Świat Akwilonu. Orki i gobliny – tom 3: Gri’im
Wydanie cyklu Świat Akwilonu w Polsce to jedna z ważniejszych wydarzeń komiksowych ostatniego czasu. Trzeba przyznać, że brakowało tego typu serii fantasy na naszym rynku komiksowym. Świat Akwilonu. Orki i gobliny – tom 3: Gri’im utwierdza w przekonaniu, że warto sięgnąć po te tytuły. I tym samym eksplorować Świat Akwilonu. Osobiście zakochałem się w tym świecie i z wyczekiwaniem sprawdzam kolejne zapowiedzi wydawnictwa Egmont, ponieważ ten cykl jest ogromy, a zdecydowanie warto. Zatem jak wypada 3 tom cyklu Orki i gobliny? Przekonacie się już za chwilę.
Ork Gri’im to doświadczony wojownik, który powraca do rodzinnej Krainy Lodów, aby rozliczyć się z przeszłością. Jednocześnie w tej samej okolicy pojawia się wielka wyprawa poszukiwaczy złóż naturalnych. Ludzie sądzą, że po zakończeniu ogólnoświatowej wojny z ghulami na dalekiej północy jest już bezpiecznie i będą mogli spokojnie prowadzić wydobycie. Nie wiedzą, że potężne czary użyte podczas wojny uwolniły grozę sprzed tysiącleci. Także Gri’im mimowolnie znajdzie się w samym centrum strasznych wydarzeń.
Czy komiks Orki i gobliny – tom 3: Gri’im zachwyca?
Jeżeli podchodzimy stereotypowo to Orki i Gobliny kojarzą się nam z negatywnymi bohaterami. Zwłaszcza jeżeli chodzi o gatunek fantasy. Wystarczy sięgnąć do Władcy Pierścieni. Autorzy cyklu Świat Akwilonu postanowi pokazać nam świat z perspektywy tych właśnie ras. I tak już na okładce tytułowy Gri’im spogląda na nas drapieżnie, natomiast francuscy autorzy postanowili nieco nas zaskoczyć. Ponieważ ta brutalna opowieść jest też bardzo smutna. Tytułowego orka Gri’ima poznajemy podczas ucieczki przed grupą ludzi. Sytuacja jest nieco podobna do wcześniejszego albumu o przygodach orków i goblinów. Chwilę później dostajemy krwawy finał pościgu, a następnie rozpoczyna się nietypowa opowieść fantasy. Śledzimy bowiem losy grupy ludzi, którzy wyprawili się w materialnym celu w odległe mroźne części Akwilonu i czekamy, aż los zetknie ich z tytułowym Gri’imem. Kiedy już do tego dochodzi, każda ze stron podchodzi do siebie stereotypowo. Jak się jednak szybko okazuje będą musli ze sobą współpracować. Co jest główną osią fabuły tego komiksu.
Za scenariusz do komiksu Orki i gobliny – tom 3: Gri’im odpowiada architekt Świata Akwilonu Nicolas Jarry. Trzeba mu przyznać, że nie boi się zaryzykować. Stworzył bardzo interesujących bohaterów a największym wyróżnikiem jest tytułowy ork. Znacząco odbiega on od schematów znanych z komiksów fantasy. Jego osobowość jest rozbudowana i wielopłaszczyznowa. Warto zwrócić też uwagę na jego relacja z małą dziewczynką. Jego traumatyczna przeszłość odcisnęła na nim piętno a Nicolas Jarry w bardzo ładny sposób odkrywa ją przed czytelnikiem z każdą kolejną kartą tego albumu. Oczywiście nie brakuje tutaj brutalnej siły i żądzy krwi głównego bohatera, wszak jego głównym celem jest zemsta. Niemniej jest to wielopłaszczyznowy bohater, który mnie zaskoczył.
Świat Akwilonu to świetne fantasy
Czym byłby komiks bez odpowiedniej warstwy graficznej. W tym przypadku odpowiada za nią Stéphan Crét. Artysta najlepiej radzi sobie z kadrami mroźnej północy i brutalnych scen walki. Niestety kuleje nie co aspekt postaci. Czasami mimika bohaterów oddaje co innego niż powinna. Dodatkowo jest to kopia Ciri z gry Wiedźmin 3 Dziki Gon. Bohaterka różni się nieco fryzurą, natomiast jej kostium łącznie z kolorami jest ściągnięty z refek gry. Cóż na początki była to miła ciekawostka, jednak po dłuższej chwili mocno mnie to gryzło w oczy. Dodatkowo warto wspomnieć, że pojawia się tu pierwsze nawiązanie do innego komiksu z cyklu Świat Akwilonu. Dokładniej do wydarzeń z szóstego tomu o elfach, ot taka ciekawostka i może pierwsze z wielu połączeń?
Świat Akwilonu. Orki i gobliny – tom 3: Gri’im to naprawdę bardzo dobry album, który mnie pozytywnie zaskoczył. Głóny bohater nie jest sztampowy a jego rozterki są naprawdę przejmujące. Mam nadzieję, że jeszcze będziemy mieli okazje się z nim spotkać przy okazji kolejnych tomów cyklu lub innej serii ze Świata Akwilonu. Nie ma co ukrywać komiks trzyma poziom i zdecydowanie warto po niego sięgnąć. Tak jak wspomniałem brakowało takiego komiksy fantasy na naszym rynku komiksowym. Dlatego już się nie mogę doczekać, aby zanurzyć się w ten świat po raz kolejny.
Ocena: 8/10
Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.
- Tytuł: Świat Akwilonu. Orki i gobliny – tom 3: Gri’im
- Scenariusz: Nicolas Jarry
- Rysunki: Stéphane Créty
- Tłumaczenie: Marta Mosiewicz
- Wydawnictwo: Egmont
- Data wydania: 20.03.2024
- Liczba stron: 64
- Cena: 34,99 zł
Pingback: Świat Akwilonu - O czym jest cykl komiksowy | Czytaj Komiksy