fbpx

Najwybitniejsi Naukowcy – Darwin, Ewolucja teorii

Na naszym rynku komiksowym pojawił się nowy cykl zatytułowany Najwybitniejsi Naukowcy. Na początek dostajemy dwa albumy, a pierwszy z nich Najwybitniejsi Naukowcy – Darwin Ewolucja teorii. Jak sam tytuł wskazuje głównym jego bohaterem jest Karol Darwin i jego teoria ewolucji. Sam cykl prezentuje czytelnikowi postaci ludzi nauki, których badania przyczyniły się do rozwoju ludzkości. W takich dziedzinach jak medycyna, przyroda, fizyka czy astronomia. Komiksy w bardzo przystępny sposób przybliżają biografie naukowców, ich niezwykłą chęć zdobywania wiedzy i drogi, które doprowadziły ich do dokonania przełomowych dla świata odkryć. Czy warto sięgnąć po ten komiks? Czy jest to komiks dla młodzieży, czy raczej dla starszego czytelnika? Przekonacie się już za chwilę.

Drugi tom serii Najwybitniejsi Naukowcy tak jak wspomniałem w występie poświęcony jest Karolowi Darwinowi. Brytyjski przyrodnik i geolog, który stworzył teorię ewolucji. Na czym ona polega? Otóż dowiódł, że wszystkie gatunki zwierząt i roślin pochodzą od wcześniejszych form. Dodatkowo wskazał również, że ważnym elementem ewolucji jest dobór naturalny. Dzięki niemu wszystkie żyjące istoty dostosowują się do warunków, w jakich żyją, a najbardziej przydatne cechy są dziedziczone. Wtedy po długim czasie staną się one dla tych osobników czymś powszechnym.

Najwybitniejsi Naukowcy – Darwin i jego teoria.

Autorem komiksu jest Jordi Bayarri i skupia się on w dużej mierze na młodości Darwina. Jego apodyktyczny ojciec widział go w roli lekarza, jednak Darwin pomimo rozpoczęcia studiów medycznych, nie ukończył ich. Zdecydowanie lepiej czuł się obserwując otaczający go świat i zachodzące w nim zmiany. Dlatego poświęcił się badaniom różnych gatunków zwierząt i nie odmawiał udziału w wyprawach. Najważniejszą trwała pięć lat, podczas której zebrał największą ilość materiałów do swojej książki. W ciągu tego czasu na pokładzie statku HMS Beagle Darwin opłynął świat. Odwiedzając tym samym wiele zakątków na Ziemi pobierał próbki do swoich badań stale poszerzając swoją wiedzę. Dzięki wnikliwym obserwacjom, doświadczeniu i porównaniu materiałów zebranych ze swojej podróży udało mu się zaobserwować, w jaki sposób świat przyrody się zmienia. Tak powstał termin doboru naturalnego. Darwin kontynuował swoje badania co zaowocowało powstaniem książki O postaniu gatunków drogą doboru naturalnego.

Najwybitniejsi Naukowcy - Darwin, Ewolucja teorii

Jordi Bayarri w komiksie Darwin, Ewolucja teorii praktycznie całkowicie odrzuca życie prywatne Darwina. Dzięki temu skupia się na jego wyprawach, badaniach i postaciach, na jakie trafił podczas swojego życia. Widzimy jak duży wpływ mieli oni na jego odkrycia. Komiks przedstawia nam losy naukowca w bardzo prosty i przystępny sposób, zwłaszcza dla młodego czytelnika. Nie ma co ukrywać, że cykl Najwybitniejsi Naukowcy to komiksy dla dzieci i młodzieży. Mamy tu najistotniejsze elementy z życia Darwina. Widzimy, że poświęcił on praktycznie całkowicie życie prywatne na rzecz nauki. Trzeba również pamiętać, że był to okres, w którym nauka zaczynała odgrywać bardzo istotną rolę.

Komiks Darwin – komiks dla dzieci?

Seria Najwybitniejsi naukowcy to dobrze przemyślany projekt. Nie jest to komiks historyczny, elaborat czy innego rodzaju publikacja naukowa. Dostajemy fakty, zalążki informacji do danym bohaterze w bardzo kolorowej i interesujące formie. Wiadomo, że komiks nie nauczy nas historii, ale daje możliwość zainteresowania czytelnika poszerzaniem swojej wiedzy. Osobiście bardzo dobrze bawiłem się czytając komiks Najwybitniejsi Naukowcy – Darwin, Ewolucja teorii. I polecam go zarówno jako komiks dla dzieci lub komiks dla młodzieży. Wiadomo, że lepiej, aby ci nieco młodsi potrafili sami czytać. Na plus jest również oprawa graficzna przypominająca serial animowany Było sobie życie i sam format komiksu. Jest niecodzienny co dodatkowo uatrakcyjnia odbiór. Osobiście czekam na kolejne tomy tej fascynującej serią, ponieważ oprócz Darwina obecnie dostępna jest historia Marii Skłodowskiej-Curie. A w zapowiedziach Newton, Arystoteles i Einstein.

Ocena: 7/10

Najwybitniejsi Naukowcy - Darwin, Ewolucja teorii okładka

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: Najwybitniejsi Naukowcy – Darwin, Ewolucja teorii
  • Scenariusz: Jordi Bayarri
  • Rysunki: Aaron Jordi Bayarri
  • Tłumaczenie: Agata Ostrowska
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 14.04.2021 r.
  • Liczba stron: 48
  • Cena: 24,99 zł