fbpx
ArtykułyKomiksy dla dzieciTop 5

Komiksy dla dzieci – top 5 komiksów dla najmłodszych

Komiksy zawsze są kojarzone z czymś dla dzieci. Komiksy dla dzieci to obecnie świetna forma, która może mówić o trudnych sprawach. Dzięki temu możemy nie tylko uczyć i bawić, ale również uświadamiać.

Od kiedy zostałem ojcem postanowiłem, że będę zaszczepiać moją pasję również mojemu synowi. W ciągu dnia czytam komiksy dla dzieci, a wieczorami siadam do Avengersów czy Spawna. Bardzo mnie cieszy, że obecnie na naszym rynku jest naprawdę bardzo duży wybór tytułów właśnie dla najmłodszych. Dlatego postanowiłem zebrać listę moich ulubionych komiksów dla dzieci, które czytam razem z moim synem. Co ciekawe nie tylko Egmont ma w swojej ofercie takie tytuły. Zresztą sami zobaczycie jak wygląda zestawienie.

Ernest i Rebeka

komiksy dla dzieci

Genialna opowieść pełna humoru dla dzieci i dorosłych. Główna bohaterka Rebeka ma sześć lat i choruje częściej niż inne dzieci. Ma słaby system odpornościowy. Na domiar złego rodzice coraz częściej się kłócą i myślą o rozwodzie. Pewnego dnia w życiu Rebeki pojawia się niespodziewany przyjaciel – mikrob Ernest. Zaczyna uczyć ją jak być mikrobem, dzięki czemu będzie jej łatwiej pokonać nie tylko choroby, ale i codzienne kłopoty.

Ernest i Rebeka jest komiks dla dzieci, który bardzo oddziałuje na nasze emocje. Chwilami wesoły, chwilami smutny, ale zawsze mądry. Należy on również do linii wydawniczej – Komiksy są Super!, w której są równie takie komiksy, jak Lou!, Ptyś i Bill oraz Studio Tańca. Przedstawione w niej historie są humorystyczne i świetnie narysowane. Należą do bestselerów rynku europejskiego. Ernest i Rebeka to komiks wyjątkowy, na początku myślałem, że to tylko zwykła historia. Obecnie po przeczytaniu go kilkakrotnie razem z moim 3-letnim synem widzę jak wiele ma wartości edukacyjnych. Nawet w przypadku tak młodego czytelnika. Ciężkie tematy i problemy są tu bardzo dobrze przemycone. Obecnie na naszym rynku są dostępne pierwsze dwa tomy. Kolejny w przygotowaniu. Już się nie mogę doczekać, bo razem z synem jesteśmy nim oczarowani.

Amulet

komiksy dla dzieci amulet

Komiks Amulet opowiada o Emily, Navinie i ich mamie, którzy chcą zacząć wszystko od nowa. Przeprowadzają się do tajemniczej posiadłość, do której pewnej nocy wślizguje się coś przerażającego. Mama zostaje porwana, a jedynym ratunkiem jest właśnie rodzeństwo. Muszą ją sprowadzić z powrotem. Ta podróż odmieni ich całe życie.

Amulet może nie należy do kategorii komiksy dla dzieci, a bardziej do komiksy dla młodzieży. Porywa on już po pierwszych stronach i chcemy więcej. Co prawda komiks trzyma się trochę oklepanych rozwiązań, jednak Kazu Kibuishi robi to świadomie. Robi to z rozwagą dzięki czemu dostajemy komiks, który jest przyjemną lekturą. Historia rozkręca się bardzo szybko i praktycznie cały czas pędzi. Trzyma młodego czytelnika w ryzach i pozostawia z pytanie. Co dalej? Zdecydowanie coś dla nieco starszych czytelników.

Ryjówka Przeznaczenia

komiksy dla dzieci ryjówka przeznaczenia

Komiks dla dzieci o ryjówkach, czyli niewielkich, ruchliwych i wiecznie głodnych ssakach. Mało kto wie, że ryjówki mają swoje mrożące krew w żyłach przygody. Gdy w ich lesie pojawia się Czarny Nieprzyjaciel, wróg wszystkiego, muszą szukać ratunku dla siebie i całej doliny. Jednak jest pewna stara przepowiednia o ryjówce przeznaczenia, która ma im pomóc w walce.

Tomasz Samojlik tworzy opowieść o małych ssakach, które stają przeciwko wielkiemu złu. Niby w prostej ekologicznej opowieści czytelnik widzi jak ważną wartością jest przyjaźń. Pierwotnie podchodziłem sceptycznie do tego komiksu, jednak z biegiem czasu uważam, że jest on fascynującym komiksem dla dzieci. Zwłaszcza że przekazuje bardzo ważne wartości dla młodego czytelnika. No i ma swoją kontynuację, o którą miałem przyjemność recenzować – Norka Zagłady. Komiks został tak dobrze przyjęty, że przygody mały stworzonek można śledzić w całkiem pokaźnej już kolekcji.

Rufus Wilka w owczej skórze

komiksy dla dzieci rufus wilk w owczej skórze

Młody wilk Rufus nie do końca wie co to znaczy być wilkiem. Ma na to duży wpływ to, że został adoptowany przez rodzinę owiec. Nie rozumie, dlaczego inne zwierzęta się go boją i starają się omijać go szerokim łukiem. Dlatego trafiał wcześniej od rodziny do rodziny. Teraz trafia do świata, w którym zaczyna odkrywać kim tak naprawdę jest i dlaczego wzbudza strach wśród innych.

Warszawski autor o pseudonimie Sztybor razem z rysowniczką Agnieszką Światek stworzyli genialny komiks dla dzieci. Niby prosta historia, która pokazuje nam, że nie warto oceniać książki po okładce. Niesie ona ponadczasowe wartości mówiące o akceptacji samego siebie, jak również akceptacji społecznej. Rufus Wilk w Owczej Skórze pokazuje również jak cieżko jest adoptowanym dzieciom. Historia niejednokrotnie wzrusza i przede wszystkim uczy, że należy walczyć ze stereotypami. Tu link do mojej recenzji – rufus wilk w owczej skórze.

Bardzo dzika opowieść

bardzo dzika opowieść

Coś dziwnego dzieje się w Lesie Złamanych Serc. Jego obrońca ryś gdzieś przepadł, gang psubratów terroryzuje okolice, a porzucone na leśnym parkingu zwierzęta są ciągle obserwowane przez sowę z rozdwojeniem jaźni. Zagubiona kotka, papużka, żółw i patyczak muszą zmierzyć się z przeciwnościami losu i odbyć niesamowitą przygodę.

Tomasz Samojilik to ekspert, jeżeli chodzi o kreowanie i przemycanie pięknych motywów związanych z naturą. Bardzo dzika opowieść jest bardzo mądra, wzruszająca i zabawna. Pokazuje młodemu czytelnikowi, czym jest prawdziwa przyjaźń i że warto szukać swojego miejsca na świecie.

Najlepsze komiksy dla dzieci

Tak prezentuje się lista najlepszych komiksów dla najmłodszych. Bardzo mnie cieszy, że jest ona różnorodna i coraz więcej polskich wydawnictw poszerza swoją ofertę o te tytuły. To już nie tylko Egmont, ale również Kultura Gniewu czy też Planeta Komiksów. Z czystym sumieniem polecam każdą z pozycji, która znalazła się na tej liście, bo każdy z tych komiksów mam w swoich zbiorach. Jeżeli ktoś szuka prezentu dla młodego fana komiksu lub alternatywy opowiadającej o trudnych sprawach to śmiało. Komiksy dla dzieci potrafią uczyć również dorosłych, a przede wszystkim wspólnego spędzania czasu przy dobrej lekturze.