fbpx
ArtykułyKomiksy Europejskie

Papieże w Historii – Komiksowa historia świata i Europy

Wydawnictwo Egmont przygotowało nie lada gratkę. Nowy cykl zatytułowany Papieże w Historii, przedstawi nam historię świata i Europy z perspektywy różnych papieży. Brzmi to bardzo interesująco, zwłaszcza że jako pierwszy album dotyczy Jana Pawła II. To właśnie w setną rocznicę jego urodzin 18 maja cykl będzie miał swoją premierę. O czym jest cykl i jak wyglądają pierwsze dwa albumu dowiecie się już za chwilę.

Biskupi Rzymu, mecenasi Kościoła katolickiego, wpływowi władcy, dyplomaci, negocjatorzy, przywódcy militarni i duchowi. Oto cechy wielu spośród 266 papieży, stojących na czele Kościoła katolickiego od czasów św. Piotra. Dwa pierwsze tytuły w serii „Papieże w historii” to „Jan Paweł II. Nie lękajcie się” oraz „Leon Wielki. Pogromca Attylii”.

Seria Papieże w historii prezentuje postaci najważniejszych, najciekawszych i najbarwniejszych papieży w dziejach. Przez pryzmat papiestwa ukazuje historię Europy i świata, dowodząc, że bez zwierzchników Stolicy Piotrowej mogłaby ona potoczyć się zupełnie inaczej. Jako konsultant w serii oryginalnej jest Bernard Lecomte, dziennikarz, publicysta, slawista, uznawany za jednego z najlepszych francuskich znawców tematyki Europy Środkowo-Wschodniej i Watykanu.

Najazdy barbarzyńców, krucjaty, templariusze, wojny religijne, wielkie schizmy, herezje, rewolucje, wielkie odkrycia, wojny napoleońskie, masoneria, komunizm, nazizm, kryzysy międzynarodowe… Od starożytności po dzień dzisiejszy papieże zawsze byli, zarówno ze względu na swój autorytet religijny, jak i pozycję polityczną. Głównymi postaciami w Europie, aktorami lub świadkami wydarzeń historycznych. Jednocześnie byli także – po prostu – zwykłymi ludźmi stawiającymi czoła przeznaczeniu.

Papieże w historii – Jan Paweł II

Pierwszy tom kolekcji przybliżającej dzieje świata przez pryzmat historii papiestwa poświęcony jest Janowi Pawłowi II. Pierwszemu papieżowi z Europy Wschodniej, który był świadkiem i uczestnikiem najważniejszych wydarzeń XX wieku: konfliktów zbrojnych, koszmaru nazizmu i obozów zagłady, zimnej wojny, powstania żelaznej kurtyny, upadku Muru Berlińskiego, rozpadu ZSRR, postępującej globalizacji… Jako następca świętego Piotra nie ustawał w dążeniu do pojednania między narodami i religiami, podróżując po świecie i spotykając się z przywódcami politycznymi i religijnymi, dysydentami i osobami prześladowanymi z powodu przekonań i wiary.

papieże w historii jan paweł II

Komiks napisał francuski scenarzysta komiksowy Dobbs, specjalizujący się w komiksach historycznych oraz komiksowych adaptacjach znanych światowych powieści. Bez wątpienia jest do bardzo dobry wybór. Rysunki stworzył włoski artysta Fabrizio Fiorentino, współpracujący m.in. z Marvelem  i DC Comics.

Papieże w historii – Leon I Wielki

Drugi tom cyklu przedstawia bez wątpienia interesującą sylwetkę Leona Wielkiego. Rzym, 452 rok n.e. Cesarstwo Rzymskie chyli się ku upadkowi. Stojący na czele Hunów Attyla sieje spustoszenie w Europie i zagraża Wiecznemu Miastu. Lud rzymski, choć czuje się opuszczony przez cesarza Walentyniana III, który ukrył się w swoim pałacu w Rawennie. Na spotkanie z „Biczem Bożym” postanawia wyruszyć Papież Leon I, chcąc odwieść barbarzyńcę od ataku na Rzym. Dzięki zdecydowanej postawie i odwadze osobistej Leon I potwierdza swój autorytet jako głowy Kościoła i czyni z Rzymu niekwestionowaną stolicę chrześcijaństwa.

papieże w historii Leon I Wielki

Autorką scenariusza jest francuska historyczka, pisarka i scenarzystka komiksów historycznych France Richemond, zaś rysunków – włoski rysownik i kolorysta Stefano Carloni. 

Bez wątpienia seria zapowiada się bardzo interesująco. Niewątpliwie znajdzie też miejsce na mojej półce z komiksami. Nie tylko dlatego, że dotyczy on ważnych wydarzeń światowych, ale jest to ciekawa pozycja jako komiks religijny. A tych niestety jest dość mało na naszym rynku. Zatem czekamy!

Jeden komentarz do “Papieże w Historii – Komiksowa historia świata i Europy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *