fbpx
DC ComicsRecenzje Komiksów

Green Lantern tom 1 Galaktyczny Stróż Prawa

Fani Hala Jordana mogą być zadowoleni. To wszystko za sprawą komiksu Green Lantern tom 1 – Galaktyczny Stróż Prawa, który opowiada o solowych przygodach właśnie tego ziemskiego latarnika. Wydawnictwo Egmont postanowiło zaryzykować i wydać w naszym kraju nową serię związaną z kosmiczną policją. To dość ciekawa sytuacja, ponieważ poprzednia seria została przerwana po trzech tomach. Na szczęście jest zielone światło w tunelu i jako fan Green Lanternów jestem bardzo zadowolony, że mogę siąść wygodnie i wciągnąć się w wir kosmicznej przygody. Czy jednak aby na pewno warto sięgnąć po ten komiks?

Hal Jordan najsłynniejszy z Ziemskich przedstawicieli Korpusu Zielonych Latarni jest na pewnego rodzaju urlopie. Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach nie może znaleźć swojego miejsca. Kiedy natrafia przez przypadek na rozbity statek kolegi z korpusu, uruchamia to reakcję łańcuchową, która wpłynie na wszystkich Green Lanternów. Galaktyczny spisek, który może rozwiązać tylko wprawny kosmiczny policjant. Hal po raz kolejny będzie musiał stanąć na wysokości zadania i odnaleźć osobę, która pociąga za sznurki. Dodatkowo planeta Ziemia zostaje zmniejszona i sprzedana na aukcji. Jak wiadomo ma ona licznych wrogów i każdy chciałby mieć ją w swoich łapach. Jedyną nadzieją jest oczywiście Hal Jordan!

O czym jest Green Lantern tom 1?

Nie od dziś wiadomo, że jestem wielkim fanem Zielonych Latarni. Największy bum pojawił się gdy za scenariusz wziął się Geoff Johns, który z niszowego komiksu stworzył arcydzieło. Dlatego cieszy mnie, że na naszym rynku pojawił się komiks Green Lantern tom 1 – Galaktyczny Stróż Prawa. Co prawda nie jest to już Geoff Johns, ale Grant Morrison, kolejny legendarny scenarzysta w Uniwersum DC Comics. Początkowo obawiałem się tego komiksu, jednak już po pierwszych stronach widać, że Grant Morrison czuje klimat kosmicznej policji.

Green Lantern tom 1 Galaktyczny Stróż Prawa kadr

Fabuła pierwszego tomu jest dość prosta i nie wymaga znajomości innych przygód Hala Jordana. Wszystko jest tu ładnie zarysowane, a cała opowieść to tak naprawdę kolejne śledztwo w klimatach CSI. Oczywiście osadzone w kosmosie. Grant Morrison tak zbudował swoją opowieść, że jest ona przystępna dla nowego czytelnika. Nie wymaga od niego znajomości innych tytułów. Dlatego jest to dobre miejsce na start i nie trzeba się zastanawiać jak czytać komiksy z Green Lanternami. Nie uświadczymy tu jakiś wielkich i potężnych przeciwników z Uniwersum DC. Z jednej strony jest to plus, bo Morrison kreuje sobie kosmos w taki sposób, jaki chce. Z drogiej natomiast wyciągając z tej opowieści Hala Jordana i wstawiając zupełnie innego bohatera ta historia również by miała racje bytu.

Green Lantern tom 1 Galaktyczny Stróż Prawa recenzja

Za grafikę odpowiada wspaniały rysownik Liam Sharp. Ma już na swoim koncie ponad 30 lat pracy zawodowej z komiksami. Głównie pracował nad komiksami grozy, co zdecydowanie czuć zwłaszcza w wizerunku najróżniejszych ras obcych. Niestety rysunki nie spodobają się wszystkim. Liam Sharp prezentuje amerykański styl z lat 90. Osobiście wychowałem się na komiksach z tamtych lat, dlatego ten styl jest mi bliski. Niektórzy mogą uważać go za archaiczny. Wszystkie kadry tętnią życiem na wielu planach co w połączeniu z plejadą wszelkich dziwadeł jest po prostu przepiękne.

Green Lantern tom 1 to komiks obowiązkowy?

Jeżeli ktoś tak jak ja jest fanem Zielonych Latarni to ten komiks jest pozycją obowiązkową. Trzeba lubić klimaty kryminalnych zagadek i kosmicznych przygód, bo o tym jest ten komiks. Hal Jordan jest najbardziej znanym ziemskim latarnikiem i filarem Green Lantern Corps. Co prawda miał też swoje złe komiksy jednak wizja Morrisona z rysunkami Sharpa to zdecydowanie dobry kierunek dla tego bohatera. Jeżeli ktoś tęskni za komiksami w klimacie lat 90 to w tym przypadku będzie się świetnie bawił. Pozostaje jednak pytanie kiedy zobaczymy tom 2 i jak podejdzie Wydawnictwo Egmont do kontynuacji tego tytułu na naszym rynku. Tak czy inaczej, polecam zapoznać się z tym komiksem, bo naprawdę warto.

Ocena: 9/10

Green Lantern tom 1 Galaktyczny Stróż Prawa

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: Green Lantern Tom 1 – Galaktyczny Stróż Prawa
  • Scenariusz:  Grant Morrison
  • Rysunki: Liam Sharp
  • Tłumaczenie: Marek Starosta
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 25.03.2020 r.
  • Liczba stron: 176
  • Cena: 49,99 zł

4 komentarze do “Green Lantern tom 1 Galaktyczny Stróż Prawa

Dodaj komentarz