fbpx
Gadżety dla GeekówKsiążki i AlbumyRecenzje Komiksów

Escape Quest: Superbohaterowie

Jeżeli jesteście fanami superbohaterskich przygód czy to bohaterów wydawnictwa Marvel, czy też DC Comics zapewne wciągniecie się w Escape Quest: Superbohaterowie. A co to takiego? Escape Quest to seria gier książkowych, która łączy elementy gry paragrafowej i łamigłówek znanych z escape roomów. Od jakiegoś czasu wydawnictwo Egmont poszerza swoją ofertę tego typu gier. Na koniec 2021 roku dostaliśmy dwa tytuły: Alcatraz – Infiltracja oraz Superbohaterowie. I właśnie obok tego drugiego nie mogłem przejść obojętnie.

Escape Quest: Superbohaterowie powiela mechanikę znaną w serii. Jeżeli nie mieliście w rękach gier z cyklu Escape Quest to już wyjaśniam jak to działa. Chociaż jest to książka podzielona na fragmenty, została tak zaprojektowana, że czytelnik nie odnajdzie bez wertowania kolejnych stron opowieści. Przeważnie fabuła rozgrywa się na dwóch stronach, z czego jedna to różnej długości tekst, a druga to grafika z zagadką lub inną łamigłówką. Jej rozwiązaniem jest zawsze liczba dzięki, której wiemy, na jaką stronę mamy następnie się udać. Jeżeli rozwiązanie jest prawidłowe to na nowej stronie, w lewym rogu znajdziemy numery, z których stron tu trafiliśmy. Same zagadki są na bardzo różnym stopniu trudności. Na szczęście każda książka posiada specjalną zapieczętowaną stronę z podpowiedziami. A jak by było tego mało jest druga z poprawnymi rozwiązaniami zadań.

Escape Quest: Superbohaterowie – czy warto?

Każda z książek z serii Escape Quest zaspokoi gusta czytelników w różnym wieku. Każda z nich to inna tematyka, ale cały czas obracamy się w klimacie zagadek i rozwiązywania zadań. Escape Quest: Superbohaterowie to opowieść o zwyczajnym chłopaku, żyjącym w XXII wieku, który dostaje zaproszenie do akademii superbohaterów. I tak czeka nas szkolenie z taktyki, latania czy kamuflażu. Przy tym wszystkim musi się wykazać niezwykłymi zdolnościami w rozwiązywaniu szeregu zadań. Pojawia się również tajemnicza postać, przez którą jesteśmy atakowani. Później stopniowo odkrywamy prawdę o tym, co się tak naprawdę dzieje na terenie Akademii. Ostatecznie to do nas będzie należeć decyzja co zrobić z posiadaną widzą.

Escape Quest: Superbohaterowie

Narracja jest prowadzona w taki sposób, że czytelnik utożsamia się z bohaterem. Przez co mocno angażujemy się w treść i staramy się z całej siły rozwiązać wszystkie postawione przed nami zadania. Fabuła ma tu naprawdę duże znaczenie, ponieważ grafiki, które tu się znajdują są w klimacie, ale to właśnie historia jest najmocniejszą stroną tej gry. Plusem jest to, że poza książką nie potrzebujemy niczego innego, aby przeżyć tę przygodę. Oczywiście niektóre zagadki są bardzo proste, a na inne przyjdzie nam spędzić więcej czasu. Przez co osoby, które nie są cierpliwe mogą być nieco sfrustrowane. Escape Quest: Superbohaterowie w porównaniu do innych książek, gier z tego cyklu jest skierowana bardziej do młodszego czytelnika. Ponieważ jest ona utrzymana w nastolatkowym klimacie. Niemniej finał nie jest bajkowy, a fani superbohaterskich komiksów odnajdą tu znane motywy i klimat komiksów Marvela czy DC.

Wielbiciele serii jak i abstrakcyjnych łamigłówek będą na pewno zadowoleni. Jeżeli szukacie ciekawego gadżetu dla geeka to ta książka jest świetną propozycją na prezent. Zwłaszcza dla kogoś u kogo półki uginają się pod ciężarem opowieści o superbohaterach. Przyznam, że czasami zadanie nie były łatwe, ale przewietrzenie się zdecydowanie pomaga w rozwiązywaniu łamigłówek. Warto wspomnieć, że jeżeli nie potraficie zbyt dobrze rozwiązywać tego typu zagadek, to i tak spędzicie miło czas przy lekturze tej książki. A warto pamiętać, że pomoc jest na wyciągnięcie ręki.

Ocena: 8/10

Escape Quest: Superbohaterowie okładka

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: Escape Quest: Superbohaterowie
  • Scenariusz: Florian Sirieix, Frédéric Vaugnat
  • Tłumaczenie: Agata Cieślak
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 17.11.2021
  • Cena: 39,99 zł