fbpx

Batman: Noc Ludzi Potworów

„Noc Ludzi potworów” to pierwszy event, który ukazał się w ramach serii „Odrodzenie – Batman”. Jest to crossover nawiązujący do trzech innych serii: Batman, Batman: Detective Comics oraz Nightwing. Oczywiście najlepiej by było, aby czytelnik był zaznajomiony z tymi seriami, ale na szczęście można go śmiało przeczytać i bez tej wiedzy. Sposób, w jaki została przedstawiona ta historia jest na tyle uniwersalny, że wystarczy, chociaż ogólna znajomość zagadnienia, aby móc się cieszyć z lektury. Wystarczy bowiem ona do zrozumienia tego komiksu. A jest on pełen akcji oraz kolejnych wyzwań, którym Batman i jego pomocnicy będą musieli stawić czoła.

Huragan Milton nadciąga nad Gotham. Batman, chcąc uchronić przed jego skutkami mieszkańców organizuje ich ewakuację do położonych w okolicy jaskiń, które znajdują się na tyle wysoko, aby nie zagrażało im zalanie. W wykonywaniu tego zadania pomagają mu między innymi Batwoman, Spoiler, Nightwing. Kiedy wydaje się, że ich jedynym zmartwieniem jest zapanowanie nad tłumem pojawia się nowe zagrożenie. Są nim potężne potwory, które stworzył Doktor Hugon Strange, wybitny psychiatra znany z niekonwencjonalnego stosowania, w swoich terapiach, substancji psychotropowych. Wykorzystując ich działanie doprowadza do masowej histerii wśród ewakuowanej do jaskiń ludności Gotham.

O czym jest Batman: Noc Ludzi Potworów ?

Batman zostaje zmuszony do podzielenia drużyny na zespoły, które stawią czoła odrębnym zadaniom. Sam staje na czele pierwszego z nich, mającego na celu pokonanie gigantycznych zmutowanych potworów niszczących miasto. Pomagają mu w tym Batwoman i Nightwing. Drugi zespół stara się zapanować nad ogarniętym szałem tłumem ludzi w jaskiniach. Trzeci zespół pod przewodnictwem Alfreda pracuje nad znalezieniem antidotum na dziwną substancję, która odpowiedzialna za agresję ludzi. Równolegle starają się znaleźć sposób na pokonanie potworów szerzących terror w Gotham.  Kiedy w końcu udaje się znaleźć panaceum na obydwa przypadki pozostaje tylko opracować plan działania i wykonać zadanie. Jednak aby plan się powiódł trzeba jeszcze odnaleźć Doktora Strange’a. Tego zadania podejmuje się Batman. I chociaż sytuacja wydaje się już opanowana to jednak czeka nas jeszcze sporo trudności i niespodzianek, zanim dojdziemy do końca tej historii.

Batman: Noc Ludzi Potworów

Reasumując Batman: Noc Ludzi Potworów to bardzo fajna opowieść, która wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Jej sprawnie napisana fabuła okraszana bardzo ciekawymi rysunkami (w szczególności potworów atakujących Gotham)  sprawia, że lektura sprawia dużą przyjemność. Oczywiście jak na crossover przystało mamy tutaj trochę nawiązań do wcześniej wymienianych przeze mnie serii. Ale na szczęście brak znajomości ich fabuły nie wpływa tak bardzo na zrozumienie głównego wątku komiksu. A co najwyżej może pokusić się o chęć sięgnięcia po te tytuły. Scenarzystą bardzo sprawnie udało się połączyć podzieloną na trzy, wzajemnie przeplatające się, wątki historię w jedną spójną całość. Dla mnie jest to bardzo dobra pełna akcji historia, którą mogę polecić wszystkim fanom Batmana i jego rodziny.

Ocena: 8/10

Batman: Noc Ludzi Potworów okładka
  • Tytuł: Batman: Noc Ludzi Potworów
  • Scenariusz: James Tynion IV, Tim Seeley, Tom King
  • Ilustracje: Riley Rossmo, Roge Antonio, Andy MacDonald
  • Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 07.12.2017 r.
  • Liczba stron: 144
  • Cena: 39,99 zł