fbpx
Dark HorseRecenzje Komiksów

Sprawa rodzinna i inne historie

Kolejne tom dzieł Willa Eisnera wydany w ramach cyklu Mistrzowie komiksu, który trafił w moje ręce. Tym razem Wydawnictwo Egmont proponuje nam trzy kolejne opowieści z dorobku tego wybitnego artysty. Oprócz komiksu Sprawa Rodzinna dostajemy również zbiór zabawnych historyjek wydanych pt. „Drobne cuda”. Oraz dość nietypową opowieść, jak na Eisnera, „Życie na obcej planecie”, która jest typową sensacyjno-szpiegowaską historią. Ale jak zawsze wszystkie opowieści łączą bardzo realistyczne postacie, które  zawsze ukazują ich drugie głębsze dno. Gdzie każdy, wydawałoby się niepozorny, bohater przedstawiony jest z całym bogactwem ciążących na nim trosk, smutków i radości. Co daje szerszą perspektywę spojrzenia nawet na najbłahsze wydarzenie, których doświadczają bohaterowie przedstawianych opowieści.

Tytułowe „Sprawa rodzinna” to klasyczna opowieść o upadku tradycyjnych wartości. Przedstawiona na przykładzie rodzinnego zjazdu zorganizowanego z okazji dziewięćdziesiątych urodzin głowy rodu. Jego najbliżsi już od dłuższego czasu utrzymują ze sobą bardzo sporadyczne, wręcz kurtuazyjne kontakty. Można by wręcz odnieść wrażenie, że nie pałają do siebie miłością. Lecz z powodu choroby staruszka większość jego potomków oczekując na jego śmierć przybywa na spotkanie licząc na lukratywny spadek. Wyjdą na nim długi, ukrywane kłamstwa i sekrety. Bardzo fajnym zabiegiem jest przeplatanie głównego wątku opowieści wspomnieniami snutymi w myślach solenizanta. Możemy się z nich dowiedzieć, że to on tak naprawdę ponosi winę za takie, a nie inne relacje rodzinne. A wszystko to prowadzi do smutnego końca, w którym na pierwszy plan wychodzi kłótnia o dalszy los chorego ojca. Gdzie ważniejszy jest spadek i rodzinny majątek niż dobro kogokolwiek z członków rodziny, a nie wspominając już o starym chorym człowieku. Prawdziwy majstersztyk. 

O czym są Sprawa rodzinna i inne historie ?

Kolejną opowieścią graficzną zaprezentowaną w tym tomie są „Drobne cuda”. Skład się ona z czterech odrębnych nowel powiązanych ze sobą tylko faktem, że dzieją się one w Nowym Jorku. Ich głównym wątkiem jest cud, jaki spotyka bohatera każdej z nich. Chociaż może bardziej  należałoby powiedzieć, iż są to opowieści, które mają nam udowodnić, że cuda zdarzają się każdemu z nas w codziennej rzeczywistości. Tylko po prostu ich prozaiczność i brak przysłowiowej magii sprawia, że nie taktujemy tego doświadczenia w kategorii cudu. A widzimy w nim tylko zwykłe zdarzenie, fart, łut szczęścia czy po prosty przechodzimy nad nimi do porządku dziennego.

Sprawa rodzinna i inne historie

I tak w „Cudzie godności” doświadczamy przewrotności losu, który przytrafia się głównemu bohaterowi. Gdzie jego przysłowiowa godność osobista, podyktowana bardziej cwaniactwem niż zdrowym rozsądkiem, jest zalążkiem przyszłego dostatniego życia. Przecież w imię swojej godności nie warto brać zwykłej jałmużny. A po prostu trzeba się trochę o nią potargować. Bo w końcu czy jeden dolar zmienia życie żebraka? Takie postępowanie pozwala zdobyć mu fortunę. Ale tylko do czasu, kiedy w końcu trafi się na drugiego człowieka, który ma taką sama godność jak on.

Trzecią nowelą jest „Nowy dzieciak w dzielnicy”. Jest to opowieść o tajemniczym chłopcu, który pojawia się niespodziewanie na dzielnicy. Jego przybycie ma bardzo pozytywny wpływ na życie zamieszkujących ją ludzi. A Panna Melba widzi w nim wskrzeszonego zmarłego syna. Zaś czwarta z nich „Wyjątkowa obrączka ślubna” to opowieść, która swój początek ma w obrączce. Marvin kaleka z sąsiedztwa podarowuje ja swojej przyszłej żonie niemowie Reby. I wtedy w ich życiu zachodzą zmiany. W cudowny sposób Reby odzyskuje słuch. Lecz to wydarzenie, zamiast wnieść radość w życie małżonków doprowadza do rozpadu związku. Gdyż w imię posiadania przywilejów płynących z niepełnosprawności wola utracić szczęście.

Will Eisner – mistrz komiksu!

Opowieść pt. „Życie na obcej planecie”. Wyczujemy w niej klimat Zimnej Wojny, która w latach 1947-1991 była odzwierciedleniem stanu napięcia oraz rywalizacji pomiędzy ZSSR a USA. Kiedy amerykańscy naukowcy odbierają sygnał z kosmosu, nadany według nich przez obcą formę życia, wywołują swoim odkryciem lawinę oszustw, zdrad i knowań natury politycznej. Główny bohater naukowiec-detektyw Jim Bludd rozpoczyna pasjonująca grę. Biorą w niej udział rosyjscy i amerykańscy szpiedzy, potężna i bardzo wpływowa sekta, włoska mafia, pewien bankrutujący afrykański dyktator i międzynarodowa korporacja. Każdy z nich działa tylko dla własnej korzyści próbując jak najwięcej zyskać na odkryciu. Rozpoczyna się pełen rozgrywek politycznych wyścig o to kto jako pierwszy wyśle ludzi na małą planetę w orbicie Gwiazdy Barnarda, z której pochodzi nadany sygnał. Osiągnięcie tego celu spycha na dalszy plan nawiązanie kontaktu z obcą cywilizacją. Liczy się tylko osiągnięcie celu, jakim jest wysłanie kolonistów w celu zdobycia nowego światu.

Reasumując „Sprawa rodzinna i inne historie” to trzeci z kolei tom dzieł Willa Eisnera, który wpadł mi ręce. I tak ja przy okazji pierwszych dwóch pt. „Umowa z Bogiem – Trylogia” i „Żyd Fagin” jestem pod bardzo dużym wrażeniem talentu tego autora. Wszystkie jego historie są dopracowane dosłownie w najdrobniejszym szczególe. Czyta się je z prawdziwą przyjemnością. W szczególności, że zarówno scenariusz jak i oprawa graficzna tworzą wspaniałą całość. Dodatkowym atutem jest postawa biernego obserwatora, jaką zajmuje autor w opowiadanych przez siebie historiach. Wszystkie trzy nowele przedstawione w tym tomie są na bardzo wyrównanym poziomie. Ale chciałbym tutaj wspomnieć w szczególności o „Ulicznej magii”, która wręcz urzekła mnie swoją prostotą. Zawarte w niej przesłanie oparte na wręcz banalnie prostym zakończeniu pokazuje prawdziwy geniusz Eisnera. Gorąco polecam.

Ocena: 10/10

Sprawa rodzinna i inne historie okładka
  • Tytuł: Sprawa rodzinna i inne historie
  • Scenariusz: Will Eisner
  • Rysunki: Will Eisner
  • Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 28.02.2011 r.
  • Liczba stron: 320
  • Cena: 89,99 zł

Dodaj komentarz