fbpx

Hrabstwo Harrow Tom 3 – Wężę

Trochę czasu minęło odkąd skończyłem lekturę dwóch pierwszych tomów tej mrocznej opowieści grozy o dziewczynce imieniem Emmy. Pewnego dnia znajduje ona w ciernistych krzakach skórę chłopca. Z czasem dowiaduje się również, że jest wiedźmą. Ale nie będę teraz skupiał się na streszczaniu poprzednich tomów. Po prostu zachęcam do ich przeczytania. Teraz przyszedł czas, aby zgłębić Hrabstwo Harrow Tom 3 zatytułowany Węże.

W takim razie skupmy się na tomie 3. Coś, co rzuciło mi się już na samym początku to sam tytuł „Węże”. Chyba został niezbyt trafnie przetłumaczony z oryginalnego „Snake Doctor”. Oczywiście nie czepiajmy się szczegółów, ponieważ nie tytuł a zawartość komiksu jest tu najważniejsza. Zawarte w tym tomie cztery opowieści wydane pierwotnie w zeszytach nr 9-12 zostały stworzone tak jak poprzednie tomy, przez scenarzystę Cullen’a Bunn. Okraszone bardzo dobrze oddającymi klimat grozy rysunkami Carl’a Speed McNeil (rozdział 1), Tyler’a Crook (rozdział 2) i Hannah Christenson (rozdział 3 i 4). Przy czym dla mnie osobiście pod względem plastycznym najbardziej przypadły do gustu pierwsze trzy opowieści. W przypadku drugiej i trzeciej opowieści stanowią one zwartą całość. Zmian stylu kreski w części czwartej trochę mniej do mnie przemawia.

O czym jest Hrabstwo Harrow Tom 3 ?

Część pierwsza porusza temat, w którym Bezskóry chłopiec próbuje rozwikłać tajemnicę swojej przeszłości. Pomaga mu w tym tajemniczy nieznajomy, który dziwnym trafem pojawia się w okolicy. W drugiej i trzeciej części Bernice przyjaciółka Emmy za namową chłopca o imieniu Clinton próbuje rozwikłać tajemnice nawiedzonego domu zamieszkałego przez Starą Lovey Belfont. Dodatkowo zajmuje się sprawą zaginięcia wujka Early oraz tajemnicy plagi węży, która od pewnego czasu nawiedza pobliskie miasteczko. W czwartej ostatniej części Emma pomaga pewnej rodzinie zamieszkałej w nawiedzonym domu, który prześladuje zamieszkałe w nim dzieci. Na sam koniec jako dodatek dostajemy jeszcze dość obszerny szkicownik opatrzony komentarzami autorów.

Hrabstwo Harrow Tom 3 recenzja

Podsumowując. Hrabstwo Harrow Tom 3 to bardzo dobrze napisane opowieści utrzymane w klimacie pierwszych dwóch tomów, wprowadzające kolejne wątki splatające się z główną bohaterkę Emmy. W dodatku bardzo dobrze narysowane. No może poza ostatnią czwartą częścią, która jest narysowana w zupełnie innym stylu. Jest to oczywiście rzecz gustu. Dla tych, którzy znają poprzednie tomy z pewnością będzie to bardzo dobra lektura, a dla wszystkich pozostałych na pewno zachęta do sięgnięcia po nie.

Ocena: 8/10

Hrabstwo Harrow Tom 3 okładka
  • Tytuł: Hrabstwo Harrow Tom 3 – Węże
  • Scenariusz: Cullen Bunn
  • Rysunki: Tyler Crook
  • Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
  • Wydawnictwo: Mucha Comics
  • Data wydania: 12.12.2017 r.
  • Liczba stron: 120
  • Cena: 55,00 zł