fbpx

Kręgi Magii Cienie na niebie

Bardzo mnie cieszy fakt, że wydawnictwo Ultimate Comics postawiło ostatnio na komiksy polskich artystów. Na początku skupili się na takich superbohaterach jak Biały Orzeł i Nieustraszony Szpak, jednak teraz trafiła się perełka. Jest nią komiks „Kręgi Magii Cienie na niebie”, czyli klasyczne fantasy w polskim wydaniu.

Randal, Czermień, Gawron i Rzepik to mali łotrzykowie wychowani w mrocznej przełęczy pomiędzy dwiema górami, na północy krainy Erenn. Ich życie niespodziewanie nabierze tempa, gdy spróbują okraść pewien niepozorny powóz zmierzający na zachód. Czas przygotować się na wyprawę do nowej niezwykłej krainy pełnej niesamowitych bohaterów. Erenn czeka! 

O czym jest komiks Kręgi Magii Cienie na niebie?

Może się wydawać, że autor komiksu Kamil Murzyn wykorzystał utarte schematy klasycznej opowieści fantasy. Bardzo dobrze, ponieważ warto korzystać z czegoś co się sprawdza. I tak też najprawdopodobniej będzie w tym przypadku. Najprawdopodobniej, ponieważ pierwszy tom to dopiero prolog całej opowieści. Mamy tu wstępny zarys świata, bohaterów i co najważniejsze problemu, z jakimi będą się mierzyć główni bohaterowie. Przełęcz Cieni, w której się znajdujemy jest bardzo ciekawym pomysłem. Jak sama nazwa wskazuje jest tu bardzo mrocznie, ciemno i nie widać nic poza ośnieżonymi szczytami gór. Nasi bohaterowie słyszeli tylko o niebie oraz słońcu. I to właśnie zobaczenie tych zjawisk napędza ich do działania i wyjścia ze swojej bezpiecznej strefy. O ile bycie łotrzykiem można nazwać bezpiecznym.

Kręgi Magii Cienie na niebie tom 1

Główna czwórka bohaterów, czyli Randal, Czermień, Gawron i Rzepik są wprost przesympatyczni. Pomimo że są oni do siebie podobni to każdy z nich przedstawia zupełnie inny charakter postaci. Troszeczkę przychodzi namyśl grupa słynnych Hobbitów. Trzeba również pamiętać, że jest to komiks, który można czytać ze swoimi pociechami. Intencje, jakie napędzają bohaterów do wyruszenia w podróż są bardzo dobrze przemyślane. Łatwo jest je również wytłumaczyć tym młodszym odbiorcom tego komiksu. Oczywiście grupa łotrzyków z racji tego czym się zajmują wpadają w tarapary. Pewnie nie pierwsze w ich przygodach.

Kręgi Magii Cienie na niebie

Jeżeli chodzi rysunki to są one bardzo przejrzyste i dość szczegółowe. Na szczęście nie tak bardzo, aby nie zrazić młodszego czytelnika. Zdecydowanie na plus są również kolory. Kamil Murzyn wykorzystuje pastelowe barwy a dominujący kolor w pierwszym tomie to niebieski wraz z jego odcieniami. Jak wiadomo są to chłodne barwy, które potęgują to co dzieje się w przełęczy cieni. Przez to całe zimne i ciemne miejsce czytelnik rozumie, dlaczego nasi bohaterowie chcą wyrwać się z tego miejsca.

Dla kogo jest komiks Kręgi Magii Cienie na niebie?

Jeżeli jesteś rodzicem i lubisz fantastykę to jest to świetna propozycja do wspólnego przeżywania przygód. „Kręgi Magii Cienie na niebie” są bardzo dobrym przykładem jak można stworzyć nie infantyly komiks dla dzieci, przy którym również dorośli będą się bardzo dobrze bawić. Nie zabrakło dodatkowych stron ze szkicami i rysunkami koncepcyjnymi. Muszę przyznać, że w tak dużym formacie wyglądają rewelacyjnie. Największym minusem komiksu na tę chwilę jest to, że po jego przeczytaniu chce się dowiedzieć co będzie dalaj. Niestety musimy poczekać, ale mam nadzieję, że nie zbyt długo. Zdecydowanie polecam!

Ocena: 9/10

Kręgi Magii Cienie na niebie to 1 okładka

Dziękuję wydawnictwu Ultimate Comics za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

ultimate comics
  • Tytuł: Kręgi Magii – Cienie na niebie tom 1
  • Scenariusz: Kamil Murzyn
  • Rysunki: Kamil Murzyn
  • Wydawnictwo: Ultimate Comics
  • Data wydania: 25.03.2020
  • Liczba stron: 52
  • Cena: 29,99 zł