbeth Salander, młodej pracownicy prywatnej firmy detektywistyczno-ochroniarskiej. Drogi tych dwojga bohaterów w końcu się połączą, aby doprowadzić do mrocznego finału…

2. X-Men – Mordercza geneza

Twórcami tej historii są czterokrotny laureat Nagrody Eisnera, scenarzysta Ed Brubaker (Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz, Tajni Avengers) oraz rysownicy Trevor Hairsine (Kapitan Ameryka, Ultimate Six) i Pete Woods (Deadpool, Excalibur).

Czasem historie, znane nam od lat, kryją w sobie mroczne tajemnice, które wypływają na powierzchnię w najbardziej nieoczekiwanych sytuacjach. Niedługo po wydarzeniach z sagi Ród M, gdy na Ziemi pozostało niespełna dwustu mutantów, wychodzą na jaw fakty z przeszłości, które wstrząsają w posadach ich światem.

3. Thunderbolts – Bez litości, tom 4

Po wydarzeniach z sagi Nieskończoność i utracie swojej łodzi podwodnej zespół Thunderbolts musi przegrupować się i na nowo ustalić priorytety. Najbardziej palącym problemem jest rozwiązanie sprawy Mercy – niebezpiecznej nadprzyrodzonej istoty, która towarzyszy grupie, ale staje się coraz większym zagrożeniem. By się jej pozbyć, Thunderbolts są gotowi udać się (dosłownie) do piekła. A to dopiero początek przetasowań w składzie grupy.

Autorzy tego tomu przygód Thunderbolts to scenarzysta Charles Soule (Daredevil, Śmierć Wolverine’a) i rysownicy Carlo Barberi (Amazing Spider-Man, Guardians of Infinity), Kim Jacinto (Venom, Uncanny Inhumans) i Paco Diaz Luque (Scarlet Spiders, Solo).

4. Y – ostatni z mężczyzn, tom 4

W 2002 roku dochodzi do katastrofy – umierają wszyscy mężczyźni na Ziemi. Wszyscy oprócz młodego nowojorczyka Yoricka Browna. Ostatni mężczyzna wyrusza w długą wędrówkę, aby odnaleźć w Australii swoją ukochaną. Towarzyszą mu dwie przyjaciółki – tajna agentka i pani naukowiec – ale mimo ich wsparcia Yorick wszędzie musi ukrywać swoją tożsamość, gdyż polują na niego organizacje wywiadowcze, medyczne, kościelne i feministyczne. Jedne chcą go złapać, aby zbadać w celu odnowienia płci męskiej, inne zamierzają go wykorzystać propagandowo lub ustanowić swoim przywódcą, a pozostałe po prostu zabić. Tymczasem bohater wraz z towarzyszkami dociera do Australii, ale tam okazuje się, że jego narzeczona wyjechała do Europy. Następnie los rzuca Yoricka do Japonii, gdzie prowadzone są zaawansowane badania medyczne, niezwykle ważne dla ustalenia przyczyny wyginięcia mężczyzn…

Scenariusz opowieści napisał amerykański twórca Brian K. Vaughan (Ex-machina, Saga, Runaways), zdobywca aż dziesięciu Nagród Eisnera. Rysunki są dziełem różnych autorów, przede wszystkim kanadyjskiej graficzki i scenarzystki Pii Guerry (Doktor Who, Simpsonowie komiks), mogącej się poszczycić nagrodami Eisnera, Harveya i Shustera.

5. Daily Star

Kolejny tom humorystycznego cyklu przygód komiksowego kowboja Lucky Luke’a, którego postać wymyślili sławni autorzy francuscy – Morris i René Goscinny.

Zawód dziennikarza bywa niebezpieczny, o czym często przekonuje się Horacy P. Greely, właściciel, wydawca i reporter gazety „Daily Star”. Jako że bez pardonu piętnuje w swym piśmie ludzkie wady i ujawnia przeróżne machlojki, wciąż jest przepędzany z kolejnych miasteczek Dzikiego Zachodu. Pewnego dnia spotyka Lucky Luke’a, a ten postanawia stanąć w obronie uczciwego dziennikarza. Czy ich wspólna działalność w osadzie Dead End City okaże się sukcesem, czy też Horacy zostanie wygnany przez spiskujących przeciwko niemu nieuczciwych przedsiębiorców: właściciela salonu, sklepikarza i grabarza?

Seria Lucky Luke została stworzona przez dwie legendy frankofońskiego rynku komiksowego: pisarza René Goscinnego (1926–1977, autora bestsellerowych książek o Mikołajku i scenariuszy do słynnych cykli komiksowych takich jak Asteriks czy Iznogud) oraz rysownika Morrisa (właśc. Maurice de Bevere, 1923–2001). Po śmierci Goscinnego scenariusze kolejnych odcinków serii były tworzone przez kontynuatorów.

Oto lista pięciu najciekawszych wg mnie pozycji jakie ma dla nas Wydawnictwo Egmont w Marcu. Oczywiście inne pozycje są również warta uwagi ponieważ mamy tu: Corto Maltese, Pod znakiem Koziorożca, drugi tom historii przygodowej będącej największym dziełem włoskiego mistrza komiksu Hugona Pratta. Fani superbohaterów oprócz wymienionych pozycji mogą nabyć Hawkeye – moje życie to walka tom 1, Avengers – Dostosuj się lub zgiń, tom 5, Jonah Hex – Tylko zacni umierają młodo tom 4. Nie zabraknie również czegoś dla fanów mrocznego miasta ponieważ w nasze łapki trafia kolejny tom Harley Quinn – Cmok, cmok, bang, dziab! oraz Batman – Waga superciężka, tom 8. Oprócz tego w marcu ukaże się kolejny tom Star Wars Legendy, kolejny tytuł w cyklu Armada. Dla dzieci, choć nie tylko, trzy tomy opowieści o Tintinie – słynnym reporterze i jego nieodłącznym psie Milusiu. Tym samym na rynku dostępna będzie cała kolekcja komiksów. A dla wiernych czytelników kolejne części humorystycznego cyklu przygód komiksowego kowboja Lucky Luke’a.

Nie pozostaje mi nic innego jak zaproponować wam wizytę w ulubionej księgarni, salonie prasowym lub sklepie internetowym i zakupienie czegoś z tych pozycji. A może dostaliście któryś z komiksów na walentynki?