fbpx

Potężna Thor tom 3 – Wojna Asgardu z Shi’ar

Thor, Thorzyca, potężna Thor, kobieta Thor czy po prostu Jane Foster. Różne określenia jednej bohaterki, a autor komiksu Jason Aaron kontynuuje swoją historię. Nową Thor, która nie jest zbytnio lubiana w Asgardzie i nadal mało kto wie, kto dzierży potężnym magiczny młot z Uru. Pierwsze tomy przygód gromowładny jakoś mnie nie przekonałem, dlatego dość sceptycznie podszedłem do tomu trzeciego. Chociaż zapowiadane wydarzenia są bardzo interesujące. Potężna Thor tom 3 – Wojna Asgardu z Shi’ar, bo taki tytuł nosi właśnie ten komiks to konflikt pomiędzy kosmiczną rasą znaną, chociażby z serii komiksowej X-men. A jako że jestem fanem komiksów o drużynie mutantów jak również wszelkich przygód związanych z kosmicznym Uniwersum Marvela to ten bardzo mnie zainteresował. Jak wypada i czy warto go przeczytać? Przekonacie się już za chwilę!

Trzeci tom opowieści o Gromowładnej z serii wydawniczej Marvel NOW! 2.0. Dziesięć Królestw ogarnęła wojenna pożoga. Thor zwołuje Ligę Światów, aby ocalić królową świetlistych elfów z rąk Malekitha Przeklętego, ale nawet ta bohaterska misja to za mało, by pokrzyżować mu plany. Tymczasem pod bramami Asgardu gromadzą się wojska wielkiego Imperium Shi’ar. Nie przybyły jednak podbijać, ale po to, by uprowadzić Gromowładną. Czego chcą od niej imperialni bogowie? I kto pomoże jej pokonać najstraszliwszą moc we Wszechświecie? Powracający Odinson? A może zbuntowany członek X-Men – Quentin Quire? 

O czym jest Potężna Thor tom 3?

Od dłuższego czasu za sterami komiksu o potężnej Thor zasiada Jason Aaron. Wcześniej mieliśmy już okazje czytać przygody Odinsona czy Jane Foster, chociażby w komiksie Thor tom 2 – Kto dzierży młot? Wypracował on już pewien sposób na opowieść o Gromowładnej, która walczy nie tylko z kosmicznymi zagrożeniami, ale również ze śmiertelną chorobą. Rak zabija Jane Foster, a każda przemiana w Thor przybliża ją do grobu. Za każdym razem musi podjąć decyzje co jest dla niej ważniejsze. Czytelnicy serii już o tym wiedzą, bo zostało to wielokrotnie podkreślone, jednak co chwila jest nam to przypominane. Przez co momentami ten wątek robi się męczący. Owszem jest to oderwanie się od fizycznej walki i skupienie się na walce z czymś czego bohaterka nie pokona za pomocą magicznego młota. Na szczęście nie jest to główny wątek komiksu. Jest nim tytułowa Wojna Asgardu z Shi’ar.

Potężna Thor tom 3 - Wojna Asgardu z Shi’ar

Na pewno słyszeliście o tym kosmicznym Imperium, a jeżeli nie to być może kojarzycie fioletowego gościa z irokezem, który nazywa się Gladiator. Wpadają oni do Asgardu i porywają Thor, aby zmierzyła się w konkursie z bogami Shi’ar. Bardzo ciekawy pomysł, zwłaszcza, że postrzegają oni boskość w zupełnie inny sposób niż Jean Foster. Jason Aaron świetnie zestawił sobie technologiczną zaawansowaną rasę z nordyckimi bogami. Asgard przemierza kosmiczne przestworza w drakarach i strzela z łuków. Może to brzmi kuriozalnie, ale jest naprawdę dobrze. Na plus po raz kolejny jest Cul Bronson, który jest świetnym złym charakterem. W tym przypadku musi schować dumę w kieszeń i pomóc znienawidzonej przez siebie Thor. Jako, że mamy do czynienia z Shi’ar nie mogło zbraknąć kosmicznego bytu zwanego Phoenix. Tu jednak nie będę zdradzać, co i jak, bo warto samemy poznać ten aspekt komiksu.

Czy warto czytać komiks Wojna Asgardu z Shi’ar?

Kosmiczny konflikt to nie wszystko. Malekith dalej podbija światy i pustoszy wszystko na swojej drodze. Niestety ten złoczyńca został tragicznie przedstawiony w drugi filmie kinowym Thor. W komiksach jest on przedstawiony świetnie. Zwłaszcza tych autorstwa Jasona Aarona. Nie zabrakło również Ligi Światów, która jak dla mnie jest niejako drużyną z Władcy Pierścieni. Tym razem pojawiają się w niej nowi członkowie, w tym Angela. I tu pojawia się spora dawka humoru, ponieważ Angela, pomimo że nadal jest bardzo kuso ubrana, wciąż jest jej wytykana nagość. No cóż, ja nadal uważam, że i tak jest bardzo grzeczna w stosunku do tego co było na łamach komiksu Spawn. Jeżeli chodzi o rysunki to odpowiadają za nie Russell Dauterman i Steve Epting. Ten pierwszy towarzyszy Aaronowi od samego początku przygody z Potężną Thor. Jak dla mnie ten kalifornijski rysownik genialnie czuje klimat tej historii, a jego rysunki są pełne dynamiki.

Potężna Thor tom 3

Potężna Thor tom 3 – Wojna Asgardu z Shi’ar to dla mnie miłe zeskocznie po poprzednich tomach, które niekoniecznie przypadły mi do gustu. Kosmiczny wątek i pojawienie się Odinsona są zdecydowanie na plus. Warto jednak zapoznać się wcześniej z komiksem Niegodny Thor, aby mieć świadomość co działo się z Odinsonem. Jason Aaron zaczyna się rozkręcać i wrzuca nam zapowiedzi czegoś dużego. Nadchodzi poważne zagrożenie, które może dużo zmienić. Jestem pełen nadziei, że ta seria jeszcze nie osiągnęła swojego pełnego potencjału, a nie jest to jednorazowy strzał. Zdecydowanie polecam dla fanów Thor!

Ocena: 8/10

Potężna Thor tom 3 - Wojna Asgardu z Shi’ar okładka

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: Potężna Thor tom 3 – Wojna Asgardu z Shi’ar
  • Scenariusz: Jason Aaron
  • Rysunki: Russell Dauterman, Steve Epting
  • Tłumaczenie: Marceli Szpak
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 03.06.2020 r.
  • Liczba stron: 152
  • Cena: 39,99 zł