fbpx

Ex Machina tom 1

Stworzony przez Briana K. Vanghana’a komiks Ex Machina tom 1 to początek pięciotomowe historii łączącej w sobie watek kryminału, thrillera politycznego i fantastyki zaczerpniętej z opowieści o superbohaterach. Za oprawę graficzną odpowiedzialni są Tonny Harris’a i Toma Feister’a . Akcja umiejscowiona jest w Nowym Jorku z początku XXI wieku. Głównym bohaterem jest Mitchel Hundred inżynier, który w trakcie wypadku zostaje obdarzony w niewytłumaczalny sposób niezwykłymi mocami. Polegają one na tym, że zaczyna rozumieć mowę maszyn i urządzeń. Michel postanawiania skorzystać z powierzonego mu daru pomagając ludziom. Przywdziewa kostium i jako Potężna Machina rusza na ratunek potrzebującym. Lecz gdy zostaje bohaterem tłumów postanawia porzucić rolę zamaskowanego obrońcy i kandydować na burmistrza Nowego Jorku. Mając nadzieję, że uda mu się połączyć piastowanie urzędu z działalnością na rzecz społeczeństwa. Tylko czy jego szczytne ideały wytrzymają w konfrontacji z intrygami politycznymi jego nadnaturalnymi mocami oraz życiem prywatnym?

Brian K. Vaughan prowadzi fabułę dwutorowo. Obydwie łączą te samie miejsce, czyli Nowy Jork, ale dzieją się w inny czasie. W jeden śledzimy Michela jaka zamaskowanego obrończy pod pseudonimem Potężna Maszyna a w drugiej jego działalność jako burmistrza. Ta pierwsza działalność pomimo licznych sukcesów, których kulminacją jest częściowe udaremnienie zamachu terrorystycznego na World Trade Center z 11 września nasz bohater zostaje ulubieńcem tłumów. Jednak jego działalność przynosi również skutki uboczne. Jak inaczej nazwać zniszczone, podczas jego akcji, budynki czy mienie albo zdarzające się uszczerbki na zdrowiu ratowanych przez niego ludzi. Te działania przynoszące z jednej strony dużo pożytku, z drugiej stawia go na świeczniku działań miejscowej Policji. Poprzez wywoływane podczas jego działań skutki uboczne policja zaczyna go ścigać i postrzegać jak przestępcę. Kiedy otwierają mu się oczy na tę drugą nieprzewidzianą działalność, postanawia zdjąć kostium i skupić się na pomocy ludziom w innym sposób.

O czym jest Ex Machina tom 1 ?

Główny bohater postanawia ujawnić swoją tożsamość i na bazie fali popularności Potężnej Maszyny postanawia kandydować na posadę burmistrza Nowego Jorku. W celu uniknięcia odpowiedzialności za zniszczenia i pozostałe nieprzewidziane skutki swojej działalności jako superbohater zawiera układ. W zamian za obietnicę porzucenia działalności zamaskowanego obrońcy zostanie oczyszczony z zarzutów. Kiedy zostaje wybrany na urząd okazuje się, że jego szczytne ideały nie jest tak prosto zrealizować. Z każdym dniem poznaje zawiły świat polityki, gdzie intrygi nim rządzące nie zawsze stoją w parze ze szczytnymi celami. Podczas podejmowania decyzji o wzięciu udziału w kampanii wyborczej przyświecały mu zupełnie inne idee. Czy Mitchel zdoła dotrzymać zawartego układu widząc, że realizacja  jego planów pomocy ludziom stoją pod wielkim znakiem zapytania? Tym bardziej że jego pomocnik, a zarazem twórca kostiumu Potężnej Maszyny, tajemniczy Kreml stara się wszelkimi sposobami skłonić go do powrotu w roli superbohatera. 

Ex Machina tom 1 recenzja

Reasumując Ex Machina jest przyzwoitą historią opowiedzianą na dobrym poziomie. Może bez wielkich fajerwerków i do tej pory niezgłębionych obszarów w innych podobnych komiksach o superbohaterach. Lecz sam pomysł na zbudowanie całej opowieści na planie porzucenia roli zamaskowanego obrońcy i ujawnienie swoje tożsamości wprowadza powiew świeżości. Dodatkowo na plus wpływa wizualna oprawa albumu, ciekawe dialogi oraz w prowadzenie do fabuły wątku kryminalnego. Dzięki poruszeniu wątków życia osobistego naszego bohatera sprawia, że z dość sporą dozą zaufania sięgnę po tom drugi.

Ocena: 6/10

Ex Machina tom 1 okładka
  • Tytuł: Ex Machina tom 1
  • Scenariusz: Brian K. Vaughan
  • Ilustracje: Tonny Harris, Tom Feister
  • Tłumaczenie: Tomasz Kłoszewski
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 17.05.2018
  • Liczba stron: 276
  • Cena: 89,99 zł