fbpx

Komiks Vol 1 – Jewgienij Francew

Przyszedł czas na nową recenzję od wydawnictwa Euro Pilot. Tym razem jest to komiks enigmatycznie nazwany Vol 1. Tytuł nie znaczy tak naprawdę nic. Nic nam nie mówi, dlatego nasuwa się podstawowe pytanie. Czy jest to dobry komiks? Przekonacie się już za chwilę.

Nieodległa przyszłość, a może bardzo odległa. Nasza planeta, albo zupełnie inna planeta, w odmiennym układzie słonecznym. Jest przerażona, uciekająca dziewczyna i humanoidalny obcy, który już, już wyciąga szponiastą łapę do jej smukłego karku, który odsłoniła rozdarta kosmicznym wiatrem kurtka. Na szczęście pojawia się on.

O czym jest komiks Vol 1?

Na samym początku trzeba powiedzieć, że wydawnictwo Euro Pilot znane w naszym kraju z przewodników turystycznych sięgnęło po komiksy. Ciekawe podejście, zwłaszcza że wybierają oni tytuły bardzo mało znanych autorów. Jednym z wcześniejszych komiksów, jakie miałem przyjemność czytać był Doktor Lucid. Okazał się on naprawdę interesująco pozycją. W tym przypadku komiks Vol 1 nie wypada tak dobrze. Jest bardzo cienki i przypomina on tak naprawdę zeszytówkę. Z jednej strony może się to wydawać plusem, bo taka forma komiksowa niestety jest mało popularna w naszym kraju. O ile oczywiście ten komiks będzie miał kontynuację.

recenzja komiks vol 1

Jeżeli chodzi o fabułę komiksu Vol 1 to jest ona bardzo interesująco. Mamy tu jakiś nieokreślony postapokaliptyczny świat w klimatach cyberpunku. Tajemnicza kobieta ucieka przed jakimś zmutowanym osobnikiem, ktoś ją broni i dalej nic nie wiadomo. Później ten osobnik postanawia jej pomóc i tyle. Tyle bo autor Jewgienij Francew nie napisał nic więcej. Otwiera on historię i jej nie kończy. Dlatego czytelnik może czuć się trochę oszukany sięgając po ten komiks. Historia mogłaby się rozwijać. Zarysowany świat wygląda na bardzo interesujący, zwłaszcza, że obecnie panuje moda na Cyberpunk. Dlatego można było uderzyć w tę niszę właśnie takim komiksem i taką opowieścią. Niestety w tym przypadku to nie wyszło.

Czy warto czytać komiks Vol 1?

To, co może wyróżniać ten komiks na tle innych to warstwa wizualna. Czarno-białą kreską nadaje odpowiedniego klimatu i porawia odbiór całej opowieści. Przypominają mi się pierwsze zeszyty z przygodami Teenage Mutant ninja Turtles, czyli popularnych żółwi ninja. Kadrowanie przypomina z jednej strony mangę, jednak styl rysowania jest zupełnie temu przeciwny.

kadr komiksu vol 1

Bardzo ciężko jest ocenić komiks Vol 1. Z jednej strony wizualnie jest ok, fabuła robi się interesująca, ale to wszystko jest krótkie. Nie uświadczymy tu też jakichś złożonych przemyśleń czy dialogów, bo tak naprawdę wszystko szybko się dzieje. Zanim wygodnie się rozsiądziesz i weźmiesz komiks w swoje ręce już następuje koniec. Szkoda, bo przez to komiks Vol 1 raczej nie zaskarbi sobie czytelników. Wydawnictwo Euro Pilot strzeliło sobie lekko w stopę tą pozycją wydawniczą. Owszem pomysł na wydawanie komiksów rosyjskojęzycznych autorów jest interesujący, ale trzeba też dobierać odpowiednie tytuły. Konkurencja na polskim rynku komiksowym jest bardzo duża.

Ocena: 3/10

okładka komiks vol 1
  • Tytuł: Vol 1
  • Scenariusz: Jewgienij Francew
  • Rysunki: Jewgienij Francew
  • Wydawnictwo: Euro Pilot
  • Data wydania: 07.01.2020 r.
  • Liczba stron: 28
  • Cena: 19,90 zł