fbpx
Top 5

Świąteczny miszmasz, czyli Top 5 świątecznych komiksów

Święta to magiczny czas, w którym spotyka się rodzina, panuje miła i ciepła atmosfera. Choinka tli się blaskiem lampek oraz wszelkiej maści ozdób, poczynając od bombek, kolorowych łańcuchów a na słodyczach skończywszy. Dzieci radośnie biegają wokół zastawionego stołu i wszyscy wyczekują tego jednego momentu. Prezentów! A w zasadzie ich otwierania.

Wydawnictwa komiksowe od wielu lat prześcigają się w pomysłach jak wykorzystać różnego rodzaju okazje na zarobienie kilku dodatkowych groszy. Dlatego też od wielu lat podczas świąt pojawiają się specjalne numery aktualnie wychodzących tytułów lub też zupełnie inne specjalne zeszyty komiksowe. Święta to wyśmienita okazja na takie praktyki.

Większość wydawnictw nazywa swoje dzieła Holiday Special, lub też oznacza to na okładce. Najzabawniejszym znacznikiem, który widziałem była chyba czaszka Punishera w świątecznej czapce mikołaja. Oczywiście większość zeszytów nawiązuje okładkami do świąt i mikołaja. Dlatego wielokrotnie można było zobaczyć wesołego grubaska w czerwonym wdzianku ratowanego przez superbohaterów, lub też superbohaterów ubranych w czerwone ciuchy z charakterystyczną czapką.

Jako, że pisząc ten wpis zbliżamy się wielkimi krokami do Wigilii Bożego Narodzenia. Postanowiłem przedstawić moje Top 5 komiksów związanych ze świętami. Zaznaczam oczywiście, że jest to moja subiektywna ocena, gdyż naprawdę jest tego masa i wybrać pięć najciekawszych było naprawdę trudno.

1. Green Lantern Larfleeze

Green Lantern Larfleeze Christmas Special

W dzień Bożego Narodzenia Larfleeze jest wręcz oburzony tym, że nie otrzymał od mikołaja tego co chciał. Postanawia zaatakować każdego napotkanego w miasteczku mikołaja a do tego roztopić biegun północny. Na szczęście w odpowiedniej chwili pojawia się Hal Jordan. Zielony Latarnik wyjaśnia mu o co chodzi z duchem świąt i w dawaniu prezentów. Na sugestię Hala, Larfleeze rozdaje wszystkie swoje przedmioty i rzeczy, jakie udało mu się uzbierać w swojej kryjówce. Po wszystkim stwierdza, że świąteczny duch jednak mu się niezbyt podoba. Trzeba zaznaczyć, że uniwersum latarników pomarańczowy korpus, a raczej jego jedyny przedstawiciel uosabia emocję – chciwość. Następnie Hal Jordan sugeruje, aby pomarańczowy latarnik, spojrzał na swoją bożonarodzeniową listę sprawdził, czy jest coś czego tak naprawdę potrzebuje. Tej nocy Larfleeze wpatruje się w swoją listę gdzie są wypisane tylko dwa słowa…

Co to takiego, musicie się sami przekonać. Autor Geoff Johns potrafi pisać fenomenalne scenariusze, a to jeden z nich. Cała historia jest przezabawna, a samo zakończenie chwyta za serce. Zdecydowanie jest to mój świąteczny faworyt.

 2. Marvel Holiday Special 2007

Marvel Holiday Special 2007

Nie ma nic lepszego od spędzania świąt razem z superbohaterami Marvela. Tym razem niecodzienny duet Spider-Man oraz Wolverine mają bardzo trudną misję do wykonania. Muszą oni dostarczyć ciasto świąteczne do cioci May. Oczywiście nie obejdzie się bez przygód związanym z pewnym jegomościem w czerwonym ubraniu, który postanowił zniszczyć miasto.

Bardzo pozytywne zaskoczenie we współpracy tych dwóch bohaterów spowodowało, że ta pozycja znalazła się w tym rankingu. Niby pomysł na historię błahy, a ileż w nim humoru i zabawnych sytuacji. Zabójczy Logan, który ma dostarczyć ciasto dla cioci to zdecydowanie dobra rozrywka na świąteczny wieczór.

3. One Perfect Gift (Flash #76)

One Perfect Gift (Flash #76)

Obecny Flash – Wally West prowadzi sobie w miarę spokojne życie razem ze swoją nową dziewczyną Lindą Park. Postanowili spędzać wigilijny wieczór razem z Jayem Garrickiem – Flasehem ze złotego wieku. Traktuje on Wallego jak syna i następcę. Oczywiście nie mogło się odbyć wieczornego patrolu, podczas którego pomagają oni mieszkańcom w różnego rodzaju obowiązkach. Pomagają odśnieżać ulicę, nakarmić bezdomnych w stołówce czy pomóc kobiecie w ciąży dotrzeć do szpitala. Jednak po powrocie do domu wszystko się zmieni i nic już nie będzie takie samo.

Prolog jednego z najważniejszych wątków komiksowych wszechczasów związanych z Flashem. Chodzi tu oczywiście o powrót Barrego Allana, który poświecił się podczas Kryzysu nieskończoności. Sam komiks może do rewelacyjnych nie należy. Opowieść o tym jak należy pomagać innym i nieść w sobie świątecznego ducha. Jednak końcówka jest szokująca dla wielu czytelników, ponieważ nikt nie spodziewał się takiego powrotu.

4. Lobo Paramilitary Christmas Special

Lobo Paramilitary Christmas Special

Kto może się okazać głównym wrogiem Świętego Mikołaja. Nie kto inny jak zajączek Wielkanocny. Postanawia on wynająć najgorszego ze wszystkich zbirów i łowców nagród, jakiego można spotkać w galaktyce. Mowa tu oczywiście o Lobo. Te święta będą zdecydowanie krwawe i pełne przemocy, ponieważ Lobo zawsze wypełnia swoje zlecenia, a do tego jest wulgarny, obrazoburczy i chamski. Jak tu go nie kochać 😉

Ten komiks musiał się znaleźć w tym zestawieniu pomimo swojej kategorii wiekowej 15+. Jaki jest Lobo nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, a ci, co go nie znają – wystarczy spojrzeć na okładkę. Komiks został wydany w 1999 roku, i pomimo swoich lat nadal bawi czytelnika w swój brutalny sposób. Nie jest to pozycja dla każdego, gdyż nie do wszystkich przemawia przemoc w święta, lecz warto się z nim zapoznać. Ciekawostką jest, że ta pozycja trafiła do sprzedaży w Polsce.

5. Harley Quinn Holiday Special

święta komiks świąteczny

Zbiór opowiadań świątecznych z ulubienicą ostatnich lat Harley Quinn. Czy może ona spędzić święta bez wysadzania czegoś w powietrze? Kto przetrwa wojnę z Mikołajem w Centrum Handlowym? Czy święta mogą się odbyć bez pomocy ukochanej Jokera? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie właśnie w tym komiksie.

Zestaw trzech historii w Harley w roli głównej. Każda z nich w innym szalonym stylu i rysowana przez innego rysownika. To wielki plus tego komiksu. Wszyscy autorzy starali się wydobyć najlepsze cechy głównej bohaterki i zmieszać je ze świątecznym duchem. Trzeba przyznać, że wyszło im to naprawdę dobrze. Kto z nas mógłby pomyśleć o, że Harley w święta będzie się starała pomóc szczeniaczkom czy rodzinie z problemami. Pomimo tego, że komiks wyszedł w 2015 roku nie mogło go zabraknąć w tym zestawieniu.

Zawsze jest ciężko wybrać tych kilka komiksów, które warto przeczytać. Mam nadzieję, że moja lista Top 5 świątecznych komiksów pomogła Wam poczuć bożonarodzeniowy klimat i zachęci do przeczytania przynajmniej jednej z tych pozycji. Warto czasem zrobić sobie odskocznię i poprawić humor, gdy na dworze brak śniegu.

A jakie komiksy znalazłyby się na Twojej liście?