fbpx

All-New Wolverine Tom 5 – Sieroty X

Kolejny tom przygód X-23, która po śmieci Logana przejęła miano Wolverine. Droga Laury jako ikonicznej postaci nie jest jednak taka łatwa. Musi się zmierzyć nie tylko z nowymi zagrożeniami, ale również odnaleźć się w roli mentorki. Została wyszkolona do walki, jednak teraz te umiejętności nie zawsze się sprawdzają. Jak wypada All-New Wolverine Tom 5 – Sieroty X na tle poprzednich tomów i innych przygód X-23? Kim są tytułowe sieroty X? Przekonacie się już za chwilę.

Daken, syn Wolverine’a, został porwany. Próbując go ratować, Laura wraca do miejsca, w którym ją stworzono i nauczono zabijać – i znajduje tam kogoś, kogo już nigdy nie spodziewała się ujrzeć. Radość ze spotkania nie trwa jednak długo, bo po piętach depczą jej Sieroty X – grupa zamaskowanych zabójców, którzy niczego nie pragną bardziej niż na zawsze pozbyć się dzieci Wolverine’a. Żeby ich pokonać, Laura i Gabby ruszają śladami Logana do Japonii.

O czym jest All-New Wolverine Tom 5 – Sieroty X?

Czy komiks, w którym główną bohaterką jest X-23 może być komiksem o rodzinie? Na to pytanie odpowiada Tom Taylor w najnowszym tomie serii All-New Wolverine. Głównym założeniem fabularnym całej serii jest pokazanie Laury jako mentorki dla Gabby, która jest jej klonem. Idąc tym tropem Gabby jest niejako wnuczką Logana. Czyli w tym układzie należy do dużej rodziny szponiastych rosomaków. Generalnie Tom Taylor stawia na akcje z dodatkiem problemów rodzinnych i wychowawczych. Niestety w całej serii trafiają się takie gniowy jak All-New Wolverine – II Wojna Domowa. Ten tom zupełnie odstaje od całego cyklu. Natomiast w tomie 5 Tom Taylor sięga w przeszłość głównej bohaterki i wyciąga również motyw z przeszłości Logana. W przypadku Laury pojawia się jej matka. Co jest niewątpliwie wielkim zaskoczeniem, ponieważ to X-23 pozbawiła ją życia, co było przełomowe dla tej bohaterki.

All-New Wolverine Tom 5 obraz

Dodatkowo pojawia się nowa organizacja o nazwie Sieroty X, która wzięła sobie za punkt honoru pozbyć się wszystkich mutantów z mocą regeneracji. Przynajmniej na sam początek. Dlatego biorą sobie na cel również Dakena, który pojawił się już w poprzednim tomie. To on jako pierwszy zostaje celem organizacji Sieroty X. Na szczęście udaje mu się uciec i zwraca się do Laury o pomoc, która jest obecnie w trudnym położeniu. Wspólnie będą musieli stawić czoła nowemu zagrożeniu i wyruszyć do Japonii, gdzie znajduje się coś, co może ich uratować. Więcej nie będę zdradzać, bo fabuła jest naprawdę ciekawa. Tom Taylor balansuje pomiędzy akcją, humorem a poważnymi relacjami rodzinnymi. Wyciąga kilka starych motywów i co ciekawe ładnie to wpisuje w całą opowieść. Nie odczuwa się, że są one wykorzystane na siłę.

Za warstwę graficzną odpowiada Juann Cabal. Jest to nowość, ponieważ poprzedni tom był rysowany przez Leonarda Kirka. Nie jest to zła zmiana. Juann Cabal pracował również przy serii Strażnicy Galaktyki więc ma już niejako pojęcia o komiksach superbohaterskich. Radzi sobie całkiem nieźle jeżeli chodzi o dynamiczne walki, pościgi czy statyczne sceny. Na plus jest również kadrowanie i całostronicowe kadry.

X-23 jako Wolverine

Nie ma co ukrywać, że seria All-New Wolverine pisana przez Toma Taylora jest lekka i zabawna. Znajdziemy tu mnóstwo humorystycznych scen takich jak sytuacje z adoptowanym rosomakiem Gabby czy wymyślanie dla niej kozackiej ksywy. Przecież żaden superzłoczyńca nie będzie czuć strachu przed – Gabby. Takie rozluźnienie sytuacji bardzo dobrze balansuje przygodowe wątki i akcję. Wykorzystanie przeszłości X-23 to również dobry zagranie, bo dla nowego czytelnika jest to zachęta po sięgnięcie w przeszłość tej bohaterki. Oczywiście nie brakuje tu dziwnych rozwiązań, które nie mają zupełnie sensu. Wprowadzenie Dakena to również plus, bo powiększa obraz rodziny Logana, a ten komiks w dużej mierze opiera się na relacjach rodzinnych. Chociaż może to trochę dziwni brzmi. Jak dla mnie dobra rozrywka ze sporą dawką humoru. Pozostaje nam czekać na kolejny tom, który już będzie ostatnim z obecnej serii All-New Wolverine.

Ocena: 7/10

All-New Wolverine Tom 5

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: All New Wolverine tom 5 – Sieroty X
  • Scenariusz: Tom Taylor
  • Rysunki: Juann Cabal
  • Tłumaczenie: Weronika Sztorc
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 20.01.2021 r.
  • Liczba stron: 132
  • Cena: 39,99 zł