fbpx
Komiksy dla dzieciKomiksy dla młodzieżyKomiksy EuropejskieRecenzje Komiksów

Wyspa Skarbów – Komiks

Adaptacje literatury w formie komiksu stały się coraz bardziej popularne. Wydawnictwo Egmont postanowiło również spróbować w tej kwestii i prowadziło na rynek kilka klasycznych i bardzo znanych powieści w formie komiksowej. I tak dostaliśmy, chociażby takie tytuły, jak Trzej Muszkieterowie, Ivanhoe czy obecnie recenzowany album Wyspa Skarbów. Czy udało warto sięgnąć po te pozycje? Przekonacie się już za chwilę.

Niezwykła komiksowa adaptacja jednej z najbardziej znanych i popularnych powieści przygodowych na świecie. „”Wyspa skarbów””, autorstwa szkockiego pisarza Roberta Louisa Stevensona, to najwspanialsza historia o piratach, jaka kiedykolwiek powstała. Jej bohaterem jest Jim Hawkins, syn właścicieli tawerny „Admiral Benbow”. U jednego z gości tawerny chłopiec znajduje tajemniczą mapę, na której wskazane jest miejsce ukrycia skarbu legendarnego herszta piratów kapitana Flinta. Jim rusza na poszukiwanie skarbu, okazuje się jednak, że załogę statku, którym płyną członkowie wyprawy, tworzą byli podwładni Flinta, chcący odzyskać zabrany im przez pirata skarb. A gdy docierają na zaznaczona na mapie wyspę przekonują się, że skarbu ktoś pilnuje!

Adaptacja literatury – Wyspa Skarbów

Tak jak wspominałem adaptacje literatury zaczynają być coraz bardziej popularne na naszym rynku komiksowym. Na ten moment oprócz wydawnictwa Egmont mamy również propozycje od wydawnictwa Jaguar. W przypadku tego drugiego mamy literaturę skierowaną do nieco starszego czytelnika, ponieważ są to takie tytuły jak Wielki Gatsby czy Folwark Zwierzęcy. Wracając jednak do Wyspy Skarbów i wydawnictwa Egmont. To co zaskakuje to fakt, że cała powieść jest skondensowana na 48 stronach komiksu. Sama książka ma około 280 stron w zależności od wydania. Czy zatem da się to przenieść w takiej formie bez utraty jakości? Cóż z jednej strony tak, ale nie do końca.

Adaptacje literatury: Wyspa Skarbów

Scenarzysta w bardzo z dużym powodzeniem wyciągnął wszystkie zalety tej pirackiej powieści i przeniósł je na karty komiksu. Mamy tu wszystkie istotne wątki i dobrze przedstawionego głównego bohatera. Gorzej niestety jest z tymi drugoplanowymi. Niestety jak to bywa w przypadku adaptacji, historia jest mocno uproszczona. I ty mamy przykład tego, że skupia się ona głównie na przygodzie, a finał opowieści jest przedstawiony bardzo szybko. Tak jak już wspominałem komiks liczy 48 stron i ciężko jest w nim przekazać wszystko. Te wady widać, jednak nie można traktować komiksu jako 1 do 1 przeniesienia powieści na wersję obrazkową.

Za warstwę wizualną odpowiada Jean–Marie Woehrel. Ogólnie rzecz biorąc wszystko wygląda dobrze. Kadry są czytelne i dobrze rozmieszczone. Jest odpowiednia dynamika oraz kilka planów na poszczególnych kadrach. Jedyne co kuleje w tym komiksie i osobiście nie przypadło mi do gustu to twarze bohaterów. Zdecydowanie nie jest to styl, za którym przepadam. Zwłaszcza że okładka stworzył Jean-Yves Dellite i jest ona naprawdę bardzo dobra. Dlatego też lekko rozczarowują twarze bohaterów, kiedy zagłębiamy się w lekturę.

Piraci w komiksie

Jeżeli jesteście fanami pirackich przygód to komiks o skarbie kapitana Flinta na pewno się Wam sposób. Jest to też świetny punkt wyjścia do zachęcenia młodszego czytelnika do sięgnięcia po samą powieść. A tę z czystym sumieniem polecam. Wyspa Skarbów jest to ciekawa propozycja na polskim ryku komiksowym, która znajdzie swoich odbiorców. Tak samo, jak cały cykl Adaptacji literatury, który zdecydowanie polecam, zwłaszcza jeżeli macie dzieci i młodzież na pokładzie swojego pirackiego statku!

Ocena: 7/10

Adaptacje literatury: Wyspa Skarbów komiks

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: Adaptacje literatury: Wyspa Skarbów
  • Scenariusz: Christophe Lemoine
  • Rysunki: Jean–Marie Woehrel
  • Tłumaczenie: Nika Sztorc
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 25.01.2023
  • Liczba stron: 48
  • Cena: 34,99 zł