fbpx
Marvel ComicsRecenzje Komiksów

Amazing Spider-Man Globalna Sieć: Mroczne Królestwo

Czas na powrót do przygód naszego ulubionego pajęczaka z sąsiedztwa. Drugi tom Amazing Spider-Man Globalna Sieć to podróż do kolejnych krajów i stawanie naprzeciw organizacji przestępczej Zodiak. Czy tym razem Parkerowi uda się połączyć życie superbohatera i prezesa międzynarodowej firmy?

Kolejny tom przygód Amazing Spider-Man Globalna Sieć: Mroczne Królestwo jest już dostępny na naszym rynku od pewnego czasu. Po dość słabym pierwszym tomie bardzo sceptycznie podchodziłem do drugiego tomu. Zwłaszcza że obecnie Parker jest tak naprawdę kopią Tonego Starka z dawnych lat i mierzy się z podobnymi problemami. Jednak nadal będąc zainteresowany rozwiązaniem problemu z Zodiakiem i wątku Otto uwięzionym w ciele robota postanowiłem sięgnąć i dać jeszcze szanse. 

Globalna sieć tom 2 recenzja

Peter Parker dalej rozwija swoją międzynarodową działalność. Tym razem trafia do Chin gdzie odkrywa, że Mister Negative zniewolił dwójkę jego przyjaciół. Azja to nie jedyny przystanek na drodze Spider-Mana. Szykuje się ostateczny pojedynek z Zodiakiem, który rozegra się w Europie. Jeśli Skorpion wprowadzi swój wielki plan w życie, nawet ścianołaz może nie dać rady powstrzymać go przed przejęciem kontroli nad przyszłością.

Globalna sieć zaprowadza pająk do Chin

Amazing Spider-Man Globalna Sieć: Mroczne Królestwo to kolejne dzieło Dana Slotta. Kontynuuje swoje on wątki, które rozpoczął w pierwszym tomie i rzuca Parkera do kolejnej światowej lokalizacji. Tym razem trafia do Szanghaju, w którym zmierzy się z Mister Negativem, który przejął władze nad Cloka i Dagger. Jest to bardzo ciekawy zabieg, zwłaszcza odwrócenie mocy tej dwójki bohaterów. Niestety sama intryga czy też problem jaki jest na tym etapie opowieści, jest po prostu miałki i niezbyt interesujący. Odnoszę wrażenie, że Dan Slott wrzuca specjalnie gościnne występy ciekawych bohaterów, aby ściągnąć czytelników. Jedni się na to złapią inni nie. Mnie to nie przekonuje, dużo bardziej bawiłem się w przypadku Spiderversum.

Amazing Spider-Man tom 2 recenzja

W Amazing Spider-Man Globalna Sieć tom 2 mamy po raz kolejny dwóch rysowników. Co ciekawe obaj panowie są pochodzenia włoskiego.  Matteo  Buffagni, który od 2011 współpracuje z wydawnictwem Marvel. Polscy czytelnicy mogli oglądać jego prace w komiksie Tajne tajne Wojny Deadpoola. W jego pracach widać już na pierwszy rzut oka wykorzystanie typowego stylu europejskiego. Niestety pomimo ciekawego wykorzystania odwrotnych kolorów oraz cienia, według mnie styl średnio pasuje do przygód Spidera. Są one zbyt poważne i dojrzałe jak na humorystyczną opowieść.

Drugim rysownikiem tego tomu jest weteran Spider-Mana, Giuseppe Camuncoli, który towarzyszy Slottowi praktycznie od samego początku. Do jego prac czytelnicy poprzednich tomów zdążyli się już przyzwyczaić. Ma on naleciałości mangi i animacji w stylu seriali animowanych. Ten styl jak najbardziej pasuje do przygód Spider-Mana. To do czego można się przyczepić to budowa ciała. W niektórych kadrach sylwetka jest bardzo atletyczna i możemy dosłownie policzyć wszystkie mięśnie. A w innych niestety już tego brakuje.

Spider-Man 2.0

Jeżeli chodzi o samo wydanie, to wydawnictwo Egmont trzyma się jednego utartego wzorca i bardzo dobrze. Lakierowana okładka ze skrzydełkami to coś, do czego czytelnicy zostali przyzwyczajeni. Samo tłumaczenie stoi na wysokim poziomie za sprawą Bartosza Czartoryskiego, który ma na swoim koncie już ponad 20 przetłumaczonych tytułów od Marvela.

Amazing Spider-Man Globalna Sieć tom 2 tak jak pisałem wcześniej, nie zaskakuje. Jest to zwykłe czytadło. Co chwile łapiemy się na tym, że gdzieś już to było, a Peter Parker jest biedniejszą wersją Tonego Starka. Niestety takie przekonanie towarzyszy od samego początku tej serii. Niestety, ale Dan Slot miał naprawdę dużo lepsze serie. Na szczęście temat Zodiaka w tym tomie się kończy i pozostaje pytanie, Co dalej? Mam nadzieję, że Spider wróci na właściwe tory i zaskoczy w trzecim tomie. 

Ocena: 6/10

Amazing Spider-Man Globalna Sieć: Mroczne Królestwo

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: Amazing Spider-Man. Globalna sieć. Mroczne królestwo. Tom 2
  • Scenariusz: Dan Slott
  • Rysunki: Matteo Buffagni, Giuseppe Camuncoli
  • Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 24.04.2019 r.
  • Liczba stron: 132
  • Cena: 39,99 zł