fbpx

Archie tom 1

Wydawnictwo Ultimate Comics znane na naszym rynku z komiksów polskich twórców zaczynało oferując publikacje z Riverdale. Jedną z pierwszych pozycji był komiks Archie tom 1, który opowiada o przygodach Archiego Andrewsa, Betty Cooper, Jughead Jones i Veronici Lodge. Jak zapewne część z Was wie Archie ma już swoje lata i trzeba było go odświeżyć. Jak wypada nowa odrestaurowana wersja z XXI wieku? Czy warto sięgnąć przekonacie się już za chwile.

Archie to nastolatek żyjący w małym miasteczku Riverdale. Dopiero co rozstał się ze swoją dziewczyną Betty Cooper, z którą to był praktycznie od samego dzieciństwa. Wszyscy przyjaciele i znajomi zastanawiają się nad jednym. Jak mogło do tego dojść? Idealna para Riverdale rozstała się w gwałtowny sposób. Tymczasem na horyzoncie pojawia się nowa osobowość. Veronica Lodge, bogata i wpływowa dziewczyna budzi niemałą sensację nie tylko na szkolnych korytarzach, ale również w całym miasteczku. Archie, obecnie wolny ptak bardzo szybko zaczyna się interesować nową koleżanką. Czy jednak nie są to za wysokie progi dla rudowłosego chłopaka? No i co z jego wielką miłością do Betty?

O czym jest Archie tom 1?

Większość z nas zaliczyła liceum i ma świadomość co się tam dzieje. Młodzieżowe dramaty, imprezy, miłości i wiele, wiele innych. W Riverdale jest podobnie. A ciekawe jest to, że Archie Comics ma już swoje lata. Wychowały się na nim pokolenia amerykańskich nastolatków miał bardzo duży wpływ na popkulturę. Obecnie problem pojawił się zupełnie inny. Jak zmierzyć się z legendą i wprowadzić bohaterów w nowe czasy? Trzeba przyznać, że nie było to proste zadanie a Mark Waid wykonał to w bardzo dobrym stylu dlatego komiks Archie tom 1 to nowe Riverdale na miarę XXI wieku. Muszę przyznać, że opowieść nieźle się zaczynam. Mamy wielkie Bum! i incydent ze szminką, a najpopularniejsza para w mieście zrywa ze sobą. Od samego początku wiemy, że będzie się działo.

komiks Archie tom 1

Pierwszy tom jest pełen ciekawych relacji między nastolatkami. Każdy z bohaterów jest bardzo dobrze nakreślony i nie odbiega od swojego pierwowzoru. Archie nadal jest niezdarny i bycie niejako życiowym łamagą wprowadza go w wiele zabawnych sytuacji. Dodatkowo wszystko jest tu w pewien sposób wyolbrzymione i przerysowane. Idealnie się to wpisuje w zachowanie nastolatków, które ze zwykłego zdarzenia potrafią zrobić nie lada aferę. Praktycznie całą narrację komiksu prowadzi Archie, który przełamuje czwartą ścianę i zwraca się bezpośrednio do czytelnika. Fani komiksów Marvela znają ten zabieg, ponieważ Deadpool stale to robi. Dzięki temu główny bohater staje się nam bliższy i ładnie wprowadza nas w całą opowieść. Warto również wspomnieć, że jednym z najlepiej rozpisanych bohaterów jest Jughead, który jest piekielnie inteligentny. To on z całej paczki myśli najbardziej trzeźwo a do tego jest cyniczny. Dzięki takim bohaterom cała opowieść nabiera niepowtarzalnego kolorytu.

Riverdale 2.0

Jeżeli chodzi o warstwę graficzną to mamy tu kilkoro rysowników, a mianowicie Fiona Staples, Veronica Fish, Annie Wu. Pierwsza z nich znana jest w naszym kraju z komiksu Saga. W tym przypadku świetnie sobie poradziła, w końcu nie ma się co dziwić. Bez problemu odnalazła się w teen drama i rozterkach nastolatków. Annie Wu i Veronica Fish również wypadły bardzo dobrze. W tym przypadku style wszystkich rysowniczek są zbliżone dlatego nie ma zgrzytu pomiędzy poszczególnymi przejściami. Dla mnie zawsze jest to minus, kiedy w połowie historii zmienia się rysownik i prezentuje odmienny styl.

Archie tom 1 recenzja

Archie tom 1 to bardzo dobry komiks i miłe zaskoczenie. Historia jest zabawna, pełna humor i lekko się to czyta. Wydawnictwo Ultimate Comics zadbało również o dodatki. Mamy tu nie tylko galerię okładek i interesujące posłowie, ale również przedruki kilku klasycznych opowieści o Archiem i jego przyjaciołach. Odświeżone przygody nastolatków z Riverdale to świetna pozycja do startu w to kultowe uniwersum. Na historiach Archie Comics wychowało się już nie jedno pokolenie. A bohaterowie doczekali się również wieli crossoverów z Predatorem, Red Sonją czy Vampirellą. To, że Archie pojawił się na naszym Polskim rynku to bardzo dobra decyzja. Jeżeli szukacie dobrego komiksu pełnego zabawnych sytuacji, kąśliwych uwag i szkolnego klimatu to Archie tom 1 jest najlepszym wyborem. Zdecydowanie polecam.

Ocena: 8/10

Archie tom 1

Dziękuję wydawnictwu Ultimate Comics za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

ultimate comics
  • Tytuł: Archie tom 1
  • Scenariusz: Mark Waid
  • Rysunki: Fiona Staples, Veronica Fish, Annie Wu
  • Wydawnictwo: Ultimate Comics
  • Tłumaczenie: Aaron Welman
  • Data wydania: 25.04.2018
  • Liczba stron: 192
  • Cena: 50 zł