fbpx

Liga Sprawiedliwości tom 2 – Cmentarzysko Bogów

Nie trzeba było długo czekać, aby sięgnąć po komiks Liga Sprawiedliwości tom 2 – Cmentarzysko Bogów. Są to oczywiście dalsze losy drużyny superbohaterów po wydarzenia, jakie miały miejsce w pierwszym tomie Liga Sprawiedliwości tom 1 – Totalność i konsekwencji, jakie wywołało mroczne uniwersum. Liga Sprawiedliwości to była zawsze flagowa drużyna w DC Comics i jeden z tytułów, po który uwielbiam sięgać. Po pierwszym tomie zostałem zaintrygowany, dlatego cieszę się, że drugi tom trzyma poziom. Dlaczego? Przekonacie się już za chwilę.

Jest tylko jeden geniusz zbrodni – Lex Luthor. Wraz z nowymi sojusznikami kompletuje swój Legion Zagłady. Ściąga do niego takie osoby jak Cheetah, Joker, Czarna Manta, Grood i Sinestro. To jednak niejedyne osoby, które współpracują z Lexem. Jest jeszcze jedna postać, która wydaje się być bardzo spokojna pomimo swojego położenia. Nad światem rozciąga się nowa fala niebezpieczeństwo. Jak się okazuje pradawni władcy mórz zostali uwolnienie i planują zemścić się na tych, którzy posłali ich na tytułowe Cmentarzysko Bogów. Aquaman i Wonder Woman muszą wziąć odpowiedzialność za dawne czyny swojego ludu i wraz z Ligą Sprawiedliwości przeciwstawić się najeźdźcą.

Taka powinna być Liga Sprawiedliwości!

Muszę się przyznać, że należę do fanów duetu Scott Snyder i James Tynion IV. Zostałem kupiony tym co zostało zapoczątkowane na łamach komiksu Batman Metal. Wprowadziło to sporo zmian w całej koncepcji uniwersum DC, ale przez tych dwóch autorów ta koncepcja jest bardzo dobrze rozbudowana. W komiksie Liga Sprawiedliwości tom 2 – Cmentarzysko Bogów mamy tak naprawdę dwa główne wątki. Pierwszy i chyba najciekawszy to pozaziemscy bogowie oceanów. Przybyli oni na ziemię sprowadzając ogromne zagrożenie. Drugi watek dotyczy Luthora i Totalności. Trzeba przypomnieć, że w pierwszym tomie skompletował on nowy Legion Zagłady. Scenarzyści bardzo ładnie pływają pomiędzy wątkami. Osobą spajającą w tym przypadku jest Luthor, który odkrywa tu rolę mastermainda i prowodyra całego działania.

Cmentarzysko Bogów

Główny wątek jest bardzo spójny i interesujący. Wnosi on całkiem sporo do historii Altantydy i jej ludu. Poznajemy tu jednego z jej pierwszych bohaterów i dowiadujemy się jak podstępni i samolubni są greccy bogowie. Dzięki temu mammy piękne połączenie dla Wonder Woman i Aquamena. To właśnie relacje pomiędzy tymi bohaterami są jednym z największych plusów całej opowieści. Szkoda, tylko że Snyder i Tynion nie postanowili opowiedzieć nam troszeczkę więcej o pozaziemskich bogach oceanów. Może jeszcze przyjdzie na to czas, bo potencjał jest. Fani DC Comics mogą odczuć, że Liga Sprawiedliwości tom 2 – Cmentarzysko Bogów to opowieść, którą już gdzieś widzieli. Kojarzy się ona zdecydowanie z opowieścią Tron Atlantydy, która moim zadaniem była jedną z najlepszych w New 52. Kolejny plus to wykorzystanie Mery i Ocean Mastera. Po raz kolejny utwierdzają oni w przekonaniu, że najważniejsze dla nich jest dobro Atlantydy, a nie wzajemne waśnie.

Minusy Ligi Sprawiedliwości

Scenarzyści postawili na Aquamena, który od wielu lat pozbywa się łatki tego, który rozmawia tylko z rybami. Jest to dobre posunięcie, bo jest on bardzo niedoceniany, a trzeba pamiętać, że 80% powierzchni Ziemi to woda. Oczywiście nie zabrakło minusów. Największym jest niestety Batman, który naprawdę jest w kiepskim stanie fizycznym, a i tak wychodzi na największego z superbohaterów. Pamiętam jak wiele lat temu złamano mu kręgosłup, co przykuło go do wózka. Teraz połamane ręce i nogi to nie problem. No to już moim zdaniem lekka przesada. Pamiętajmy, że jest on tylko człowiekiem. Nie ma również zaskoczenia w postaci Czarnej Manty. Osoby, które znają komiksy z jego udziałem mogą zauwarzyć kalkę jego zachowań. Nie ma tu w nim nic nowego czy odkrywczego. Nieważne co się dzieje, chce on pokonać Aquamena z żądzy zemsty.

Liga Sprawiedliwości tom 2 cmentarzysko bogów

Kolejny minus, jaki ciągnie się w nowych przygodach Ligi Sprawiedliwości to odsunięcie korpusu zielonych latarni do pilnowanie ściany źródła. To, że została ona uszkodzona to nie znaczy, że teraz Hal Jordan musi stać i patrzeć na kosmiczną dziurę. Przez to dostajemy Johna Stewarta, który jest najmniej interesującym Green Lanternem na Ziemi. Niestety zupełnie nie pałam miłością do tego bohatera, a tu jest jeszcze stawiany naprzeciw Sinestro. Oby zrobiono z nim coś przełomowego, inaczej może pilnować ściany źródła razem z resztą korpusu.

Czy warto czytać komiks Liga Sprawiedliwości tom 2?

Komiksy na naszym polskim rynku pojawił się dzięki wydawnictwu Egmont. To do czego nas przyzwyczaiło owo wydawnictwo to format, w jakim wydawane są komiksy DC czy Marvel. Okładka oczywiście jest lakierowana ze skrzydełkami, na których znajdują się informacje o autorach oraz okładki poprzednich tomów i zapowiedź następnego. Dzięki temu wiemy, kiedy w nasze ręce trafi Liga Sprawiedliwości tom 3. Nie zabrakło również galerii okładek. Tym razem większość alternatywnych okładek jest inspirowanych filmem Aquaman. Niektóre z nich wyglądają naprawdę interesująco z Jasonem Momoa w roli głównej.

To, co mnie zdecydowanie zaskoczyło w komiksie Liga Sprawiedliwości tom 2 – Cmentarzysko Bogów to wykorzystanie Wonder Woman i Aquamena. Nie spodziewałem się, że staną się oni praktycznie głównymi bohaterami tego tomu. Jako fan władcy Atlantydy jestem zadowolony. Dodatkowo na plus jest też odsunięcie Hawkgirl i Marsjańskiego Łowcy na drugi plan. Ewidentnie ich historia będzie kontynuowana w kolejnym tomie. To sugeruje też jego okładka w zapowiedzi. Oczywiście komiks nie jest przystępny dla nowego czytelnika. Trzeba mieć minimalną wiedzę o Batman Metal no i obowiązkowy jest pierwszy tom Ligi Sprawiedliwości zatytułowany Totalność. Komiks ma oczywiście swoje głupoty fabularne, ale to komiks superbohaterski. Niestety Liga Sprawiedliwości w DC Odrodzenie nie była dobrym tytułem. Tu dzięki Snyderowi jest szansa na naprawdę coś bardzo interesującego. Zatem łapcie w dłonie tom 2 a ja wypatruje już zbliżający się tom 3 przygód flagowej drużyny wydawnictwa DC Comics.

Ocena: 8/10

Liga Sprawiedliwości recenzja

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: Liga Sprawiedliwości Tom 2 – Cmentarzysko Bogów
  • Scenariusz:  Scott Snyder, James Tynion IV
  • Rysunki: Francis Manapul, Howard Porter, Mikel Janin, Jorge Jimenez
  • Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 22.01.2020 r.
  • Liczba stron: 204
  • Cena: 59,99 zł