Wrzesień Pułkownika Maczka
Mogę się śmiało do tego przyznać, że nigdy nie przepadałem za lekcjami historii. Szczerze mówiąc daty zawsze sprawiały mi problem, a ciągłe powtórki tych samych wydarzeń nie poszerzały mojej wiedzy historycznej. Dlatego gdy moim oczom ukazał się komiks Wrzesień Pułkownika Maczka wiedziałem, że muszę po niego sięgnąć. Zwłaszcza że jestem osobą, która lubi takie inicjatywy jak nauka poprzez komiks. Tym razem jest to trudny temat w formie komiksu. Czy jest to tak naprawdę dobry pomysł?
Stanisław Maczek zapisał się w historii polskiej armii złotymi literami. Dopiero po upadku komunizmu został przeproszony za pozbawienie go obywatelstwa polskiego. Taką decyzję podjął wtedy PRL-owski rząd. To już ponad 20 lat od jego śmierci, a Instytut Pamięci Narodowej nie pozwala nam zapomnieć tego bohatera. Wszystko za sprawą komiksu Wrzesień pułkownika Maczka.
Komiks opowiada o losach jednostki dowodzonej przez pułkownika Macza, który w listopadzie 1939 roku został awansowany na generała. Opowiada on o prowadzonej przez jego żołnierzy obronie terenów Podkarpacia. Szczególnie ciężkie starcia pułkownik Maczek stoczył pod Jordanowem, Łańcutem i Rzeszowem. To właśnie tam jego żołnierze musieli zmierzyć się z przeważającymi siłami wroga. Na domiar złego lepiej uzbrojonymi siłami Korpusu Pancernego.
Wrzesień pułkownika Maczka nowy komiks od IPN?
Autorami komiksy Wrzesień pułkownika Maczka są Sławomir Zajączkowski i Tomasz Bereźnicki. Skupiają się oni tylko i wyłącznie na okresie kampanii wrześniowej, pomijając to co wydarzyło się później. Sławomir Zajączkowski pokazuje wydarzenia z pierwszych tygodni walki. Wiadomo, nie były to chwile łatwe dla polskich żołnierzy. Porusza on momenty zwątpienia, nadziei i zmęczenia. W tym okresie działo się naprawdę dużo, dlatego autor stosuje cięcia. Stara się jednak zachować ciągłość wydarzeń i płynność narracji tak, aby czytelnik się nie pogubił. Czy zatem okrojona wersja wydarzeń całości dokonań pułkownika Maczka jest dobrym rozwiązaniem? Owszem, ponieważ jest to wprowadzenie do jego biografii, aby poznać tę postać bliże trzeba sięgnąć już do książek. Chociaż rys historyczny umieszczony na końcu albumu jest również skarbnicą wiedzy. Autorzy dość dużo miejsca poświęcają również choćby Kazimierzowi Sosnkowskiemu, Kazimierzowi Dworakowi czy Franciszkowi Skibińskiemu, których losy skrzyżowały się z oddziałami pułkownika Maczka.
Zdecydowanie na plus są rysunki Tomasza Bereźnickiego. Może nie ma w niej zbyt dużej dynami jednak delikatny styl popart jest ciekawym zabiegiem. Dzięki temu komiks nie jest ciężki pomimo bardzo trudnego tematu. Niestety pomimo tego, że jest to komiks dotyczący zmagań wojennych to scen batalistycznych nie uświadczymy tu zbyt dużo. Jest to dużo umowności zarówno patrząc na kolorystykę jak i tło. W tym drugim przypadku nie uświadczymy dużej ilości szczegółów. Może się to wydawać na pierwszy rzut oka oszczędnym zabiegiem, jednak odejście od graficznego realizmu w moim przekonaniu jest bardzo dobre.
Komiks Wrzesień pułkownika Maczka tak jak pozostałe komiksy historyczne wydane przez Instytut Pamięci Narodowej to ważna pozycja na naszym roku. Cały album to nie tylko komiks, ale również materiały dodatkowe z informacjami o tamtych czasach, jak i bohaterach. Jak dla mnie jest to świetny zabieg na zachęcenie do poszerzania wiedzy. W tym przypadku komiks staje się tylko pretekstem do zapoznania się z ważnymi wydarzeniami historycznymi. IPN wybrał naprawdę dobrą drogę stawiając na komiks.
Ocena: 8/10
Dziękuję Instytutowi Pamięci Narodowej za udostępnienie egzemplarza do recenzji.
- Tytuł: Wrzesień pułkownika Maczka
- Scenariusz: Sławomir Zajączkowski
- Rysunki: Tomasz Bereźnicki
- Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
- Data wydania: 17.09.2014 r.
- Liczba stron: 64
- Cena: 15,90 zł