fbpx

Transformers Kolekcja G1 tom 33 – Megatron Początek

Polski rynek komiksowy obfituje w różnego rodzaju kolekcje prasowe. Jedną z nich jest Transformers Kolekcja G1, która zawiera w sobie komiksy o walce Autobotów i Decepticonów. Transformers kolekcja G1 tom 33 – Megatron Początek to komiks, który odrywa nas od ziemskich problemów i przenosi na Cybertron. Jako że IDW Publishing odcina się od wszystkiego co było wczęsniej przedstawia nam genezę Megatrona. Muszę przyznać, że bardzo mnie to zaintrygowało, zwłaszcza że graficznie jest naprawdę świetnie. Dlaczego warto przeczytać ten komiks? Przekonacie się już za chwilę.

Podczas gdy wojna na Ziemi przybiera na sile, my przenosimy się w zupełnie inne miejsce i czas. Będziemy towarzyszyć Megatronowi w tunelach kopalni C-12, przez arenę nielegalnych walk na Cybertronie, aż gdy stał się potężnym przywódcą buntowników. Zobaczymy jego upadej jak i wyniesienie do miana przywódcy grupy rebeliantów o nazwie Decepticony. Zobaczymy, co poświecił i jak zdobył przebrnął przez przeciwnośli losu, aby stać się tym, którego znamy.

Transformers Kolekcja G1 tom 33 – warto?

Wszyscy znamy Oprimusa i Megatrona. W przypadku tego pierwszego, jego orgin został przedstawiony już kilkakrotnie. Oczywiście w zależności od wydawnictwa. W przypadku Megatrona był ona zawsze ukształtowanym bohaterem a jego historia była można powiedzieć dziurawa. Transformers Kolekcja G1 tom 33 – Megatron Początek nareszcie opowie nam jego historię. Co ciekawe była ona pierwotnie napisana dla wydawnictwa Dreamwave, ale po nagłej zmianie wydawcy nie została ona zakopana. IDW Publishing postanowiło lekko zmodyfikować i przeredagować to co zostało napisane przez Ericka Holmesa. Była to bardzo dobra decyzja, bo Eric Holmes świetnie przedstawił genezę Megatrona. Od zwykłego górnika poprzez gladiatora aż do rewolucjonisty. Dzięki historii Megatron Początek widzimy, dlaczego obrał taką drogę, a nie inną. Oczywiście pojawiają się tu też Starscream i Soundwave, którzy praktycznie od samego początku wspierają swojego lidera. Cybertron przedstawiony przez Holmsa jest skorumpowany, upolityczniony i bardzo kastowy. Megatron tak jak na arenie gladiatorów walczy z reżimem, ale nie po to, aby wyzwolić się, ale po to, aby rządzić i stanąć na czele Decepticonów.

Transformers kolekcja g1 tom 33 recenzja

Megatron Początek to nie jedyna opowieść, jaką znajdziemy w komiksie Transformers Kolekcja G1 tom 33. Mamy tu również dwie małe opowieści dedykowane bohaterom Blurr i Orion Pax. Ten drugi w przyszłości zmieni się w naszego ulubionego lidera Autobotów. Cykl Spotlight skupia się na konkretnych bohaterach. Dzięki temu możemy poznać ich bliżej w różnych sytuacjach, zwłaszcza że w większych historiach niektórzy z nich są po prostu tłem. Niestety Blurr jakoś do mnie nie przemawia. Zarówno w wydaniu IDW jak i Hasbro, niemniej Orion Pax to ciekawa historia pełna akcji. Już od samego początku widzimy, że ten młody glina stąpa twardo po ziemi. Co ciekawa można tu znaleźć kilka zabawnych sytuacji, co niewątpliwie w komiksie o gigantycznych robotach może nie pasować. Generalnie Spothlight to dodatki, które są interesujące i całkiem nieźle poszerzają nam uniwersum Transformersów.

Czy komiksy Transformers to dobra pozycja?

Jeżeli chodzi o warstwę graficzną to odpowiadają za nią Alex Milne i Marcelo Matere. W ich pracach widać sporo detali, zwłaszcza przy tych większych osobnikach. Dbają również o dalsze plany. Możemy na nich zauważyć znane Autoboty i Decepticony. Mam jednak wrażenie, że niektóre z kadrów nie zostały przemyślane. Na niektórych stronach dostajemy kilkanaście kadrów z dymkami, które dodatkowo są bardzo mało. Przez to stają się mało czytelne. Na pewno nie można powiedzieć, że w komiksie mało się dzieje. Zarówno pod względem graficznym jak i merytorycznym. Oczywiście balans jest po stronie akcji, a nie dialogu. W końcu to początek opowieści o głównym wrogu Optimusa więc nie mogło być inaczej.

Transformers kolekcja g1 tom 33

Oderwanie się od problemów na Ziemi, które mieliśmy okazję zobaczyć w komiksie Transformers Kolekcja G1 tom 32 – Infiltracja to wg mnie dobra droga. Dużo bardziej przemawia do mnie ten komiks nie tylko ze względu na genezę Megatrona, ale przede wszystkim poznanie Cybertronu. Tu wypada on naprawdę bardzo interesująco, zwłaszcza jeżeli chodzi o kasty i społeczność. Transformers Kolekcja G1 tom 33 – Megatron Początek to tak jak wspominałem dwie opowieści. O ile Blurr średnio do mnie przemawia, zwłaszcza ten bohater to Orion Pax jest pozycją obowiązkową. Droga komiksów Transformers nie była usłana różami, a IDW Publishing pokazuje, jak można oderwać się od przeszłości i stworzyć coś na nowo. Oczywiście fani zdecydowanie mogą zauważyć wiele podobieństw. Tylko warto się zastanowić, czy jeżeli coś było dobre, to dlaczego by z tego nie skorzystać. Jak dla mnie Kolekcja Transformers to pozycja, którą warto czytać, nawet jeżeli cały tom nie jest idealny. Historia wciąga, a przed nami naprawdę niezwykłe wydarzenia na Cybertronie. Zdecydowanie polecam!

Ocena: 9/10

Transformers kolekcja g1 tom 33 okładka
  • Tytuł: Transformers Kolekcja G1 tom 33 – Megatron Początek
  • Scenariusz: Eric Holmes
  • Rysunki: Alex Milne i Marcelo Matere
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Hachette
  • Data wydania: 01.04.2020
  • Liczba stron: 180
  • Cena: 39,99 zł