fbpx
Gry Planszowe i KarcianeMarvel Comics

Marvel United: Spider-Geddon

Nareszcie! W maju na sklepowych półkach pojawi się gra planszowa Marvel United: Spider-Geddon. Nowa odsłona linii gier Marvel United, czyli kooperacyjnej gry planszowej zarówno dla młodszych jak i starszych fanów Marvela. Tym razem grę możemy potraktować jako samodzielną grę czyli podstawkę lub też dodatek do wcześniejszych tytułów Marvel United czy też Marvel United: X-Men. Zatem tak naprawdę nie potrzebujemy nic więcej jak kawałek stołu i kilku chętnych graczy, aby siąść do rozgrywki i rzucić się w pajęcze uniwersum Marvela.

Marvel United: Spider-Geddon oferuje nam ratowanie świata w gronie alternatywnych wersji Spider-Mana. Co niewątpliwie spodoba się fanom animacji Spider-Man: Uniwersum, jak również zagorzałym fanom komiksów. Przede wszystkim dlatego, że dostajemy tu świetnych bohaterów, antybohaterów oraz 2-óch złoczyńców. Jeżeli chodzi o tych dobrych to mamy Spider-Mana w czarnym kostiumie, Scarlet Spidera (Ben Reilly) tak ten pająk w niebieskiej bluzie z kapturem. Rockowego Spider-Punka, którego wiele osób pokochało, Silk znaną, chociażby z komiksów Straczyńskiego oraz klimatycznego Spider-Mana Noir. Jak widać jest w czym wybierać. Jednak to nie wszystko.

Marvel United: Spider-Geddon recenzja

W grze możemy się wcielić w antybohaterów Superior Spider-Mana oraz Anti-Venoma. Tak jak to miało miejsce w poprzednich odsłonach antybohaterowie to specyficzne postacie. Możemy ich używać do normalnej gry jako bohaterów lub też zagrać przeciwko nim. Jest to nowość, jaka została wprowadzona wraz z Marvel United: X-Men. W mojej ocenie jest to strzał w dziesiątkę, ponieważ w uniwersum Marvela jest wiele przypadków osób, które zmieniły strony konfliktu. Z kolei jako złoczyńców mamy tu Morluna – międzywymiarowego wampira, który żywi się postaciami z pajęczymi mocami z całego multiwersum. Jest również Spot, czyli złol mogący wędrować bez większych problemów pomiędzy światami/wymiarami.

Marvel United: Spider Geddon – o co chodzi?

Marvel United: Spider Geddon to wciąż bardzo dobra gra kooperacyjna, którą można traktować jako podstawową wersję gry lub dodatek to już posiadanych tytułów Marvel United. W samej grze planszowo-karcianej wybieramy bohatera, którego chcemy prowadzić i za sprawą specjalnej talii kart z jego umiejętnościami staramy się pokonać łotra. W grze współpracujemy z innymi graczami poprzez zagrywanie kart swojego bohatera z odpowiednimi symbolami działań. Kolejny gracz oprócz zagrania swojej karty korzysta również z symboli poprzednika. I tak budując synergię pomiędzy poszczególnymi kartami staramy się ratować cywili, pokonywać złoczyńców oraz wypełniać misję tak, aby na końcu stawić czoła głównemu wrogowi. Więcej o samym systemie gry możecie przeczytać w recenzji Marvel United.

Zatem co nowego pojawia się w grze planszowej Marvel United: Spider Geddon? Otóż nowością są karty ekwipunku. Większość z nowych bohaterów otrzymuje karty ekwipunku jemu dedykowane. Niestety w wielu przypadkach są to miotacze sieci. Nic dziwnego, bo przecież jest to tytuł o pająkach. Niemniej trafiają się też różne inne gadżety. Oczywiście, aby skorzystać z ekwipunku musimy poświęcić jedną z lepszych kart w naszej talii. Coś za coś? Niemniej nowy pomysł na ekwipunek w mojej ocenie dodaje więcej funu i odświeża nieco samo grę.

Marvel United: Spider-Geddon gra planszowa

Tak jak wspomniałem w Marvel United: Spider Geddon mamy również antybohaterów, którzy tym razem są naprawdę bardzo przemyślani. Zarówno Anti-Venom jak i Superior Spider-Man w obu przypadkach bohatera czy też złoczyńcy dają dużo możliwości. I ciekawych rozwiązań w grze. Zwłaszcza ten drugi zaskarbił sobie moją sympatię wraz z żetonami spider-botów.

Marvel United: Spider-Geddon planszówka dla fanów komiksów

Jeżeli chodzi o łączenie tej gry z innymi dodatkami z cyklu Marvel United to jest to banalnie proste. Po prostu wybieramy z większej puli bohaterów i złoczyńców oraz możemy losować z większej ilości lokacji. Dzięki temu gra staje się dużo bardziej regrywalna. I dodatkowo tworzymy różnego rodzaju team-upy, które zdarzały się w komiksach. Warto również wspomnieć, że gra umożliwia nam zabawę solo, gdzie kontrolujemy kilku bohaterów, oraz tryb arcyłotra. W nim to jeden z graczy przejmuję kontrolę nad złoczyńcą i stara się pokonać bohaterów. Ten tryb jest zdecydowanie bardzo pomysłowy, ponieważ wprowadza kilka dodatkowych kart oraz możliwości. Zwłaszcza dla gracza zasiadającego po stronie złoczyńcy. Przyznam, że miałem wielką przyjemność rozegrać 5-osobową grę będąc Morlunem. Niestety, tym razem pająki nie przetrwały łowów.

Marvel United: Spider-Geddon to planszowe wyzwanie dla starszych i młodszych fanów człowieka-pająka. Zasady są proste i nawet osoby niezaznajomione z grami planszowymi szybko je złapią. Dużym plusem jest kompatybilność ze wszystkimi wcześniejszymi tytułami z linii Marvel United, przez co regrywalność jest ogromna. Zwłaszcza jeżeli dołożymy do tego tryb drużynowy z drużyny złotej lub drużyny niebieskiej. Jakość wykonania komponentów jest jak zwykle na wysokim poziomie. Figurki prezentują się fenomenalnie tak samo jak grafiki na kartach. Wydawnictwo Portal Games pokazało, że sięga po bardzo dobre tytuły i nie ma się co dziwić. Marvel United to świetna linia gier planszowych, nie tylko dla fanów komiksów. Zdecydowanie polecam i rekomenduje dla wszystkich fanów komiksów!

Marvel United: Spider-Geddon pudełko

Dziękuję wydawnictwu Portal Games za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

  • Tytuł: Marvel United
  • Autor: Andrea ChiarvesioEric M. Lang
  • Wydawnictwo: Portal Games
  • Liczba graczy: 1-5
  • Czas gry: 30-40 min.
  • Wiek: 10+
  • Cena: 209,95 zł

Dodaj komentarz