fbpx

Riverdale tom 2 – Całkiem Nowe Historie

Wszyscy fani seriali na pewno się ze mną zgodzą, że oczekiwanie na nowy sezon to katorga. Dlatego wydawnictwo Ultimate Comics przychodzi niejako z remedium na ten stan. Jeżeli tęsknicie za Archem i jego ekipą to komiks Riverdale tom 2 – Całkiem Nowe Historie jest na to lekarstwem. Czy przeniesienie serialu na łamy komiksu jest dobrym rozwiązaniem? Czy warto sięgnąć po ten komiks i co tak naprawdę w nim znajdziemy przekonacie się już za chwilę.

Seria Riverdale Całkiem nowe historie to przedłużenie serialu w formie komiksowej. Historie uzupełniają wątki przedstawione w serialu telewizyjnym jak również rozbudowują wątki niektórych bohaterów. Dzięki temu komiksowi dowiemy się więcej o popularnej Josie McCoy, uwielbianym przez wszystkich Kevinie Kellerze czy poczciwym Popie. Autorzy tego komiksu chcą przedstawić barwnych bohaterów drugoplanowych pokazując przy tym jak różnorodne jest miasteczko Riverdale.

O czym jest Riverdale tom 2?

Album jest podzielony na pięć opowieści, które skupione są na poszczególnych bohaterach znanych z serialu Riverdale. W pierwszym tomie mieliśmy niejako głównych bohaterów, teraz przyszedł czas na bohaterów drugoplanowych. I tak pierwsza historia skupia się na Kevinie i jego problemach miłosnych. Jak wiemy jest on homoseksualnym bohaterem, któremu nie łatwo odnaleźć się w małym miasteczku. Druga opowieść dotyczy Reggiego i Josie. I tu mamy ukazane bardzo ciekawe połączenie, ponieważ historia jest przedstawiona z perspektywy dwójki bohaterów. Na pierwszy rzut oka znajdujących się po zupełnie dwóch innych biegunach. Jak się jednak okazuje mają ze sobą bardzo dużo wspólnego. Mamy tu również opowieść o ulubionej knajpce w Riverdale, czyli Pop’s, która skrywa dość ciekawą tajemnicę. Mamy tu również bardzo interesujące zestawienie dwóch światów. Veronica zabiera swoich przyjaciół do miasta i jej ekskluzywnych znajomych. Jak na dłoni widać, że nie będzie to dobra decyzja. Najsłabsza opowieść dotyczy Diltona i jego wizji apokalipsy. Ten bohater nawet w serialu jakoś do mnie nie przemawiał.

Riverdale tom 2 recenzja

Jeżeli chodzi o warstwę graficzną to odpowiada za nią dwójka rysowników – Joe Eisma i Thomas Pitilli. I z przykrością muszę przyznać, że w oby przypadkach nie jest dobrze. Bohaterowie wyglądają bardzo koślawie, twarze są kanciaste i kwadratowe. O ile jeszcze taki zabieg pasuje u Reggiego to w niektórych przypadkach musiałem się chwilę zastanowić kim jest dany bohater. Może to dlatego, że doszukuje się tu serialowych wzorów, a jest to niejako wymuszone przez wydanie tego komiksu. Nie tylko na okładce widzimy serialowych bohaterów, ale również w poszczególnych rozdziałach mamy ich zdjęcia. Dodatkowo na końcu komiksu mamy przedstawione sylwetki bohaterów. Przez to niestety doszukujemy się tego, aby bohaterowie byli tacy jak w serialu. Tu ten zabieg się nie udał, w przeciwieństwie do komiksu Star Trek tom 1 gdzie rysownicy naprawdę postarali się jak najdokładniej oddać wygląd swoich filmowych odpowiedników.

Archie czy Riverdale?

Archie tak samo jak Riverdale można śmiało zakwalifikować jako komiksy dla nastolatków lub komiksy dla młodzieży. To problemy młodych ludzi, którzy szukają swojego miejsca na świecie, pierwsze miłosne uniesienia czy pierwsze rozstania. Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka mamy tu utarte schematy komiks czyta się bardzo dobrze. Największą siłą bohaterów Riverdale jest to, że mogą oni na siebie liczyć. Scenarzyści nie boją się opowiadać o trudnych tematach. W przystępny sposób ukazują, chociażby przemoc domową, która może przybrać różne formy. To nie tylko aspekty fizyczne, ale również i psychiczne. Riverdale to historia o dorastaniu, o bohaterach, z którymi możemy się utożsamiać lub widzieć w nich swoich przyjaciół.

Riverdale tom 2

Riverdale tom 2 – Całkiem Nowe Historie to świetna pozycja dla nastolatków i fanów serialu. Dodatkowo jest to piękne uzupełnienie i poszerzenie niektórych bohaterów, których znamy z serialu Riverdale. Warto również wspomnieć, że wydawnictwo Ultimate Comics nie zapomniało o dodatkach. W komiksie znajduje się galeria okładek i easster eggi lub jak kto woli ciekawostki związane z drugim sezonem serialu. Mamy tu również zestawienie aktorów z komiksowymi odpowiednikami. Generalnie nie jest źle, bo komiks czyta się dobrze, jednak to, co mnie najbardziej w nim boli to tak jak wspomniałem warstwa graficzna. Gdyby nie ten aspekt na pewno czytanie Riverdale sprawiłoby mi więcej przyjemności. Szkoda, niemniej jeżeli lubicie dramaty nastolatków czy uwielbiacie Archiego i jego paczkę koniecznie musicie sięgnąć po ten komiks.

Ocena: 7/10

Riverdale tom 2 - Całkiem Nowe Historie okładka

Dziękuję wydawnictwu Ultimate Comics za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

ultimate comics
  • Tytuł: Riverdale tom 2 – Całkiem Nowe Historie
  • Scenariusz: Aaron Allen, Will Ewing, Michael Grassi, Ross Maxwell, Brian E. Paterson, Tessa Leigh Williams
  • Rysunki: Joe Eisma, Thomas Pitilli
  • Wydawnictwo: Ultimate Comics
  • Tłumaczenie: Aaron Welman
  • Data wydania: 28.03.2019
  • Liczba stron: 136
  • Cena: 60 zł