fbpx

Ptyś i Bill tom 8: Zabawy Billa

Ptyś i Bill po raz kolejny rozrabiają. Wszystko za sprawą cyklu wydawniczego Komiksy są Super! Ptyś i Bill tom 8: Zabawy Billa, to pozycja kierowana do młodszego czytelnika, ale rodzice, którzy czytają ze swoimi dziećmi też będą dobrze się bawić. Trzeba jednak pamiętać, że ten komiks ma już swoje lata i należy do klasycznych komiksów frankofańskich. Jego autorem jest Jean Roba, który miał również epizod z bardzo popularnym komiksem Sprycjan i Fantazjusz. Niemniej to właśnie przygody Ptysia i Billa przyniosły mu największą sławę. Jak wypada 8 tom ich przygód? Czy jest to komiks dla dzieci, czy komiks dla młodzieży? Zaraz się o tym przekonacie.

Wesołe przygody szalonego psa Billa i jego pana – chłopca Ptysia. Album zbiorczy zawiera trzy tomy oryginalne: „Psie życie”, „Uwaga, wesoły pies!” i „Zabawy Billa”. Ptyś lubi bawić się z innymi dziećmi, ale jego najwierniejszym kompanem jest spaniel Bill. Razem wymyślają psikusy, razem sędziują mecze piłkarskie, razem szukają czterolistnych koniczyn i puszczają latawce. Kiedy jednak trzeba wykąpać nieznoszącego wody Billa, Ptyś staje po stronie rodziców. Lecz sprytny spaniel też potrafi postawić na swoim, choćby po to, żeby zdobyć ulubione przysmaki! Obaj również mają swoje słabości – chłopiec bardzo wstydzi się rozmawiać z dziewczynkami, a pies nie może się powstrzymać przed ukrywaniem kości w najdziwniejszych miejscach. Nie ma dnia, żeby Ptyś i Bill nie wyczyniali szaleństw albo nie grali dorosłym na nerwach!

O czym jest Ptyś i Bill tom 8: Zabawy Billa?

Schemat komiksy Ptyś i Bill tom 8: Zabawy Billa jest dokładnie taki sam jak w przypadku poprzednich tomów przygód Ptysia i Billa. Jest to wydanie zbiorcze, w którym znajdziemy tak naprawdę trzy albumu. Dokładnie tak samo jak w nowym wydaniu komiksu Garfield. W tomie 8 przygód niesfornej dwójki przyjaciół znajdziemy oryginale tomy zatytułowane „Psie życie”, „Uwaga, wesoły pies!” i „Zabawy Billa”. Generalnie nie trzeba znać poprzednich tomów ich przygód, bo każdy tom i każdy komiks to zbiór jednoplanszowych lub kilkuplanszowych zabawnych historii. Część z nich jest pogrupowana i związana z danym tematem. I tak mamy, chociażby wakacyjne przygody czy zimowe zabawy. Głównym założeniem jest slapstickowy humor i cała masa gagów związanych z niecodziennymi sytuacjami.

Ptyś i Bill tom 8: Zabawy Billa

Jean Roba został w swoim życiu wielokrotnie nagrodzony i wyróżniony. Znalazł się na liście 100 najwspanialszych Belgów, otrzymał Order Sztuki i Literatury, czy dwukrotnie otrzymał nagrodę Festiwalu Komiksowego w Angoulême. Serię Ptyś i Bill tworzył praktycznie przez całe swoje życie, a ostatni z tomów został wydany w 2006 roku. Na rok przed śmiercią autora. Wydawnictwo Egmont postanowiło zaryzykować z tym komiksem dla dzieci i przenieść go na nasz rynek. Niestety z tomu na tom przekonuje się, że nie jest to komiks dla wszystkich. Zdecydowanie bliżej mu do komiksu dla młodzieży niż komiksu dla dzieci. Wszystko za sprawą pewnej hermetyczności wydarzeń. Część z nich odnosi się do wydarzeń i sytuacji we Francji lub Balgii, przez co tek komiksy dla młodego czytelnika stają się niezrozumiałe. Przyznam, że w niektórych przypadkach też miałem z tym problem.

Ptyś i Bill – komiks dla dzieci?

Niestety tak jak wspomniałem komiks Ptyś i Bill tom 8: Zabawy Billa nie jest dla wszystkich. Młodszym czytelnikom będą się podobały zabawne sytuacje, gdzie coś spada, coś kogoś uderza lub też ktoś ucieka. A tego uciekania i krzyków w tym komiks jest naprawdę dużo. O ile poprzednie tomy jeszcze mnie jakoś ciekawiły to z tomu na tom coraz mniej chętnie sięgam po ten komiks. Właśnie za sprawą jego powtarzalności. Odnoszę wrażenie, że dzieje się w nim cały czas to samo tylko w nieco innym wydaniu. O ile lubię slapstikowy humor to tu jest jego przesyt. Komiks liczy sobie 140 stron więc jest tego całkiem sporo. Graficznie jest tak samo jak w przypadku poprzednich tomów, ładnie i kolorowo. Jean Roba trzyma cały czas ten sam poziom swoich prac.

Generalnie komiks Ptyś i Bill tom 8: Zabawy Billa troszeczkę mnie rozczarował. Żarty momentami są bardzo toporne i ciężkie, przez co nie w moim przypadku uśmiech pojawiał się sporadycznie. Zdecydowanie nie polecam go jako komiksu dla dzieci, zwłaszcza, dla tych młodszych. Dla nich lepiej sięgnąć po inny tytuł z bogatej oferty wydawnictwa Egmont, chociażby po serię Ernest i Rebeka, która jest genialna. Przygody niesfornego chłopca i jego spaniela to raczej pozycja dla młodzieży, chociaż i dla nich można znaleźć bardziej wartościowe tytuły. Jeżeli jednak macie już poprzednie tomy serii i ten rodzaj humoru do was przemawia to jak najbardziej sięgnijcie po ten album.

Ocena: 5/10

Ptyś i Bill tom 8: Zabawy Billa okładka

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: Ptyś i Bill tom 8: Zabawy Billa
  • Scenariusz: Jean Roba
  • Rysunki: Jean Roba
  • Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 24.02.2021
  • Liczba stron: 144
  • Cena: 39,99 zł