fbpx

Szczęście Parkera czyli Pająk Powraca!

Zaskakujące, pełne niespodziewanych zwrotów akcji, nowe przygody Spider-Mana wróciły na polski rynek po wielu latach. Jego życie zostało na zawsze zmienione przez Doktora Octaviusa, który jako Superior Spider-Man przejął ciało Parkera. Teraz czas na kontynuacje cyklu w którym wraca nasz kochany pająk z sąsiedztwa.

Świat wokół nas się zmienił od czasu gdy z ulic Nowego Jorku zniknął Amazing Spider-Man. Życie Petera Parkera stało się inne, otrzymał drugą szansę  i nie chce jej zmarnować. Niestety podczas jego nieobecności wiele się zmieniło. Powracają jego dawni wrogowie, którzy są o wile silniejsi, zdradliwsi i bardziej zdeterminowani niż kiedykolwiek. Black Cat i Elektro pragną zemsty za krzywdy jakich dokonał pająk, który nie do końca był sobą. Dodatkowo odkrywa coś, co wywróci jego życie do góry nogami, ponieważ radioaktywny pająk ugryzł kogoś jeszcze.

Parker w swoim ciele.

Nareszcie! Peter Parker odzyskuje kontrolę nad swoim ciałem. Świadomość Doktora Octaviusa już nie ma władzy nad naszym ulubionym pajęczakiem, a on sam musi stawić czoła nowemu życiu. Zaczyna powoli odkrywać co się działo podczas jego nieobecności. Jako dobry prezes firmy wprowadza w osłupienie swoich pracowników, a ogarnia go niemałe zdziwienie kiedy okazuje się, że ma nową dziewczynę. Wszystko byłoby do zaakceptowania gdyby nie fakt ze Spider-Ock wyrządził naprawdę wiele złego działając jako Superior Spider-Man. Black Cat jednoczy się z Elektro aby odpłacić za wszystkie krzywdy jakie wyrządził jej pająk. Pragnie jedynie zemsty. Niestety jak się okazuje to nie jedyny problem, gdyż nawet dawni przyjaciele z Avengers nie chcą wierzyć, że przed nimi jest prawdziwy Parker.

szczescie_parkera04
Chyba to koniec romansu.

Kiedy powoli wszystko zaczyna się układać Peter dokonuje zaskakującego odkrycia. Wszystko wskazuje na to, ze radioaktywny pająk z jego przeszłości ugryzł jeszcze kogoś. Może się to kazać największym sekretem życia Parkera, który nieświadomy przez tyle lat myślał, że jest jedynym totemicznym pająkiem. Postanawia zbadać sprawę i uwalnia Cindy, która jak się okazuje przystała na propozycje Ezekiela i ukryła się w super-bunkrze przed Morgulem (więcej o tej sytuacji dowiecie się tutaj). Niestety ta decyzja może doprowadzić do niemiłych konsekwencji. Jak się okazuje Silk jest dużo potężniejsza od Parkera i zaczyna ich łączyć coś więcej niż ugryzienie pająka.

Dan Slott dał się poznać jako główny twórca opowieści o Spider-Manie od 2008 roku. To on decyduje o najważniejszych zmianach u tego bohatera i ryzykuje z różnymi skutkami. Początkowo nie mogłem się przyzwyczaić do zmian jakie wprowadził w życiu pajęczaka jednak to było tylko pierwsze wrażenie. Można śmiało powiedzieć, że seria Superior Spider-Man zakończyła się z hukiem i teraz Slott po raz kolejny zaskakuje. Odwołuje się do serii Straczynskiego i wprowadza wspaniałą nową bohaterkę, która jeszcze niejednokrotnie zamiesza w świecie pająka. Dodatkowo dobiera ciekawych przeciwników, których motywy łączą się i jest w nich coś więcej niż tylko chęć pokonania superbohatera.

Ładnie i młodzieżowo

Za rysunki w komiksie odpowiada Humberto Ramos, meksykański artysta dzielący swój czas na tworzenie przygód superbohaterów i  własne autorskie projekty komiksowe. Pierwszym superbohaterem z jakim miał styczność był Impulse dla DC Comics, później jednak na stałe zagościł w wydawnictwie Marvel gdzie rysował takich herosów jak Spider-Man, Wolverine, X-Men czy Runaways. Obecnie strikcie związany z przygodami Parkera gdzie wspólnie z Danem Slottem tworzą rewelacyjny duet.

Silk - nowa bohaterka.
Silk – nowa bohaterka.

Styl jaki reprezentuje Ramos idealnie wpisuje się w konwencje przygód ścianołaza. Jego bohaterowie są wyglądają normalnie, a nie jak przepakowani superherosi. Rysunki są dynamiczne i przypominają swoim stylem komedię Dell”Arte. Również kadrowanie jest na duży plus, ponieważ dzięki braku symetrii  prace stają się bardziej atrakcyjne. Nie boi się również wyjścia poza kadry co dodatkowo ubarwia całość.

W sieci pająka.

Za polskie wydanie tego komiksu odpowiada wydawnictwo Egmont. Jak w przypadku poprzednich komiksów z Marvel NOW! mamy lakierowaną okładkę ze skrzydełkami na których znajdują się informacje o kolejnych komiksach i autorach. Dodatkowo mamy przegląd alternatywnych okładek oraz okładki wszystkich poprzednich przygód Superior Spider-Mana – oczywiście jest to reklama. Na białym grzbiecie jest umieszczony oczywiście Amazing Spider-Man.

Szczęście Parkera to doskonała historia zarówno dla starych jak i nowych czytelników. Dzięki dobremu scenariuszowi Dana Slotta nie trzeba znać poprzednich przygód aby się odnaleźć w tej opowieści. Wszystko zostaje ładnie przedstawione i wyjaśnione, a nie traci na tym dynamika komiksu. Wprowadzenie Silk to kolejna świetna postać, którą każdy pokocha od pierwszych stron. Duet Slott i Ramos to przepis na świetny komiks pełne humoru, zwrotów akcji oraz czegoś większego o czym przekonamy się niebawem!

 Ocena: 9/10

szczescie_parkera01

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

 

 

[buybox-widget category=”book” ean=”9788328119475″]