fbpx
Marvel ComicsRecenzje KomiksówStar Wars Komiks

Star Wars Doktor Aphra tom 1: Szczęście i los

Debiutowała na łamach serii Darth Vader, a teraz zbuntowana archeolożka dostaje własną serię. I właśnie teraz na polskim rynku jest już dostępny komiks Doktor Aphra tom 1: Szczęście i los. Nie ma co ukrywać, że ta bohaterka skradła serca wielu fanów Gwiezdnych Wojen już od pierwszego zeszytu ze swoim udziałem. I chociaż pierwsza solowa przygoda przypomina nieco film Indiana Jones i ostatnia krucjata to cały cykl stał się hitem. Miejmy nadzieję, że polscy czytelnicy będą mieli okazje zapoznać się z nim w całości. Czas zatem powrócić do czasów Imperium Kontratakuje i wyruszyć na poszukiwania z Doktor Apharą i jej załogą. Czy warto? Przekonacie się już za chwilę.

Nowy cykl ze świata „Gwiezdnych Wojen” wydawany przez Marvela od 2020 roku, opowiadający o losach awanturniczej archeolożki, która zadarła z samym Darthem Vaderem. Kiedy Sojusz Rebeliantów ucieka po klęsce w bitwie o Hoth, dla wyrzutków i ciemnych typów nastaje bardzo niebezpieczny czas. Ale po serii pechowych zdarzeń i ucieczek w ostatniej chwili, doktor Aphra wraca do pracy… i rusza po łup swojego życia, zbyt wspaniały, by mógł przejść jej koło nosa. Aby zdobyć przeklęte pierścienie z Vaale, Aphra potrzebuje ekipy łowców skarbów, jakich galaktyka jeszcze nie widziała! Ale Ronen Tagge, dziedzic potężnego rodu, pożąda tej samej zdobyczy. Czy drużyna Aphry ma szansę zdobyć bogactwo i sławę? A może w jej szeregach zakamuflował się zdrajca?

O czym jest komiks Doktor Aphra tom 1: Szczęście i los?

Doktor Aphra ma już ugruntowaną pozycję w uniwersum Gwiezdnych Wojen, dlatego też nie potrzebuje już Vadera czy innych znanych bohaterów, aby jej przygody były interesujące. Pierwotnie była ona przedstawiana jako zła wersja Indy’ego, i autorzy właśnie na tym bohaterze się wzorowali. Teraz w komiksie Doktor Aphra tom 1: Szczęście nie musi nikogo kopiować, a scenarzyście nie muszą powielać schematów. Sama historia ma wszystkie składniki, które czytelnicy uwielbiają w opowieściach awanturniczych. Tajemniczy wstęp, mistyczny artefakt i dużo zwrotów akcji. W pewnym momencie zastanawiamy się kto dla kogo pracuje i kogo można jeszcze zdradzić. Czarne charaktery są tu dość mocno przerysowane, co bardzo dobrze wpisuje się w nieco komediowy styl komiksu. I to zarówno w aspektach psychologicznych jak i wizerunkowych. Trzeba przyznać, że debiut w świecie Gwiezdnych Wojen Alyssy Wong jest naprawdę dobry.

Doktor Aphra tom 1: Szczęście i los

Za rysunki odpowiada również debiutantka w świecie Gwiezdnych Wojen Marika Cresta. I niestety nie są one tak dobre jak fabuła, dialogi czy bohaterowie tego komiksu. Jej prace są bardzo nierówne, często niedopracowane a Czarny Krrsantan jakiś taki uczesany i łagodny. Pierwszy plan jest naprawdę dobrze zrobiony, jedynie można się przyczepić do twarzy bohaterów. Tu na przestrzeni kilku kartek możemy zauważyć różnicę w rysach. Cóż czegoś takiego nie powinno być. Natomiast drugi plan to już dużo większy dramat. Mamy tu silne zaburzenia perspektywy i proporcji postaci. Jest jednak nadzieja, że z czasem Marika Cresta poczuje Moc i kolejne prace będą lepsze.

Doktor Aphra nie tylko fanów Gwiezdnych Wojen

Komiks Doktor Aphra tom 1: Szczęście i los to naprawdę bardzo dobra opowieść. Głowna bohaterka jest charyzmatyczna i aż chce się sięgać po jej kolejne przygody. Była to świetna decyzja, aby dostała własną serię komiksową. Cieszy mnie również to, że wydawnictwo Egmont zdecydowało się na ten cykl, bo wielu fanów w tym ja czekaliśmy aż będzie go można przeczytać po polsku. Jeżeli mieliście już styczność z przygodami Aphry to wiecie czego można oczekiwać od tego komiksu. I to właśnie dostajemy. Historię pełną humoru, zwrotów akcji i klimatu Indiany Jonesa. Jedyne co kuleje to rysunki, które mogłyby być zdecydowanie lepsze. Jednak to nie przechyla szali, że ten komiks warto przeczytać i z czystym sumieniem Wam go polecam.

Ocena: 8/10

Doktor Aphra tom 1 - Szczęście i los okładka

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: Star Wars Doktor Aphra tom 1: Szczęście i los
  • Scenariusz: Alyssa Wong
  • Rysunki: Marika Cresta
  • Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 09.02.2022 r.
  • Liczba stron: 120
  • Cena: 39,99 zł