fbpx

Papieże w Historii – Jan Paweł II

Osoby Papieża Jana Pawła II chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Powstało już kilka opowieści graficznych oraz komiksów na jego temat. Obecnie wydawnictwo Egmont postanowiło wydać serię zatytułowaną Papieże w Historii. Każdy z albumów przedstawia dzieje jednego papieża i jego wpływ na losy nie tylko chrześcijaństwa, ale również całego świata. Papieże w Historii – Jan Paweł II to pierwszy album z cyklu, który miał swoją premierę dokładnie w rocznicę urodzin Papieża Polaka.

W pierwszym tomie przedstawiona zostaje sylwetka Jana Pawła II. Pierwszego papieża z Europy Wschodniej, który był świadkiem i uczestnikiem najważniejszych wydarzeń XX wieku: konfliktów zbrojnych, koszmaru nazizmu i obozów zagłady, zimnej wojny, powstania żelaznej kurtyny, upadku Muru Berlińskiego, rozpadu ZSRR, postępującej globalizacji. Jako następca świętego Piotra nie ustawał w dążeniu do pojednania między narodami i religiami. Podróżując po świecie i spotykając się z przywódcami politycznymi i religijnymi, dysydentami i osobami prześladowanymi z powodu przekonań i wiary. 

Papieże w Historii – Jan Paweł II – o czym jest?

Muszę przyznać, że dość ciężko jest ocenić ten komiks. Za scenariusz odpowiada Dobbs, który bardzo przemyślanie przeprowadza nas przez wszystkie lata Jana Pawła II. Wszystko zaczyna się od słynnego zamachu, a później w formie wspomnień cofamy się w czasie. Jan Paweł II jest tu przedstawiony w bardzo pozytywny sposób, czyli tak naprawdę jaki był. Trzeba pamiętać, że autor Dobbs miał dość ograniczoną ilość miejsca na przedstawienie tak ważnej historii. Próbuje on pokazać jaki wpływ miał Jan Paweł II nie tylko na zwykłych ludzi, ale również na wielkich światowych przywódców. Można się tu doszukiwać braku chronologii w niektórych miejscach, jednak bardziej chodzi tu o przekaz. Jest on bardzo jasny i klarowny. Oczywiście nie znajdziemy tu jakichś nowości z życia Jana Pawła II, ponieważ każdy przeciętny Polak zna historię naszego rodaka. Trzeba jednak pamiętać, że cały cykl komiksów Papieże w Historii był tworzony na rynek francuski.

Papieże w Historii - Jan Paweł II komiks

Za rysunki odpowiada Fabrizio Fiorentino, włoski rysownik, który ma na swoim koncie również przygody superbohaterów. I to nie byle jakie, jego prace można zobaczyć na łamach Spider-Mana czy Batmana. Rysunki w komiksie o Janie Pawle II są poprawne. Nie wyróżniają się zbytnio od typowego europejskiego stylu rysowania. Fabrizio Fiorentino w przypadku niektórych kadrów bardzo ładnie przekazuje emocje. Zwłaszcza te na twarzach wszelakich postaci znajdujących się w komiksie. Jednak w całości czegoś brakuje. Papieże w Historii – Jan Paweł II to nie tylko komiks. Na końcu albumu znajdujemy całkiem sporo informacji dotyczących Jana Pawła II wraz ze zdjęciami. Jest to niewątpliwie duży plus edukacyjny tego komiksu. Bardzo mnie cieszy fakt, że wydawnictwo Egmont skusiło się na wydanie serii Papieże w Historii. Jest to ciekawa seria, która w przypadku komiksu o Janie Pawle II jest nam bliska. Zdecydowanie polecam ten komiks wszystkim, którzy lubią komiksy historyczne.

Ocena: 9/10

Papieże w Historii - Jan Paweł II

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: Papieże w historii – Jan Paweł II. Nie lękajcie się
  • Scenariusz: Dobbs
  • Rysunki: Fabrizio Fiorentino
  • Tłumaczenie: Ernest Kasperski
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 20.05.2020 r.
  • Liczba stron: 56
  • Cena: 34,99 zł