Powrót Jedi czyli nowa adaptacja komiksowa

Ostatni rozdział klasycznej trylogii Gwiezdnych Wojen. Powrót Jedi to adaptacja kultowego filmu, w nowym odświeżonym wydaniu. Finałowe starcie Imperium Galaktycznego z Rebeliantami, to nie jedyna walka jaka jest do wygrania. Luke Skywalker musi stawić czoła swojemu ojcu. Wie, że Darth Vader to nie tylko maszyna, ale gdzieś w środku jest w nim dobro, i warto je wydobyć.

Komiks Powrót Jedi to nic innego jak adaptacja filmu. Jak to bywa w tego typu przedsięwzięciach o fabule nie ma zbytnio co pisać. Jest ona przeniesiona w miarę jeden do jeden. Nie brakuje żadnych kluczowych scen, chociaż fani mogą odczuć, że jest ona troszeczkę pocięta. Czyta się to bardzo dobrze i przyjemnie, nawet jeżeli cytujemy Gwiezdne Wojny na ulicy i otwieramy drzwi do supermarketu Mocą. Scenariuszem zajął się Alessandro Ferrari, który odpowiada za cały projekt. Co ciekawe obecnie mamy już wydane Przebudzenie Mocy, Mroczne Widmo i całą klasyczną trylogię. Powrót Jedi był ostatni. Teraz zapowiadany jest Atak Klonów. Takie rozwiązanie jest dobre. Nowi czytelnicy mają szansę zapoznania się ze wszystkimi epizodami. Co ciekawe adaptacji Powrotu Jedi w naszym kraju bardzo, ale to bardzo dawno nie było.

Warstwa graficzna to dzieło Davida Turotti oraz Kawai Creative Studio. Ta druga informacja definiuje nam w jakim stylu jest cały komiks. Odpowiadają oni za cały projekt związany z adaptacjami Gwiezdnych Wojen. Zdecydowanie w rysunkach widać naleciałości z kultury dalekiego wschodu. Leia wygląda jak typowa dziewczyna z anime, a Han Solo jak Spike z Cowboy Bebop. Niestety najgorzej wygląda Luke. Przypomina on z twarzy bardziej dziewczynę niż młodego rycerza Jedi. Reszta bohaterów wygląda naprawdę dobrze – w tym Darth Vader, a osoby, które nie przepadają za mangą i anime, będące fanami Gwiezdnych Wojen nie powinny mieć zgrzytu. Nie jest to typowa Manga. To co wpływa bardzo pozytywnie na odbiór całego komiksu to zdecydowanie kanciasta forma rysunków. Dzięki temu pojedynki są dynamiczne i pełne akcji. A taki właśnie powinien być Powrót Jedi.

Komiks Powrót Jedi to pozycja obowiązkowa dla każdego fana. Pomimo znanej historii warto mieć na półce to wydanie. Zwłaszcza, że cenowo też nie jest źle. Egmont stawia trochę na młodszych czytelników, którzy mogą się tym komiksem zainteresować, a co za tym idzie nabyć kolejne. Tak jak Luke i Vader, tak ojcowie ze swoimi dziećmi mogą śmiało sięgnąć po tą pozycje. Ma ona tak naprawdę dwa targety, fani i młodzież. Dlatego w tych kategoriach należy go oceniać. Samo wydanie jest porównywalne do Star Wars Komiks i identyczne w stosunku do wydanych wcześniej epizodów. Ciekawym zabiegiem jest przedstawienie bohaterów, dzięki temu jesteśmy w stanie zorientować się kto jak będzie wyglądał w tym komiksie. Jak dla mnie Powrót Jedi to komiks, który powinien znaleźć się na półce każdego fana. Czyta się go szybko i przyjemnie, a najważniejsze, że są to Gwiezdne Wojny!

Ocena: 8/10

Okładka Powrót Jedi komiks

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

[buybox-widget category=”book” ean=”9788328135765″]