Żyd Fagin – Mistrzowie Komiksu
Wydana w cyklu Mistrzowie Komiksu powieść graficzna pt. Żyd Fagin to inne spojrzenie na Olivera Twista – Karola Dickensa. U Willa Eisnera głównym bohaterem jest tytułowy Żyd Fagin, który w powieści Dickensa. Ukazany został wyłącznie jako przywódca szajki młodocianych przestępców, bez zarysowanego tła postaci. Nie wiemy jednak skąd pochodzi Fagin i jak doszło do tego, że obrał taką drogę. Przedstawiony w niej jako postać wręcz odpychająca i przesiąknięta złem tworzy pewien stereotyp Żyda, który funkcjonuje praktycznie do dziś. Eisner jednak postanowił w tym komiksie przedstawić bliżej postać właśnie Fagina. Tutaj jest mocno spleciona z historią Olivera Twista, od dzieciństwa aż do tragicznego końca. Przejdźmy w takim razie do sedna…
Przedstawiona przez Eisnera historia ukazuje czytelnikowi życie tytułowego Żyda Fagina. Począwszy od wychowania w londyńskich slumsach i pierwsze kroki stawiane w półświatku a skończywszy na oczekiwaniu na wykonanie wyroku. Komiks rozpoczyna się od spotkania Fagina z Charlesem Dickensem w celi śmierci, gdzie nasz bohater oczekuje na wykonanie kary śmierci. Jest to moment, w którym opowiada on historie swojego życia. Tak samo jak w powieści Oliver Twist przewodzi on zorganizowaną przez siebie szajką chłopców trudniących się kradzieżami na terenie Londyn.
O czym jest Żyd Fagin ?
Żyd Fagin ukazany jest tutaj jako ofiara ludzkiego okrucieństwa i podłości. Po pierwsze doświadczył on przewrotności losu i zasługuje bardziej na współczucie niż potępienia. Poprzez niejako dodanie Żydowi Faginowi bogatej przeszłości, rodziny i dzieciństwa oraz wytłumaczenie co spowodowało, że trafił na taką ścieżkę swojego losu, Eisner przełamuje stereotyp czarnego charakteru przypisany do tej postaci w powieści Dickensa. W przeciwieństwie do swojego pierwowzory Żyd Fagin staje w obronie swoich podopiecznych. Tym czynem pokazuje, że ma sumienie. Mało tego nie donosi na swoich wspólników i nigdy nikogo nie zabił. Przedstawienie głównego bohatera jako postaci tragicznej, nękanej przez uprzedzenia i biedę, jest próba przeciwstawienia się autora panującemu antysemityzmowi w wiktoriańskiej literaturze tamtego okresu.
Reasumując omawiany Żyd Fagin to bardzo dobra lektura, postać głównego bohatera została narysowana tak, aby wzbudzić u czytelnika jego sympatię. W moim odczuciu wszystkie postacie i sceny to bardzo dobrze narysowane prace. Rysunki stworzone w sepii tylko dodają uroku całej opowieści. A dodajmy, że bardzo dobre dialogi i opisy tylko jeszcze bardziej zachęcają nas do lektury. Może nie jest to tak dobry komiks jak Umowa z Bogiem, ale czyta się równie dobrze. Gorąco polecam.
Ocena: 9/10
- Tytuł: Żyd Fagin
- Scenariusz: Will Eisner
- Ilustracje: Will Eisner
- Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
- Wydawnictwo: Egmont
- Data wydania: 09.06.2014 r.
- Liczba stron: 136
- Cena: 49,99 zł
Dla fanów komiks na pewno będzie bardzo interesujący 🙂 Ja jestem stanowczo team książki 😀
Bardzo fajnie, że dzielisz się taką ciekawą recenzją. Jestem przekonany, że opowieść zrodzona w brudnym Dickensowskich świecie odświeżona o nowe spojrzenie przyniesie masę frajdy każdemu czytelnikowi. Takie uniwersa po prostu genialnie się eksploruje.
Komiks wydaje się mega interesujący! i sama kreska do mnie przemawia!