Folwark Zwierzęcy – Komiks
Czy da się przenieść, powieść na łamy komiksu? Odpowiedź brzmi – Tak! Doskonałym przykładem jest Folwark Zwierzęcy, który za sprawą wydawnictwa Jaguar pojawił się właśnie w formie komiksu. Jest to już druga taka pozycja. Pierwszą był komiks Zabić Drozda. Przyznam, że bardzo mnie zaciekawiło jak będzie wyglądać komiks Folwark Zwierzęcy. Czy w taj formie powieść George’a Orwella będzie równie dobra? Przekonacie się już za chwilę!
W pewnym folwarku zwierzęta buntują się przeciwko traktowaniu ich przez farmera. Zaprowadzają własne porządki, własne prawa i standardy. Początkowo wszystko wydaje piękne, wszystkie zwierzęta miały być równe, nikt nie mógł korzystać z domu oraz domu i wygód człowieka. Wszystko, co ma cztery nogi jest dobre, a dwie jest złe. Jednak równe traktowanie wszystkich zwierząt w pewnym momencie zaczyna się kończyć. Okazuje się bowiem, że pewne zwierzęta są lepsze od innych. Są wśród nich równi i równiejsi, a dawne prawa są modyfikowane według potrzeb rządzących zwierząt.
Czy warto sięgnąć po komiks Folwark Zwierzęcy?
Przeniesienie ponadczasowej opowieści do komiksu to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza jeżeli mierzymy się z powieścią Orwella Folwark Zwierzęcy. Jest to niewątpliwie ciekawy projekt. I przyznam, że bardzo dobrze zrealizowany. Wydawnictwo Jaguar bez wątpienia tą publikacją bardzo u mnie zyskało i nie ma już przypiętej łatki wydawnictwa dla dzieci. Komiks Folwark Zwierzęcy jest bardzo ładnie opracowany nie tylko pod względem graficznym. Jest to świetny pomysł na zapoznanie się z klasyczną literaturą. Uniwersalna opowieść pokazuje jak wypacza i deformuje się każda władza, która zapomina o demokracji. Co w obecnych czasach jest bardzo aktualne. W przypadku osób, które pierwszy raz sięgają po Orwella, może być to lekki szok. Dodatkowo jest to zachęta do poznania innych pozycji autora.
Za adaptacje i ilustracje komiksu Folwark Zwierzęcy odpowiada Odyr. Jest to brazylijski rysownik, który na swoim koncie ma już ilustracje do dwóch książek Copacabana oraz Guadalupe. Wszystkie trzy pozycje były wydane na rynek hiszpańskojęzyczny. Technika Odyra w tym przypadku to farby akwarelowe, które genialnie się w tym przypadku sprawdzają. Dodatkowo są świetnym nośnikiem treści i będą nadal aktualne. Dlatego zdecydowanie trzeba sięgnąć po ten komiks, a w zasadzie powieść graficzną. Sam komiks jest wydany w powiększonej formie bardziej przypominającej album niż komiks. Dlatego wszelkie ilustracje stają się małymi obrazami stworzonym niejako z plam z chmurkami tekstu. Warto również zwrócić uwagę na tłumaczenie, które jest bardzo dobre. To za sprawą Małgorzaty Kaczorowskiej, której należy się wielkie uznanie.
Pozycje takie jak Zabić Drozda czy Folwark Zwierzęcy to uniwersalne treści przekazane w bardzo przystępy sposób. Ta forma nadaje się zarówno dla tych starszych jak i nieco młodszych czytelników. Wydawnictwo Jaguar zdrobiło naprawdę krok w dobrą stronę pochylając się nad tą zjadliwą i zrozumiałą formą ciężkich i poważnych tematów. Zdecydowanie polecam osobom, które nie znają powieści jak również tym, którzy mają już ją kilkakrotnie za sobą. Czekam również na kolejne powieści graficzne od wydawnictwa Jaguar.
Ocena: 10/10
Dziękuję wydawnictwu Jaguar za udostępnienie egzemplarza do recenzji.
- Tytuł: Folwark Zwierzęcy
- Scenariusz: George Orwell
- Rysunki: Odyr
- Tłumaczenie: Małgorzata Kaczorowska
- Wydawnictwo: Jaguar
- Data wydania: 20.05.2020 r.
- Liczba stron: 176
- Cena: 54,90 zł
Jakoś nie wyobrażam sobie czytać folwarku zwierzęcego w formie komiksu, ale z drugiej strony, czemu nie spróbowac 🙂
Chętnie bym przeczytała ten komiks, bo wstyd się przyznać, ale do tej pory nie odhaczyłam z mojej listy wstydu Folwarku….
Bardzo ciekawie się zapowiada
Słyszałam, ze wiele arcydzieł literatury światowej zostało opracowanych w wersji komiksowej, ale nie wiedziałam, ze dotyczy to także „Zabić drozda” i „Folwarku zwierzęcego”. Sądząc po ilustracjach i po Twojej recenzji, jest to świetne wydanie, tym lepiej, dzięki niemu może więcej osób zapozna się z przesłaniem Orwella. Pozdrawiam serdecznie!
Spotkałam się z wieloma komiksowymi adaptacjami literatury i każda wnosiła coś nowego w dobrze znane mi historie.
Mam już u siebie i niedługo będę czytała 🙂 Fajna sprawa taka komiksowa adaptacja.