fbpx
Komiksy Europejskie

Świat Akwilonu

W 2023 roku byliśmy świadkami i nadal jesteśmy dużego wydarzenia na Polskim rynku komiksowym fantasy. W ofercie wydawnictwa Egmont pojawiła się seria komiksowa Świat Akwilonu. Jest to jedno z największych, jak nie największe uniwersum komiksowego fantasy. Składa się ono obecnie z sześciu serii: Elfy, Krasnoludy, Magowie, Orki i gobliny, Wojny Arranii oraz Ziemie Ogona. W każdej z nich znajdziemy wspaniałych bohaterów, wiele przygód i piękną oprawę graficzną. Warto również nadmienić, że cykl Świat Akwilonu to europejskie dzieło, które liczy obecnie ponad osiemdziesiąt tomów. Czy taka ilość znajdzie się również na półkach polskich fanów komiksów?

Akwilon to planeta narodzona miliardy lat temu. To świat mitów i magii pokryty oceanami, stworzony przez tytana Akwilona. Istnieje mnóstwo wersji opowieści o początkach całego Akwilonu. Najprawdopodobniej tytan uformował ten świat, po czym poszczególne kontynenty oddał we władanie swoim dwóm synom i córce: Arranowi, Ogonowi i Ynumie. Aby ich uhonorować, najstarsze rasy nazwały te terytoria imionami tych bóstw. Początkowo Akwilonem rządziły smoki. Później narodziły się nieśmiertelne elfy, a także krasnoludy, orki i gobliny oraz inne rasy. Część z nich stworzyła wspaniałe cywilizacje, inne do dziś pozostają dzikie, a jeszcze inne wyginęły. Ludzie pojawili się dużo później i potrzebowali pomocy starszych ras, żeby wydobyć się z otchłani barbarzyństwa.

Świat Akwilonu recenzja

Arranię zamieszkują rozmaite rasy, które są bohaterami poszczególnych serii cyklu. Pierwszą z nich są elfy. To istoty nieśmiertelne, inteligentne, przepełnione magią. Ich przodkowie pojawili się w trakcie pierwszej epoki istnienia świata – Ery Smoków – i stworzyły pierwszą cywilizację. Obecnie Akwilon zamieszkują Białe Elfy, Niebieskie Elfy, Leśne Elfy, Czarne Elfy i półelfy. Każda z ras w ramach cyklu komiksowego Elfy otrzymuje własne albumy ze swoimi unikatowymi bohaterami.

Kolejną rasą zamieszkującą Arranię są krasnoludy. To istoty zdolne zarówno do najlepszych, jak i najgorszych czynów. Same siebie określają synami boga Yjdada. Krasnoludy to niezwykli rzemieślnicy, architekci, kupcy i doświadczeni wojownicy. Największe budowle współczesnego świata są ich dziełem. Synowie Yjdada są równie solidni, co głupio zawzięci i uparci, gdyż to rasa pełna sprzeczności. Krasnoludy są rządzone przez ponadpaństwowe bractwa, przynależność, do których dziedziczy się po przodkach. Najważniejsze z nich to Bractwo Kuźni, Bractwo Tarczy, Bractwo Świątyni, Bractwo Monety i Bractwo Wykluczonych. Tak samo jak w przypadku cyklu o elfach, każde z bractwo ma swoje komiksy.

Świat Akwilonu krasnoludy

Akwilon zamieszkują również rasy orków, goblinów i magów, którym poświęcone są osobne serie. Ważną rasą w Akwilonie są także ludzie, którzy pod względem liczebności i wielkości zajmowanych obszarów dominują w Arranii i pojawiają się w prawie wszystkich seriach ze świata Akwilonu. Obecnie nie posiadają oni dedykowanej serii komiksowej.

Świat Akwilonu – autorzy

Świat Akwilonu powstał za sprawą dwóch francuskich scenarzystów specjalizujących się w opowieściach mitycznych, baśniowych i fantastycznych: Jean-Luc Istin i Nicolas Jarry, którzy do współpracy zaprosili kilku innych scenarzystów oraz wielu doświadczonych rysowników.

Jean-Luc Istin. Francuski scenarzysta i rysownik specjalizujący się w fantasy, przede wszystkim korzystającej z wątków mitycznych i legendarnych. Całe jego życie jest związane z Bretanią. Urodził się w 1970 roku w Pontivy w południowobretońskim departamencie Morbihan, a mieszka w północnobretońskim departamencie Côtes-d’Armor. Także jego zainteresowania związane są z historią, kulturą i dawnymi wierzeniami bretońskimi, czego wyraz daje w dużej części swojej twórczości komiksowej.

W 2013 roku wraz z Nicolasem Jarrym wymyślił dla Soleil uniwersum Akwilonu, które rozpoczęli serią Elfy. Następnie uzupełnili cyklami Krasnoludy, Orki i gobliny, Magowie i Wojny Arranii. Do tych rozgrywających się na Ziemiach Arrana opowieści w 2020 roku dołączyli kolejną serię, tym razem rozgrywającą się w innej części Świata Akwilonu – na Ziemiach Ogona.

komiks Świat Akwilonu

Nicolas Jarry. Francuski pisarz i scenarzysta poruszający się po różnych obszarach fantastyki, przede wszystkim fantasy. Urodził się w 1976 roku w Rosny-sous-Bois w regionie Île-de-France, a mieszka w ukochanym od dzieciństwa miejscu Francji – akwitańskim departamencie Dordogne. Karierę rozpoczął od powieści fantastycznych, ale po pewnym czasie skoncentrował się na komiksach. Punktem zwrotnym było spotkanie z Jeanem-Lukiem Istinem na jednym z Festiwali Filmu Fantastycznego. Ten redaktor i twórca namówił Jarry’ego do pisania scenariuszy opowieści graficznych. Niedługo potem powstał jego pierwszy skrypt do serii „Les brumes d’Asceltis” dla wydawnictwa Soleil.

Obecnie ukazały się następujące komiksy:

Cykl Elfy

  • Świat Akwilonu. Elfy: Kryształ Niebieskich Elfów – Tom 1
  • Świat Akwilonu. Elfy: Honor Leśnych Elfów – Tom 2
  • Świat Akwilonu. Elfy: Biały Elf o czarnym sercu – Tom 3
  • Świat Akwilonu. Elfy: Wybraniec półelfów – Tom 4
  • Świat Akwilonu. Elfy: Przekleństwo Czarnych Elfów – Tom 5
  • Świat Akwilonu. Elfy: Misja Niebieskich Elfów – Tom 6
  • Świat Akwilonu. Elfy: Kryształ Leśnych Elfów – Tom 7
  • Świat Akwilonu. Elfy: Ostatni Cień – Tom 8
  • Świat Akwilonu. Elfy: Oblężenie Cadanli – Tom 9


Krasnoludy

  • Świat Akwilonu. Krasnoludy: Redwin z Bractwa Kuźni – Tom 1
  • Świat Akwilonu. Krasnoludy: Ordo z Bractwa Monety – Tom 2
  • Świat Akwilonu. Krasnoludy: Aral z Bractwa Świątyni – Tom 3
  • Świat Akwilonu. Krasnoludy: Ooram z Bractwa Wykluczonych – Tom 4
  • Świat Akwilonu. Krasnoludy: Tiss z Bractwa Tarczy – Tom 5
  • Świat Akwilonu. Krasnoludy: Jorun z Bractwa Kuźni – Tom 6

Orki i Gobliny

  • Świat Akwilonu. Orki i gobliny: Turuk – Tom 1
  • Świat Akwilonu. Orki i gobliny: Myth – Tom 2
  • Świat Akwilonu. Orki i gobliny: Gri’im – Tom 3


Magowie

  • Świat Akwilonu. Magowie: Aldoran – Tom 1
  • Świat Akwilonu. Magowie: Eragan – Tom 2

(Lista jest cały czas aktualizowana. Ostatnia aktualizacja 30.04.2024)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *