fbpx

Biały Orzeł #1 – Pierwszy Lot

Czy lubicie superbohaterów? A co powiecie na polskiego superbohatera? Dokładnie tak, Biały Orzeł to nasz bohater, który stacjonuje w stolicy. Komiks o jego przygodach doczekał się drugiej edycji od wydawnictwa Ultimate Comics, które stawia na polskich twórców. Czy coś zostało poprawione względem pierwszej edycji? I czy warto sięgnąć po komiks Biały Orzeł? Przekonacie się już za chwilę.

Jak to jest wypaść z 15 piętra i przeżyć? Aleks Poniatowski już zna odpowiedź na to pytanie. Jak i czemu do tego doszło? Tych odpowiedzi muszą dopiero poszukać Biały Orzeł i jego pomocnik Hudini. Poznaj bohaterów w ich pierwszej misji, która niespodziewanie zaprowadzi ich na trop afery mogącej przynieść śmiertelne zagrożenie nie tylko im ale i całej Polsce. Jaką rolę ogrywają w niej były przyjaciel Aleksa, Wiktor Ross, potężny Super Żołnierz i diaboliczna Czarna Śmierć? Sprawdź w pierwszej części trylogii „Pierwszy Lot”.

O czym jest komiks Biały Orzeł?

To już moje drugie podejście do komiksu Biały Orzeł. Pierwszy raz miałem z nim styczność kilka lat temu, gdy wydawało to jeszcze Wizuale. Niestety nie porwało mnie to i komiks Biały Orzeł Pierwszy Lot oceniłem bardzo słabo. Teraz jednak w nowej odsłonie postanowiłem dać mu szansę. I była to dobra decyzja. Komiks jest umieszczony w polskich realiach i bardzo mocno czerpie z amerykańskich wzorców superbohaterskich. Jeżeli taka koncepcja nam odpowiada to będziemy zachwyceni. Mamy tu głównego bohatera, który po wypadku staje się superbohaterem wspieranym przez młodego geniusza. Ok, każdy czytelnik komiksów już gdzieś to widział, słyszał, czy czytał. I właśnie to jest największą mocą tego komiksu. Motywy znane i lubiane przeniesione na nasze podwórko. Mamy tu inspiracje Batmanem, Kapitanem Ameryką, można również znaleźć motywy z Fantastycznej Czwórki i wielu innych komiksów.

biały orzeł pierwszy lot

Autorami komiksu są Maciej Kmiołek i Adam Kmiołek. Pierwszy odpowiedzialny jest scenariusz, drugi zaś za rysunki. Z rodziną pracuje się przeważnie ciężko, ale w tym przypadku wizja komiksu Biały Orzeł jest bardzo spójna. Rysunki są bardzo przyjemne, dynamiczne i widać w nich inspiracje europejskimi i amerykańskimi artystami. Co ciekawe Adam Kmiołek znalazł się również wśród artystów, którzy stworzyli polskie okładki do komiksów DC. Dzięki temu możemy podziwiać jego pracę w 6 tomie komiksu DC Odrodzenie Flash. Na plus jest zdecydowanie podejście do kadrowania. Mamy tu sporo dużych plansz, dzięki czemu możemy zapoznać się ze szczegółami, chociażby kostiumu naszego bohatera. Osobiście bardzo lubię takie rozwiązanie.

Nowy Biały Orzeł?

Nowe wydanie komiksu Biały Orzeł Pierwszy Lot jest zdecydowanie dużo lepsze od poprzedniego. Przede wszystkim gratką dla kolekcjonerów jest kilka wariantów okładkowych w tym blank, na którym można zdobyć rysunek autora. Dodatkowo mamy kilka dodatkowych stron galerii, która przedstawia głównego bohatera. No i jeszcze papier. Zdecydowanie lepsza jakość w porównaniu do pierwszej edycji. Podsumowując, chociaż sama historia nadal do mnie jakoś nie przemawia, to polecam się z nią zapoznać. Osobiście na pewno dam szansę, bo intryguje mnie, w jakim kierunku rozwinie się Biały Orzeł i jakich towarzyszy spotka na swojej drodze. A jeżeli chcecie poznać inne polskie komiksy od wydawnictwa Ultimate Comics to zdecydowanie polecam Kręgi Magii Cienie na niebie. Ja wypatruje już kolejnych pozycji tego wydawnictwa i śmiało mogę powiedzieć – dobre bo Polskie!

Ocena: 6/10

Biały Orzeł tom 1

Dziękuję wydawnictwu Ultimate Comics za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

ultimate comics
  • Tytuł: Biały Orzeł – Pierwszy Lot część 1
  • Scenariusz: Maciej Kmiołek
  • Rysunki: Adam Kmiołek
  • Wydawnictwo: Ultimate Comics
  • Data wydania: 09.2019
  • Liczba stron: 40
  • Cena: 19,99 zł