fbpx

Star Trek – Rok piąty już w Polsce!

Star Trek to jedna z najważniejszych serii w historii kultury popularnej. Pomysł serialu zrodził się w latach sześćdziesiątych XX wieku w głowie Gene`ego Roddenberry`ego, byłego policjanta współpracującego z amerykańską telewizją. Przygody U.S.S. Enterprise, flagowego statku Federacji pod komendą kapitana Jamesa T. Kirka, były kosmicznym odpowiednikiem eksploracji Dzikiego Zachodu, czy podróży wielkich odkrywców przemierzających niezbadane kiedyś oceany. Uniwersum wymyślone przez Roddenberry’ego rozrasta się w szaleńczym tempie i wciąga w swoje pole grawitacyjne rzesze miłośników fantastyki.  Już 19 maja br., za sprawą wydawnictwa Egmont Polska, do rąk fanów uniwersum trafi album komiksowy pt.: „Star Trek – Rok piąty”. To fascynująca historia o ostatnim, piątym roku wyprawy załogi kapitana Kirka i jej powrocie do domu.

Uniwersum Star Treka od początku emisji pierwszej serii serialu w latach 60. równolegle rozwija się też w komiksowym medium. Pierwsze zeszyty z przygodami załogi statku U.S.S. Enterprise ukazywały się w latach 1967–1978 w wydawnictwie Gold Key. Łącznie powstało sześćdziesiąt jeden zeszytów rysowanych przez Włocha Alberto Giolitti, który nigdy nie obejrzał ani jednego odcinka serialu. Stąd też wynikały wizualne różnice w przedstawianiu kosmicznych ras i technikaliów, nie było to jednak problemem, bowiem filmowi scenarzyści również nie przykładali wówczas wagi do spójności i wierności oryginałowi.

W latach 1979–1981 licencję przejął Marvel Comics, który mógł wykorzystywać wyłącznie postacie i wątki z pierwszego kinowego filmu. Po krótkiej przerwie, w 1984 r., prawa do marki zdobyło DC Comics, które zarządzało nimi przez kolejne dwanaście lat. W tym czasie wydano ponad sto trzydzieści zeszytów z opowieściami z epoki kapitana Kirka umiejscowionych pomiędzy telewizyjnym serialem, a poszczególnymi filmami kinowymi i prawie dziewięćdziesiąt zeszytów z podbijającym wówczas małe ekrany Jean-Lukiem Picardem z serii „Następne pokolenie”. W kolejnych latach Marvel i DC jeszcze dwukrotnie wymieniły się licencją, która w końcu w 2006 r. trafiła do IDW Publishing, gdzie pozostaje do dziś. Do tej pory pod szyldem tego wydawcy ukazało się prawie sześćdziesiąt miniserii i crossoverów oraz cztery długie serie Star Trek.

Star Trek – Rok piąty już w sprzedaży!

Star Trek jest wielkim popkulturowym fenomenem, który doczekał się ponad ośmiuset pięćdziesięciu powieści, setki podręczników opisujących technologie uniwersum, opracowań, encyklopedii, słowników, naukowych rozpraw czy książeczek dla dzieci, setek gier planszowych, karcianych, na komputery, konsole i smartfony oraz całego przemysłu gadżeciarskiego. Miał też ogromny wpływ na rozwój technologii – m.in. zainspirował Martina Coopera z Motoroli do skonstruowania pierwszego telefonu komórkowego, a Karlheinza Brandenburga do wynalezienia formatu MP3. W czasach „zimnej wojny” był także drogowskazem na drodze międzyrasowej równości i pokojowego rozwiązywania konfliktów, dzięki której William Shatner odgrywający Kirka stał się ikoną pacyfizmu.

Pierwszy tom serii opowiadającej o przygodach bohaterów kultowego Star Treka!  U.S.S. Enterprise opuścił Ziemię przed czterema laty. Członkowie jego załogi odwiedzili nowe, obce światy, pokonywali nieprawdopodobnych przeciwników i podejmowali decyzje, mające wpływ na losy wszechświata. Ale teraz, niemal u kresu swojej wyprawy, muszą stawić czoła największemu wyzwaniu. Dołącz do załogi statku U.S.S. Enterprise pod koniec ich pięcioletniej misji, w której biorą udział postacie z pierwszego serialu telewizyjnego – kapitan James T. Kirk, pierwszy oficer Spock, komandor porucznik Scotty, doktor Bones, porucznicy Uhura, Sulu i Chekov.

Za scenariusz tomu odpowiadają: Jackson Lanzing („Green Arrow”, „Nightwing”), Colin Kelly („Gotham City Garage”), Brandon Easton („Transformers”), Jody Houser („Doctor Who”) i Jim McCann („Hawkeye”). Autorami rysunków są: Stephen Thompson („Fantastyczna Czwórka”), Martin Coccolo („Sinestro”), Silvia Califano („Sędzia Dredd”), Kieran McKeown („Wonder Woman”). Tom został opatrzony wstępem Kamila Śmiałkowskiego, zaś za tłumaczenie odpowiada Marek Starosta. W przygotowaniu są kolejne albumy: prequel do serialu „Picard” oraz „Konflikt Q” będący crossoverem czterech pierwszych seriali „Star Trek”.

Star Trek - Rok piąty okładka
  • Tytuł: Star Trek – Rok piąty, tom 1
  • Scenariusz: Jackson Lanzing, Collin Kelly, Brandon Easton, Jody Houser
  • Rysunki: Stephen Thompson, Martin Coccolo, Silvia Califano, Kieran McKeown
  • Tłumaczenie: Marek Starosta
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 19.05.2021 r.
  • Liczba stron: 272
  • Cena: 69,99 zł