fbpx

Nieustraszony Szpak tom 1 – Oświeceni

Można śmiało powiedzieć, że w naszym kraju nie brakuje komiksów superbohaterskich. Są jednak wśród nich wyjątkowi bohaterowie, tworzeni przez polskich artystów i działający w Polsce. Mamy już kultowego Białego Orła, który doczekał się jakiś czas temu reedycji za sprawą wydawnictwa Ultimate Comics. Teraz dołącza do niego kolejny bohater – Nieustraszony Szpak. Czy coś Wam to mówi? Może Człowiek-Beton i K.O.P.S coś przypomni? Tak czy inaczej, Nieustraszony Szpak tom 1 – Oświeceni, to pierwsza pełnowymiarowa opowieść o tym właśnie bohaterze.

Dwóch ludzi. Dwie historie. Arek i Szymon byli zwykłymi warszawskimi studentami, próbującymi ułożyć sobie życie. Jedno niezwykłe wydarzenie odmieniło ich na zawsze. Ścieżka bohatera i ścieżka do szaleństwa – to wybór, czy przeznaczenie? Przeżyj narodziny nowego polskiego bohatera. Pierwszy odcinek dwuczęściowej genezy Nieustraszonego Szpaka w nowym, zremasterowanym wydaniu 2020.

O czym jest komiks Nieustraszony Szpak tom 1?

Wiele osób, które śledzą to co się dzieje na arenie polskiego komiksu mogą kojarzyć Nieustraszonego Szpaka. Pierwotnie jego przygody pojawiały się jako webkomiks. Później w 2014 można było już zakupić pierwsze zeszyty z jego przygodami w formie papierowej. Obecnie wydawnictwo Ultimate Comics postanowiło skupić się na polskich komiksach i polskich superbohaterach. Ma ono już w swojej ofercie komiks Biały Orzeł, dlatego nie mogło zbraknąć Nieustraszonego Szpaka. To, co osobiście mi się podoba, to oprócz wydania zeszytowego, to również kilka wariantów okładkowych. Dzięki temu przypominają mi się stare dobre czasy TM-Semic i zbierania tak zwanych zeszytówek.

nieustraszony szpak tom 1 recenzja

Twórcami komiksu są Maciej Zaręba – Kater oraz Damian Zajke – Pickador. Ten drugi odpowiada za warstwę graficzną, jednak z dodatkowych stron można dojść do wniosku, że Maciej Zaręba również miał dużo do powiedzenia w tej kwestii. Ilustracje w komiksie Nieustraszony Szpak tom 1 są lekkie, przyjemne i zdecydowanie w kreskówkowym stylu. To bardzo wpasowuje się w historię, w której nasz bohater stawia pierwsze kroki w swojej superbohaterskiej karierze. Na plus jest również umieszczenie nawiązania do filmu Hydrozagadka z 1970 roku. Starsi czytelnicy będą tym zachwyceni, ponieważ As był tak naprawdę pierwszym polskim superbohaterem.

Nieustraszony Szpak tom 1 – Oświeceni to dobry moment, aby rozpocząć przygodę z polskim komiksem superbohaterskim. Pierwszy zeszyt wprowadza nas w genezę bohatera oraz jego arcywroga. Los sprawił, że poczynania tych dwóch studentów się przeplatają w bardzo interesujący sposób. Do tego dodamy lekki klimat grozy i co ciekawe brak trykotów. Nieustraszonego Szpaka w pełnym stroju zobaczymy niestety dopiero w drugim zeszycie. Jest to plus wydawania tego komiksu w formie zeszytowej.

Polski superbohater – Nieustraszony Szpak!

Nowe wydanie od Ultimate Comics to dobra pozycja na rynku komiksu polskiego. Nie tylko dlatego, że wydawnictwo wprowadza warianty okładkowe i zeszytówki, ale promuje artystów z naszego kraju. Nieustraszony Szpak tak jak i Biały Orzeł to świetne pozycje dla wielbicieli komiksu superbohaterskiego. Oczywiście nie mogło również zabraknąć dodatków. W tym przypadku mamy zabawną historyjkę o Wilczurze, człowieku, który powstał z torów. Podsumowując, Nieustraszony Szpak tom 1 – Oświeceni to klimatyczna geneza superbohatara i jego nemezis. Zdecydowanie chce się tego więcej, bo historia wciąga z każdą kolejną stroną. Dlatego też wypatruje i czekam na kolejny zeszyt, a Was zachęcam do zapoznania się z tym komiksem!

Ocena: 7/10

nieustraszony szpak tom 1

Dziękuję wydawnictwu Ultimate Comics za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

ultimate comics
  • Tytuł: Nieustraszony Szpak tom 1 – Oświeceni
  • Scenariusz: Damian „Pickador” Zajko, Maciej „Kater” Zaręba
  • Rysunki: Damian „Pickador” Zajko
  • Wydawnictwo: Ultimate Comics
  • Data wydania: 2020
  • Liczba stron: 32
  • Cena: 19,99 zł