fbpx
Komiksy dla młodzieżyRecenzje Komiksów

Mroczne Sąsiedzctwo – Zew

Elfy i wróżki kojarzą nam się z czymś miłym i pięknym. Prawda jest jednak nieco inna, ponieważ wcześniejszy obraz tych istot był zdecydowanie inny. Autorka Holly Black w swoim komiksie Mroczne Sąsiedzctwo – Zew wraca do pierwotnego obrazu tych istot. Tym samym wciąga nas w tajemniczą opowieść w klimacie urban fantasy. Czy taki obraz elfów i innych skrzatów ma szanse zaistnieć ponownie w popkulturze? Czy seria Mroczne Sąsiedztwo to seria godna polecenia? Przekonacie się już za chwilę.

Matka Rue zawsze była trochę inna. Znała mowę roślin, często sprawiała wrażenie bycia gdzieś poza czasem, doskonale czuła się na łonie natury i… często pozbywała się ubrań, by nie krępowały jej ruchów. Rue podskórnie czuje, że jej mama różni się od typowych rodziców, aż pewnego dnia, gdy kobieta znika, jej córka zaczyna widzieć dziwne rzeczy – w kawiarni spoglądają na nią istoty nie z tego świata, a skrzydlata dziewczyna jak gdyby nigdy nic przechadza się po korytarzu szkoły średniej! Do Rue powoli zaczyna docierać, że ona także jest inna, zupełnie jak jej mama

Mroczne Sąsiedzctwo – Zew czyli urban fantasy

Holly Black to autorka znana głównie fanom young adults fantasy. Jej największym sukcesem okazała się seria Okrutny Książe, gdzie snuła opowieść o zemście, miłości i nienawiści. Jej inspiracją było połączenie świata współczesnego oraz inspirowanego Snem nocy letniej. Tym razem jest podobnie. W powieści graficznej Mroczne Sąsiedzctwo – Zew jest podobnie. Mamy magiczną barierę oddzielającą świat ludzi i elfów, a biada temu, kto ją przekroczy. Wszystko za sprawą Elfów, które nie są wesołymi radosnymi stworzeniami. To manipulatorzy, którzy nie mogą kłamać, lecz starają się uzyskać zamierzony cel. Znudzone długowiecznością kierują się niezrozumiałym dla śmiertelników kompasem moralnym, traktując ich jak zabawki lub coś gorszego.

Główną bohaterką jest Rue mieszkająca w West City. Od czasu zniknięcia mamy dziewczyna ma zwidy. Tym samym widzi dziwne istoty, często przypominające ludzi, przez co zatraca obraz rzeczywistości. Na domiar złego jej tata zostaje aresztowany i o zdrowych zmysłach trzyma ją tylko grupka przyjaciół.

Mroczne Sąsiedzctwo - Zew

Mroczne Sąsiedzctwo – Zew stanowi pierwszy rozdział trylogii. Tym samym dostajemy tu mocne wprowadzenie historii Rue. Jak to bywa w pierwszych rozdziałach nie dostajemy tu zbyt dużo odpowiedzi. Tym samym cała opowieść robi się bardziej tajemnicza. Docierając do ostatnich stron, nie tylko czujemy zainteresowanie, ale również niedosyt. Mroczne Sąsiedzctwo – Zew kończy się w taki sposób, że chcemy sięgnąć po kolejny tom, ze względu na opowieść, która dopiero w drugiej części tego tomu zaczyna się na dobre rozkręcać. Niestety świadczy to trochę o tym, że Holly Black nie do końca w dobry sposób rozpisała tę opowieść.

Mroczny świat elfów

Jak wiadomo zarówno w komiksie jak i opowieści graficzne muszą zagrać dwa aspekty. Oprócz wciągającej fabuły musimy mieć interesującą oprawę graficzną. W tym przypadku odpowiada za nią Ted Naifeh i muszę przyznać, że jest to odpowiednia osoba. Prezentuje styl, który łączy klimaty goth ze stylistyką lat osiemdziesiątych. Mamy tu mocne cieniowanie i połączenie ostrych linii. Idealnie wpisuje się to w opowieść napisaną przez Holly Black, która jest na pograniczu folku i miejskiej legendy. Dużym plusem jest brak kolorów. Czarno-biała kreska doskonale się tu wpasowuje podkreślając klimat historii.

Mroczne Sąsiedzctwo – Zew to dopiero początek i to zdecydowanie widać. Sama historia rozkręca się bardzo wolno i mamy tu sporo niepotrzebnego wydłużania fabuły. Tym samym pierwszy akt jest bardzo rozwleczony. Niemniej komiks broni się pod względem graficznym. Jest naprawdę dobrze przemyślany i momentami budzi grozę. Niemniej pomimo kilku minusów jestem bardzo ciekaw co przyniosą kolejne tomy. Zwłaszcza że taki propozycji dla młodzieży nie ma obecnie zbyt dużo na naszym rynku wydawniczym.

Ocena: 7/10

Mroczne Sąsiedzctwo - Zew okładka
  • Tytuł: Mroczne Sąsiedzctwo – Zew
  • Scenariusz: Holly Black
  • Rysunki: Ted Naifeh
  • Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński
  • Wydawnictwo: Jaguar
  • Data wydania: 25.01.2023
  • Liczba stron: 128
  • Cena: 54,90 zł

Dodaj komentarz