fbpx

Horizon Zero Dawn tom 1: Raróg

Wielu graczy czeka i wypatruje kolejnych przygód Aloy w ramach gry Horizon Zero Dawn: Forbidden West. Okazało się jednak, że nie zobaczymy ich w 2021 roku, a dopiero w lutym 2022. Na szczęście w ramach oczekiwania na powrót do postapokalitycznego świata możemy sięgnąć po komiks z tego uniwersum. Horizon Zero Dawn tom 1: Raróg rozgrywa się pomiędzy obiema częściami gry i jest zarazem wprowadzeniem do Forbidden West. Czy zatem komiksowe przygody Aloy osłodzą nam oczekiwanie na grę? No i dla kogo tak naprawdę jest ten komiks? Dla graczy czy fanów komiksów? Jak nie jednoktornie się przekonaliśmy przenoszenie uniwersum gier na łamy komiksu nie wychodzi zbyt dobrze. Chociaż są też wyjątki. Jak będzie w tym przypadku? Przekonacie się już za chwilę.

Akcja komiksu toczy się zaraz po emocjonującym finale pierwszej części gry. Tym razem bohaterką jest Talanah Khane Padish, towarzyszka Aloy, która pomagała w zniszczeniu HADESA. Po objęciu funkcji Raroga, czyli przywódcy Loży Łowców, dziewczyna wyrusza w następną niebezpieczną misję. W jej trakcie poznaje kolejnych sprzymierzeńców i przeciwników, a także zupełnie nowy rodzaj maszyn zaprojektowanych specjalnie do zabijania wyszkolonych w walce ludzi. Ta zdobyta przypadkiem, cenna wiedza może w przyszłości okazać się kluczowa w uzyskaniu przewagi nad maszynami.

O czym jest komiks Horizon Zero Dawn tom 1: Raróg?

Aloy to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych bohaterek gier ostatnich lat. Zwłaszcza jeżeli chodzi o graczy konsolowych PlayStation. Guerrilla Games podjęło współpracę z Titan Comics w wyniku czego otrzymaliśmy komiksową opowieść ze świata Horizon Zero Down. Wypełnia on lukę pomiędzy pierwszą częścią a sequelem zatytułowanym Forbidden West. W komiksie Horizon Zero Dawn tom 1: Raróg to będziemy jednak śledzić losów rudowłosej wojowniczki. Aloy po finałowym starciu opuszcza Południk, zostawiając Talanah samą. I to właśnie ona córka Talavada jest główną bohaterką tego komiksu. Charakteryzuje się ona wielką siłą i determinacją, ponieważ jej celem było zdobycie tytułu Raroga. Co osiągnęła z pomocą Aloy. Raróg to tytuł przyznawany za pokonanie najpotężniejszej maszyny w świecie, a w tym przypadku był to Czarnogon. I tyle mniej więcej trzeba wiedzieć przed sięgnięciem po komiks, ponieważ rozpoczyna się on od finału gry i pozostawieniu Talanah w Mieście Słońca, aby broniła go przed niedobitkami Hadesa.

Komiks Horizon Zero Dawn tom 1: Raróg

Główna bohaterka ma już dość siedzenie w Południki, ponieważ jako najlepsza łowczyni pragnie wyruszyć na kolejne polowanie. Okazuje się, że jest pewien kontrakt do wykonania i podejmuje się tego zadanie. Niestety zostaje poważnie ranna, a jej życie ratuje Amadis zwany człowiekiem z lasu. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest on kimś ważnym. Oczywiście później dowiadujemy się kim jest i dlaczego podjął takie działania, a nie inne. Oczywiście historia rozgrywa się w nowym regionie, przez co autorka Anne Toole ma możliwość wprowadzenia innowacji. I tak pojawiają się maszyny z czarnym pancerzem oraz nowa maszyna przypominająca żółwia. I tak nasi bohaterowie ramię w ramię starają się wypełnić kontrakt, jak również pogodzić się z przeszłością. Wszystko to w postapokaliptycznym świecie pełnym maszyn.

Horizon Zero Down w komiksie

Raczej nikogo nie zdziwi, że autorka Anne Toole wybrała jako bohaterkę komiksów właśnie Talanah. To Anne miała swój udział w historii tej postaci w grze i dlatego dobrze czuje się opowiadając jej dalsze losy. Historia niestety nie jest jakaś porywająca. Jest bardzo przewidywalna, ale uniwersum, w jakim jest umieszczona nam to rekompensuje. A za przeniesienie tego świata na karty komiksu odpowiada Ann Maulina. Tu też jest jakoś bez rewelacji. Rysunki są poprawne, dynamiczne i w stonowanych odcieniach. Najlepiej jednak wypadają tu maszyny. Na szczęście poza komiksem mamy tu trochę informacji o świecie Horizon Zero Dawn dla osób, które go nie znają. Nie zabrakło również galerii alternatywnych okładek. I tu możemy zobaczyć naprawdę interesujące propozycje. W moim odczuciu standardowa okładka wypada przy nich niestety gorzej.

Komiks Horizon Zero Dawn tom 1: Raróg recenzja

Jako fan gry, który wyczekuje kolejnej części przygód Aloy ciesze się, że mogłem przeczytać ten komiks. Umilił mi in czas w oczekiwaniu na luty 2022. Komiks jest poprawny, Anne Toole i Ann Mauilna stworzyły prostą opowieść w fascynującym świecie. Jednak dla fanów komiksów może być to za mało. Natomiast fani Aloy mogą być rozczarowani tym, że nie zobaczą tu rudowłosej bohaterki w akcji. Komiks zdecydowanie polecam bardziej fanom gry i osobom, które miały z nią styczność niż fanom komiksów. Zapowiadany jest kolejny tom, jednak kiedy będziemy mogli go przeczytać? Jeszcze nie wiadomo, może bliżej premiery gry?

Ocena: 7/10

Horizon Zero Dawn tom 1: Raróg okładka

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: Horizon Zero Dawn tom 1: Raróg
  • Scenariusz: Anne Toole
  • Rysunki: Ann Mauilna
  • Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 11.08.2021 r.
  • Liczba stron: 128
  • Cena: 39,99 zł