Wonder Woman: Zwiastunka Wojny
Od jakiegoś czasu wydawnictwo Egmont proponuje powieści graficzne dla nastolatków z uniwersum DC Comics. Mieliśmy już komiks Kod Oracle, Catwoman: W blasku księżyca czy Młodzi Tytani: Raven. W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć młodej amazonki i tak do tego grona dołącza komiks Wonder Woman: Zwiastunka Wojny. Co ciekawe jest to adaptacja powieści o tym samym tytule, która trafiła na polski rynek wydawniczy w 2019 roku. Czy przenoszenie powieści na łamy komiksu to dobry pomysł? Czy historia w nim przedstawiona to dobra propozycja komiksowa dla nastolatków? Przekonacie się już za chwilę.
Diana pragnie zaimponować swoim legendarnym siostrom wojowniczkom, ale kiedy nadarza się ku temu okazja, zaprzepaszcza szansę, łamie święte prawo Amazonek i ryzykując wygnanie, ratuje życie śmiertelniczki. Sprawy się komplikują, kiedy się okazuje, że Alia Keralis nie jest zwyczajną dziewczyną, a Diana, pomagając nieznajomej, mogła skazać świat na zagładę. Alia chciała spędzić jakiś czas na morzu, z dala od swojego nadopiekuńczego brata. Nie wie, że ktoś czyha na jej życie. Gdy na pokładzie statku, którym podróżuje, wybucha bomba, na pomoc Alii spieszy tajemnicza dziewczyna o nadludzkiej sile. Później Alia będzie musiała się zmierzyć z przerażającą prawdą o sobie – jest Zwiastunką Wojny, potomkinią Heleny Trojańskiej i wkrótce zapoczątkuje erę rozlewu krwi i cierpienia. Diana i Alia wspólnie stawią czoła armii wrogów – ludzkich i boskich. Niektórzy będą chcieli pojmać Zwiastunkę Wojny, inni – unicestwić. Aby uchronić swoje światy przed przerażającą przyszłością, Diana i Alia będą musiały stanąć do walki ramię w ramię.
O czym jest komiks Wonder Woman: Zwiastunka Wojny?
Za scenariusz dość wiernej adaptacji odpowiada Louise Simonson. Jest to żona słynnego autora Waltera Simonsona, znanego z przygód Supermana, Batmana oraz kilkorga bohaterów z uniwersum Marvela. W przypadku Zwiastunki Wojny autorka nie miała zbyt dużo pracy twórczej. Musiała ona przenieść dość sporych rozmiarów powieść na łamy komiksu. Wiadomo, nie wszystko okazało się łatwe. Sama historia jest dość interesująca. Mamy tu młodziutką Dianę, która wiedzie życie pełne wyzwań na Temiskirze. Podczas turnieju mającego za cel udowodnić sprawność i spryt Wonder Women ratuje dziewczynę o imieniu Alia. Jak się okazuje jest ona tytułową Zwiastunką Wojny i wciąga Dianę w wir zdarzeń, o których młoda Amazonka nawet nie śniła. Dziewczyny wspólnie wyruszają w niezwykłą podróż pełną niebezpieczeństw, zarówno ze strony ludzi jak i Bogów.
Komiks Wonder Woman: Zwiastunka Wojny miał potencjał, ponieważ powieść okazała się bardzo dobra. Jednak w tym przypadku Simonson nie podołała. Fabuła jest niestety pocięta i starsi czytelnicy wyłapią w nich dziury. Nawet jeżeli nie znają oryginału. W komiksie znajduje się masa niepotrzebnych dialogów, które nic nie wnoszą, a tylko nudzą. Przez to również fabuła posuwa się dość wolno do przodu. Bohaterowie po pewnym czasie się ze sobą zlewają i są nam zupełnie obojętni. Nie ważne kim są, co robią ani jaki mają cel. Jedynie Wonder Woman i Alia są tutaj prowadzone w miarę na dobrym poziomie. Wiadomo, że jest to opowieść drogi dla nastolatków, jednak jest ona bardzo długa.
Za warstwę graficzną odpowiada amerykański rysownik Kit Seaton. Potrafi tworzyć ciekawe i dość gęste kadry, jednak nie radzi sobie zupełnie w dynamicznych sekwencjach. Słabo również wychodzą w jego wykonaniu walki i pojedynki na broń białą. O ile na początku komiksu jest całkiem przyzwoicie, to im dalej, tym gorzej. A kulminacja i finał, który powinien być wręcz epicki wypada bardzo blado.
Zwiastunka Wojny – książka czy komiks?
Komiks Wonder Woman: Zwiastunka wojny wypada gorzej niż sama powieść. Wielowątkowa historia jest tu potraktowana nożyczkami, przez co brakuje w niej głębi. Założeniem linii wydawniczej DC 13+ jest to, aby nastolatki mogły się utożsamiać z bohaterami komiksów, którzy przeżywają niejednokrotnie podobne problemy. Niestety ta historia ich raczej nie posiada, może poza wrzuceniem postaci LGBT. Motyw też przechodzi bez echa, po prostu jest jako odhaczony w scenariuszu. Wyprawa Diany i Alii wypada lepiej niż chociażby przygody młodziutkiej Catwoman, jednak brakuje w tym komiksie tego czegoś. Nie zachwyca zarówno pod względem fabularnym jak i graficzny, zwłąszcza jeżeli ktoś miał już w swoich rękach powieść. Szkoda, bo mogło być naprawdę dobrze, a wyszło bardzo średnio.
Ocena: 5/10
Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.
- Tytuł: Wonder Woman: Zwiastunka wojny
- Scenariusz: Louise Simonson
- Rysunki: Kit Seaton
- Tłumaczenie: Alicja Laskowska
- Wydawnictwo: Egmont
- Data wydania: 19.05.2021 r.
- Liczba stron: 180
- Cena: 34,99 zł
Szacun za szczerą recenzję.
Szkoda trochę, że zmarnowany potencjał . Pozdrawiam!
Fabuła wydaje się być ciekawa i domyślam się, że nie tak łatwo było przenieść powieść na komiks.