fbpx
Komiksy EuropejskieRecenzje Komiksów

W głowie Sherlocka Holmesa tom 1: Sprawa skandalicznego biletu

Kto jest największym detektywem wszech czasów? Wielu fanów komiksów odpowie zapewne, że Batman. Jednak to mieszkający w Londynie pod adresem 221B Baker Street Sherlock Holmes jest numerem jeden. Po dziś dzień ten bohater kryminalnych zagadek jest ikoną popkultury, a komiksów z jego udziałem jest naprawdę sporo. Nawet na polskim rynku wydawniczym. Czy zatem pozycja zatytułowana W głowie Sherlocka Holmesa tom 1: Sprawa skandalicznego biletu ma szansę się wybić? Czy wydawnictwo Non Stop Comics zyska dzięki temu nowych fanów i czytelników?

Prosta diagnoza medyczna dr Watsona okazuje się czymś znacznie więcej… A odkrycie tajemniczego proszku na ubraniach i bardzo szczególnego biletu na pokaz, skłania Sherlocka Holmesa do tezy, że pacjent nie jest jedyną ofiarą wielkiego spisku. Wydaje się, że dziwne zniknięcia londyńczyków znajdują wytłumaczenie w występach chińskiego magika, bowiem inne znalezione bilety potwierdzają podejrzenia detektywa.

Sprawa skandalicznego biletu

Już po pierwszych stronach komiksu widać, że autor Cyryl Liéron jest fanem twórczości Sir Arthura Conan Doyle’a. Stara się on nawiązać do klasycznych opowieści o znanym detektywie. Tym samym stara się nie powielać schematów ze znanych fanom książek, a zarazem utrzymuje ich klimat. Z jednej strony autor nie eksperymentuje zbyt mocno, bo używa sprawdzonych schematów historii detektywistycznych. Z drugiej czuć tu coś nowego, a samo śledztwo z kolejnymi kartami komiksu zaskakuje i intryguje czytelnika. I o to właśnie chodzi w przypadku komiksów sygnowanych jako Sherlock Holmes.

W głowie Sherlocka Holmesa tom 1

Na naszym rynku komiksowym mamy silną konkurencję, jeżeli chodzi o komiksy o przygodach Sherlocka Holmesa. W tym przypadku mamy bardzo sugestywny tytuł, a twórca stara się wejść do głowy legendarnego detektywa. Dzięki czemu czytelnik ma możliwość spojrzeć na świat jego oczami. Poprzez kolejne karty komiksu śledzimy sprawę, odkrywamy poszlaki i znajdujemy dowody właśnie z perspektywy umysłu Holmesa. Historia wciąga i angażuje czytelnika, a przygoda jest bardzo satysfakcjonująca.

W umyśle Sherlocka Holmesa

Nie można nie wspomnieć o bardzo dobrej warstwie graficznej. Benoit Dahan prezentuje nietuzinkowy styl gdzie przełamuje zupełnie geometrię swoich prac. Dzięki temu w bardzo interesujący sposób przedstawia umysł detektywa.

Coś, co zwraca uwagę już na samym początku to okładka. Mamy na niej wycięty profil głowy Sherlocka Holmesa, co sugestywnie odnosi się do tytułu samego komiksu. W głowie Sherlocka Holmesa tom 1: Sprawa skandalicznego biletu to naprawdę bardzo dobry komiks, który spodoba się miłośnikom kultowego detektywa oraz fanom dobrego komiksu kryminalnego. Zdecydowanie warto po niego sięgnąć i czekać na drugi tom.

Ocena: 8/10

W głowie Sherlocka Holmesa tom 1 recenzja
  • Tytuł: W głowie Sherlocka Holmesa tom 1: Sprawa skandalicznego biletu
  • Scenariusz: Cyryl Liéron
  • Rysunki: Benoit Dahan
  • Wydawnictwo: Non Stop Comics
  • Data wydania: 26.10.2022
  • Liczba stron: 48
  • Cena: 54,90 zł