fbpx

Umowa z Bogiem – Trylogia

Wydana w cyklu „Mistrzowie Komiksu” powieść graficzna stworzona w całości przez Willa Eisnera i wydana jak Umowa z Bogiem – Trylogia. Składa się z trzech opowieści: Umowa z Bogiem, Siła życiowa i Dropsie Avenue. Wszystkie trzy części tworzą spójną całość mówiącą o losach mieszkańców kamienicy nr 55 przy Dropsie Avenue. Jest odzwierciedleniem biograficznych wspomnień przeplatanych fikcja literacka, z okolicy niegdyś zamieszkałej przez młodego Eisnera. Codzienne życie przedstawione na kartach tego dość pokaźnego dzieła przywołuje skojarzenia z wielkomiejskim blokowiskie. Właśnie w nim losy bohaterów wzajemnie się przeplatają i gdzie nic nie ujdzie uwadze czujnego wzroku sąsiada. Rysunki stworzone w sepii nadają komiksowi dyskretnego uroku stylu retro. Bardzo dobrze uzupełniając się z treścią opowiadanej historii osadzonej w latach 20-tych i 30-tych XX wieku . To zaczynajmy.

W pierwszej opowieści trylogii pod tytułem „Umowa z Bogiem” poznajemy losy pobożnego Żyda Frimme Hersh’a. Zamieszkuje przy Dropsie Avenue 55 i ma pewną umowę. Co ciekawe zawarł ją z samym Bogiem. Kiedy w jego życie wkrada się tragedia związana ze śmiercią jego ukochanej córki, Frimme łamie swoje postanowienia. Zostaje bogatym właścicielem kilku kamienic. Jednak koleje losu doprowadzają go do ponownego zawarcia umowy. Drugim bohaterem tej opowieści jest uliczny śpiewak krążący po podwórkach kamienic przy ulicy Dropsie Avenue. Przede wszystkim zarabiający na życie wyśpiewywaniem arii pod ich oknami. Jednak gdy jego głosem zachwyca się podstarzała diwa opera, nie umie wykorzystać danej mu szansy. Zaślepiony otrzymanymi pieniędzmi, na zakup garnituru, oraz wizją odniesienia sukcesu zatraca się w piciu. A to nie wszystko!

O czym jest Umowa z Bogiem – trylogia ?

Kolejna opowieść przedstawia nam pod postacią głównego bohatera Jacoba Shtarkaha kilka wątków. Czasy Wielkiego Krachu roku 1929 oraz Wielkiego Kryzysu czy też narodziny faszyzmu i rosnących w Stanach poglądów lewicowych. Eisner w postaci Jacoba przedstawia samego siebie. Swoje egzystencjalne poszukiwania i zmagania autora, ciągnące się za nim przez całe życie. Całość wspaniale przeplata krótkimi cytatami, w formie notatek wzorowanych na wycinki z gazet. Jednak dotyczącymi czasami prozaicznych i jakże codziennych wydarzeń z Ameryki przełomu lat 20-tych i 30-tych XX wieku.

umowa z bogiem - trylogia

Podsumowując Umowa z Bogiem – Trylogia jest to naprawdę wspaniała lektura. Rozciągnięta na przestrzeni dziejów opowieść o mieszkańcach Dropsie Avenue wciągnęła mnie na całego. Wspaniałe wyraziste postacie, zarówno te pierwszo jak i drugoplanowe, rozbudowana na przestrzeni wieków praktycznie kompletna historia tytułowej alei. Od jej powstania aż po jej upadek i ponowne powstanie niczym Feniks z popiołów nadają historii wyrazistości. Dodatkowo zawarte w nim watki autobiograficzne nadają autentyczności całej opowieści. Wszystko to napisane wspaniałym językiem okraszone jest wyrazistymi rysunkami w sepii, specjalnie dla nadania trylogii formy starego albumu ze zdjęciami. Gorąco polecam tę lekturę dla wszystkich, którzy chcą odkryć w komiksach świat jakże innych od opanowanego przez superbohaterów. Na koniec dodam tylko, że najważniejsza nagroda komiksowa w USA jej nazwana została imieniem twórcy niniejszej trylogii.

Ocena: 10/10

umowa z bogiem - trylogia okładka
  • Tytuł: Umowa z Bogiem – trylogia
  • Scenariusz: Will Eisner
  • Ilustracje: Will Eisner
  • Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 06.10.2014 r.
  • Liczba stron: 520
  • Cena: 99,99 zł