fbpx
Gadżety dla GeekówGry Planszowe i KarcianeMarvel Comics

Marvel United – Planszówka o superbohaterach

Uniwersum Marvel Comics jest pełne różnego rodzaju superbohaterów jak i łotrów. Dlatego też jest to świetny materiał na stworzenie fantastycznej gry planszowej. Zwłaszcza jeżeli mamy do dyspozycji znane lokalizacje, złoczyńców i ulubionych bohaterów. A tych ostatnich możemy wykorzystać jako grywalne figurki. Marvel United pojawiło się na Kikstarterze dzięki wydawnictwu CMON, a pod koniec 2021 roku wydawnictwo Portal Games postanowiło dać nam do dyspozycji grę w polskiej wersji językowej. Czy warto sięgnąć po Marvel United? Dla kogo jest to gra? Czy fani Marvel Comics wciągną się w planszówkową przygodę? Przekonacie się już za chwilę.

Marvel United to kooperacyjna gra karciana Andrea Chiarvesio i Erica Langa. W grze wcielimy się w superbohaterów znanych z komiksowego uniwersum Marvela, takich jak Iron Man, Hulk czy Ant-Man, walcząc z siejącymi zniszczenie Łotrami. W Marvel United każdy z graczy oraz Łotrów dysponuje własną talią kart. Zagrywane karty będą tworzyć Oś Fabularną, a gracze będą mogli korzystać nawzajem ze swoich kart, odnosząc zwycięstwo dzięki przemyślanej strategii oraz dobrej współpracy. Marvel United to szybka i dynamiczna rozgrywka, oferująca proste zasady i przystępny wariant solo. Każdy z graczy poza kartami będzie dysponować figurką swojego ulubionego bohatera.

Co znajdziemy w Marvel United?

Pierwszą rzeczą, jaka rzuca się w oczy po otwarciu pudełka to figurki bohaterów i złoczyńców. Co ciekawe nie są one przedstawione w klasyczny sposób, ale są one przerysowane w klimatach chibi. Ten styl charakteryzuje się dużymi głowami i karykaturalną formą, jednak nie każdemu może się to spodobać. Mnie ta stylizacja przypadła do gustu, zwłaszcza że same figurki jak na tak mały format są wykonane naprawdę bardzo dobrze. I tak w podstawowej wersji gry mamy do swojej dyspozycji Iron Mana, Kapitana Amerykę, Czarną Wdowę, Hulka, Kapitan Marvel, Ant-Man oraz Wasp. W przypadku złoczyńców będziemy mogli zmierzyć się z Red Skullem, Ultronem czy Taskamsterem. Ich również reprezentują figurki.

Marvel United - gra planszowa

Oprócz figurek w pudełku znajdziemy karty reprezentujące bohaterów i złoczyńców, specjalne planszetki złoli, masę różnego rodzaju żetonów, plansze z lokacjami oraz instrukcje. Jest ona napisana w bardzo porosty sposób, dzięki czemu już po chwili możemy zabrać się do gry i spróbować pokonać jednego ze złoczyńców. A wariacji jest naprawdę bardzo dużo, ponieważ maksymalna ilość graczy to 4. Zasady gry są bardzo proste i przystępne nawet dla młodszych graczy. Na pudełku widnieje co prawda docelowy wiek 14+ jednak grałem już z dużo młodszymi fanami komiksów. Ze swojego doświadczenia dodam, że mój 6-letni syn bez problemu zasiada ze mną do walki przeciwko Ultronowi czy Taskmasterowi.

Autorzy w bardzo prosty sposób za sprawą kilku symboli stworzyli bardzo ciekawy system gry. Mamy tu dużo taktyki, kooperacji i superbohaterskiego klimatu. Zwłaszcza że każdy gracz może wcielić się w swojego ulubionego herosa. Dysponuje on talią dwunastu kart z różnymi symbolami, z czego trzy zawierają dodatkowe zdolności. Są one dobrane tak, aby pasowały do danego bohatera. I tak Iron Man będzie miał więcej ataku, a Kapitan Ameryka będzie wspierał innych bohaterów.

Herosi kontra złoczyńcy

Gdy skompletujemy swoją drużynę stajemy naprzeciw jednemu z trzech złoczyńców. Oczywiście każdy z nich różni się zdolnościami i efektami, jakie będzie wprowadzać podczas gry. Sam system budowania miejsc, w których będziemy się poruszać jest również interesujący. Wybieramy sześć spośród ośmiu znanych z komiksów lokacji. Każdy z łotrów dysponuje swoją talią działań i to on pierwszy rozpoczyna grę. I tak porusza się po naszych lokalizacjach, atakuje i uruchamia różnego rodzaju efekty. Następnie przychodzi czas na bohaterów, którzy za pomocą kart z symbolami starają się pokrzyżować plany złoczyńcy. Do swojej dyspozycji mamy ruch, atak, heroiczny wyczyn lub dowolną akcję. Dodatkowo mamy możliwość skorzystać z symboli poprzedniego bohatera. I tu pojawia się właśnie uniwersalność i prostota gry. Symbole, dzięki którym nawet ci młodsi gracze mają szanse dobrze się bawić. I tak każda zagrana karta ma znaczenie, ponieważ nasz towarzysz może z niej skorzystać.

Marvel United - Gra planszowa - recenzja

Co trzeba zrobić, aby wygrać? Cóż, to proste. Pokonać Łotra. Jednak aby przystąpić do starcia z nim będziemy musieli ratować cywili, pokonywać zbirów oraz usuwać zagrożenia, jakie pojawiają się na lokacjach. Dzięki temu zbliżymy się do upragnionego celu. A sam złol też potrafi się nieźle bronić, ponieważ ma on swój niecny plan, który przyspiesza wraz z zapełnieniem lokacji. No i oczywiście może nam nieźle przyłożyć oraz pozbyć nas istotnych kart.

Avengers Zbiórka na Planszy!

Gra na pierwszy rzut oka wygląda banalnie. Jednak taka nie jest, a każdy ze złoczyńców jest na swój sposób irytujący. Komiksowa grafika, znane lokacje i figurki robią niesamowity klimat. Zwłaszcza wśród fanów komiksowego uniwersum. Udało mi się przetestować Marvel United z zaawansowanymi graczami oraz tymi, którzy z planszówkami nie mieli zbyt dużo do czynienia. I w przypadku tej drugiej grupy sprawdziła się dużo lepiej. Jednak wg mnie najlepsze rozgrywki są z moim synem i jego kolegami. Przez to Marvel United idealnie sprawdza się jako gra rodzinna. Jest to świetna gra planszowa do nauki kooperacji. Trzeba rozmawiać, planować i działać jako drużyna. Dodatkowym atutem jest długość rozgrywki, ponieważ jedna partia to około 30-50 minut, dzięki czemu młodsi gracze nie będą przebierać nogami.

Proste zasady i komiksowy klimat sprawia, że gra planszowa Marvel United ląduje na moim stole bardzo często. Ma ona na tyle przystępne zasady, że osoby niegrające w planszówki bardzo szybko się w nią wciągną. Zwłaszcza jeżeli są fanami komiksów Marvela. Dużym plusem jest również całkiem spora grupa bohaterów, w których możemy się wcielić. Zdecydowanie każdy znajdzie tu coś dla siebie, a dzięki temu każda rozgrywka może być inna. Marvel United jest również bardzo regrywalna, nie tylko za sprawą sporej ilości bohaterów, ale również łotrów i skalowaniu trudności poprzez wyzwania. Jeżeli macie wśród swoich znajomych fanów Marvela to ta gra jest idealnym prezentem. A w przypadku kiedy to Wy jesteście fanami Avengers śmiało sięgajcie po Marvel United od Portal Games, ponieważ zdecydowanie warto!

Marvel United

Dziękuję wydawnictwu Portal Games za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

  • Tytuł: Marvel United
  • Autor: Andrea ChiarvesioEric M. Lang
  • Wydawnictwo: Portal Games
  • Liczba graczy: 1-4
  • Czas gry: 30-40 min.
  • Wiek: 14+
  • Cena: 199,95 zł

Jeden komentarz do “Marvel United – Planszówka o superbohaterach

Dodaj komentarz