fbpx

Przygody Gala Asteriksa – Wydanie Jubileuszowe

Asteriks i Obeliska cieszą nas swoimi przygodami już ponad 60 lat. Z tej okazji Egmont wydał album Przygody Gala Asteriksa: Wydanie Jubileuszowe. Czym ono się różni od poprzednich edycji tego komiksu? Przede wszystkim mamy tu 30 stron dodatków. I to nie byle jakich, a naprawdę wartościowej treści.

Jest rok 50 przed narodzinami Jezusa Chrystusa. Cała Galia jest już podbita przez Imperium Rzymskie. Jednak jedna osada zamieszkana przez nieugiętych Galów wciąż stawia opór najeźdźców. Przy okazji uprzykrza życie legionom rzymskim stacjonującym w obozach Rabarbarium, Akwarium, Relanium i Delirum. Wszystko za sprawą magicznego wywaru, którym dysponują Galowie. Rzymianie planują poznać tajemnice tego wywaru i porwać druida Panoramiksa, który go przyrządza. Zatem trzeba wysłać szpieg, który w przebraniu ma dostać się do wioski Galów.

60 lat przygód gala Asteriksa!

Bardzo miło jest wrócić do pierwszego albumu z przygodami niewielkiego gala, który nie tylko siłą, ale i sprytem potrafi przechytrzyć Rzymskich Legionistów. Tak naprawdę od albumu Przygody Gala Asteriksa wszystko się zaczęło. A to dzięki Rene Goscinnemu i Alberto Uderzo. To oni stworzyli tę kultową postać. Patrząc z perspektywy czasu, to nadal świetna i uniwersalana opowieść. Jest w niej masę zabawnych sytuacji i dowcipów. Można śmiało powiedzieć, że znajdzie się tu 100 sposobów na potwierdzenie niezapomnianej maksymy „ależ głupi Ci Rzymianie”. Oczywiście pierwszoplanowym bohaterem jest oczywiście tytułowy Asteriks. Obeliks jest tu dodatkiem, to dopiero w kolejnych tomach stają się oni legendarnym duetem. Rene Goscinny potrafi tworzyć niezapomniane historie, które są uniwersalne.

przygody gala asteriksa wydanie jubileuszoe

Jako, że jest to pierwszy tom przygód Asteriksa rysunki mogą zaskoczyć tych co znają kolejne tomy. Albert Uderzo troszeczkę inaczej rysuje swoich bohaterów. Oczywiście są to detale, jednak największa zmiana nastąpiła we fryzurze Kakofoniksa i wielkości brzuch Obeliksa. Tak jak wspominałem, są detale, które nie psują nam tego genialnego komiksu.

Asteriks i Obeliks to już kultowy duet, który znają chyba wszyscy. Masa komiksów, animacji, filmów oraz gadżetów. Osobiście wychowałem się na przygodach tych dwóch Galów, dlatego powrót do tej historii po wielu latach jest najbardziej na plus. Dodatkowo to, co jest najważniejszy w przypadku albumu Przygody Gala Asteriksa – Wydanie Jubileuszowe to właśnie 30 stron dodatków. Jest to tak naprawdę dossier dotyczące nie tylko tej opowieści, ale i całej postaci Asteriksa. Zdecydowanie gratka dla fanów serii.

Ocena: 10/10

przygody gala asteriksa recenzja

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: Asteriks. Przygody Gala Asteriksa – Wydanie Jubileuszowe
  • Scenariusz: Rene Goscinny
  • Rysunki: Albert Uderzo
  • Tłumaczenie: Andrzej Frybes, Marek Puszczewicz
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 02.10.2019 r.
  • Liczba stron: 80
  • Cena: 39,99 zł