fbpx
IDW PublishingKolekcje PrasoweRecenzje Komiksów

Transformers Kolekcja G1 tom 34 – Autokracja

Kolejny tom o konflikcie Autobotów z Decepticonami trafił w moje ręce. Jak wiemy w ramach kolekcji G1 dostajemy komiksy w chronologicznym zestawieniu. Ostatnie dwa tomy to już historie od wydawnictwa IDW, które przejęło markę i rozpoczęło budowanie swojego świata. Transformers Kolekcja G1 tom 34 – Autokracja to tak naprawdę pierwszy tom mrocznej trylogii napisanej specjalnie dla tego wydawnictwa. Cóż dobór autorów jest świetny, bo jedne ze scenarzystów maczał swoje place w takich tytułach jak Diablo czy StarCraft. Jako fan tych gier, zwłaszcza tej drugiej nie mogłem przejść obojętnie obok tego tomu. Czas ma mroczną opowieść zatytułowaną Autokracja!

Zanim stał się legendarnym przywódcą Optimusem Prime’em nazywał się Orion Pax. Był wiernym, acz pozbawionym złudzeń policjantem patrolującym pogrążone w chaosie ulice Cybertronu. Jednak kiedy wybucha rewolucja przeciwko korupcji, która pożera rząd wszyscy będą musieli wybrać stronę. Decyzja nie będzie łatwa. Zeta Prime jest gotów zrobić wszystko, aby zachować władzę i obalić autokracja. Orion Pax będzie musiał zawrzeć sojusz z rewolucjonistami, którzy pod wodzą Megatrona chcą podbić Cybertron.

O czym jest Transformers Kolekcja G1 tom 34?

Przyszedł czas na pełnoprawną opowieść pisaną tylko i wyłącznie dla wydawnictwa IDW. Poprzednia historia zatytułowaną Megatron Początek, była niejako przeredagowana, bo była w klimacie poprzedniego wydawnictwa. Teraz Transformers kolekcja G1 tom 34 – Autokracja ma dla nas mroczną, inteligentną i bardzo dobrą opowieść. Cóż nie ma się co dziwić skoro jednym ze scenarzystów jest Chris Metzen. Autokracja pokazuje nam co działo się na Cybertronie zanim został całkowicie zniszczony i niezdolny do egzystowania. Jak jest niszczony poprzez ego jednego osobnika, który jest u władzy. To tu młody Orion Pax powoli staje się Optimusem, którego tak uwielbiają fani serii Transformers. Widzimy jego rozterki pomiędzy służbą a dołączeniem do terrorystów. Staje przed wyborami, które ukształtują go na lidera Autobotów.

Transformers kolekcja g1 tom 34 recenzja

Mamy tu wątki, które znamy z poprzednich wydawnictw jak przyjęcie matrycy przez Paxa, ale są one napisane na nowo. Tego wymagało IDW, ponieważ głównym założeniem jest stworzenie nowego uniwersum Transformers, które ma połączyć starych i nowych fanów. Nie zabraknie tu również kultowych bohaterów G1 takich jak Hot Road czy Metroplex. Ten pierwszy pomimo niewielkiej roli przedstawiony jest jako porywczy młodzik o wielkim sercu. Jak część osób pewnie wie stanie się on później kolejnym Prime’em. Historia stworzona przez Chrisa Metzena i Flinta Dille’a jest bardzo dobrze przemyślana. Nowi czytelnicy mogą spokojnie zacząć od tej opowieści swoją przygodę z komisami Tranformers, a starzy fani będą usatysfakcjonowani. Graficznie też jest nieźle. Livio Ramondetti operuje stonowanymi barwami i genialnie używa cienia. W wielu przypadkach mamy sytuację, gdzie widzimy sylwetkę bohatera w półmroku, a dokładnie wiemy kim on jest. Dodatkowo świetnie odnajduje się w konstrukcjach geometrycznych, dzięki czemu roboty wyglądają oszałamiająco.

Nowe komiksy Transformers!

Muszę przyznać, że Transformers kolekcja G1 tom 34 – Autokracja mnie zaskoczył. Liczyłem na komiks w którym zobaczę walczące ze sobą roboty na metalowej planecie. Owszem to jest rdzeniem opowieści o konflikcie Autobotów i Decepticonów, jednak tu otrzymujemy znacznie więcej. Przede wszystkim autorzy pokazują nam wydarzenia, które wpłynęły na finalne wersje naszych ulubionych bohaterów. Dodatkowo tworzą zupełnie nowy świat, który w pewien sposób jest nam bliski. No i to, co najważniejsze czekają na nas jeszcze dwie części tej trylogii. Zdradzę, że warto na nie czekać. Trzeba również wspomnieć, że w 34 tomie mamy bonusową opowieść Transformers Spotlight: Thundercracer. Niby nic, a genialnie ukazuje czytelnikom, że nie każdy z Decepticonów jest zły. Zdecydowanie polecam ten tom kolekcji Transformers G1.

Ocena: 9/10

Transformers kolekcja g1 tom 34 autokreacja
  • Tytuł: Transformers Kolekcja G1 tom 34 – Autokracja
  • Scenariusz: Chris Metzen, Flint Dille
  • Rysunki: Livio Ramondelli
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Hachette
  • Data wydania: 15.04.2020
  • Liczba stron: 150
  • Cena: 39,99 zł