fbpx

Ekspozytura „Rygor” – Goście hotelu Arago

W ofercie wydawnictwa Egmont pojawił się nowy komiks zatytułowany Ekspozytura „Rygor” – Goście hotelu Arago. Co ciekawe jest to polski komiks oparty na faktach, dlatego też nie mogłem przejść obok niego obojętnie. Tajni agenci i szpiedzy kojarzą się nam z przygodami Jamesa Bonda. Do tego wszystkiego dochodzą piękne kobiety, szybkie samochody i niekonwencjonalne gazety. Tymczasem tajni agenci wiodą nieco inne życie. Przekonamy się o tym właśnie z tego komiksu. Ten polski komiks został stworzony przez Tobiasza Piątkowskiego, a narysował go Marek Oleksicki. Jak zatem wypada to oparta na faktach historia? Przekonacie się już za chwilę.

Algier, lato 1941 roku. Stolica francuskiej kolonii w Afryce Północnej cieszy się względnym spokojem, jakiego próżno szukać w targanej wojną Europie. W hotelu Arago przecinają się ścieżki kilku tajemniczych postaci. Niemiecki prowokator, francuscy agenci i… polscy szpiedzy rozpoczynają bezwzględną walkę o najcenniejsze informacje, które zdecydują o losach tej części świata. Dla szefa polskiej ekspozytury wywiadowczej – Mieczysława Słowikowskiego – to kolejna odsłona walki z hitlerowcami, ale dla jego angielskich sojuszników to jedyne źródło wiedzy na terenach całkowicie opanowanych przez wroga.

O czym jest komiks Ekspozytura „Rygor” – Goście hotelu Arago?

Głównym bohaterem komiksu jest Mieczysław Słowikowski, doświadczony żołnierz i agent. Krzyżuje on swoje drogi z barwnymi postaciami właśnie w tytułowym hotelu, a akcja komiksu dotyczy formowania się organizacji szpiegowskiej. Tobiasz Piątkowski zdecydował się na nielinearne poprowadzenie fabuły co nadaje historii nieco dynamiki i atrakcyjności. Jest to dobry zabieg jednak z drugiej strony gmatwa opowieść. Czasami trudno jest się zorientować w fabule i określić czyje losy obecnie śledzimy. Dodatkowo pojawia się tu również sporo dat i odniesień do II wojny światowej. Niestety osoby niezaznajomione z tymi wydarzeniami mogą mieć problem z rozeznaniem się w rozmowach bohaterów.

komiks Ekspozytura „Rygor” - Goście hotelu Arago

Niestety momentami komiks jest przegadany. Dostajemy tu kadry z dużą ilością teksty co przy sztywnych niekiedy bohaterach jest męczące. Przez to cała akcja dość mocno zwalnia. Komiks Ekspozytura „Rygor” – Goście hotelu Arago ma za zadanie pokazać prawdziwych ludzi z domieszką fabularną, niestety czasami ciężko jest w to uwierzyć. Oczywiście nie oznacza to, że komiks jest zły. To są aspekty, które dość mocno rzucają się w oczy. Sam komiks trzyma w napięciu niczym dobry thriller szpiegowski. Mamy tu zwroty akcji, ale również bardzo poruszające i uczuciowe sceny. I tu niewątpliwie plusem jest sprytne balansowanie i mieszanie prawdy z fikcją przez scenarzystę.

Polski agent 007

Warstwa graficzna jest na bardzo wysokim poziomie i odpowiada za nią Marek Oleksicki. Rysunki są proste, przejrzyste, ale nie brakuje w nich autorskiego sznytu. Mamy tu dośc mocno oddzielone wydarzenia rozgrywane się obecnie od tych z retrospekcji. I tak to, co dzieje się w przeszłości osadzone jest w chłodnej kolorystyce i mroku. Wydarzenia związane z Algierem to już żywe i słoneczne barwy. Zabieg dość prosty, ale dający bardzo dobry efekt. Nie ma co ukrywać, że czuć tu nieco klimat noir.

Ekspozytura „Rygor” – Goście hotelu Arago to bardzo ciekawa pozycja, która wydana jest na dobrej jakości papierze z matową miękką okładką. Egmont jak zwykle staje na wysokości zadania i oprócz samego komiksu prezentuje nam kilka dodatków a w nich między innymi szkice koncepcyjne bohaterów. Oczywiście nie jest to komiks dla wszystkich. Jest on kierowany do miłośników kryminałów i historii szpiegowskich. Do tej grupy można dołożyć również pasjonatów historii, a w szczególności II wojny światowej. Pozycja warta jest polecenia, ale tak jak wspomniałem nie dla wszystkich. Sam komiks może być świetnym punktem wyjścia do przedstawiania kolejnych opowieści o polskim wywiadzie.

Ocena: 8/10

Ekspozytura „Rygor” - Goście hotelu Arago okładka

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: Ekspozytura „Rygor” – Goście hotelu Arago
  • Scenariusz: Tobiasz Piątkowski
  • Rysunki: Marek Oleksicki
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 01.06.2022 r.
  • Liczba stron: 64
  • Cena: 34,99 zł