fbpx

Avengers tom 1: Ostatnia Fala

Marvel Now!, Marvel Now! 2.0, a teraz Marvel Fresh. Po raz kolejny wydawnictwo Marvel zaczyna od jedynki, a w naszym kraju za sprawą wydawnictwa Egmont możemy cieszyć się tytułami z tej serii wydawniczej. Na pierwszy ogień idzie komiks Avengers tom 1: Ostatnia fala, co nie jest zaskoczeniem. Nowy run nie mógł się bez flagowej drużyny superbohaterów. Za scenariusz odpowiada Jason Aaron, który zebrał wiele laurów i odniósł sukces tworząc serię Thor Gromowładna. Co wyszło z tego połączenia? Czy komiks Avengers tom 1: Ostatnia Fala to dobra pozycja, aby rozpocząć swoją przygodę z komiksami Marvela? Przekonacie się już za chwilę.

Pierwszy tom przygód Avengers z nowej serii wydawniczej Marvel Fresh! Steve Rogers. Tony Stark. Thor Odinson. Trzej najpotężniejsi ziemscy bohaterowie znów łączą siły! I gromadzą przyjaciół do walki z Celestianami – kosmicznymi bogami, których ostatnia wroga delegacja zmierza właśnie ku Ziemi. Czarna Pantera i Doktor Strange odkrywają straszną tajemnicę w sercu planety, a Kapitan Marvel mierzy się z wrogami w kosmosie, ale to dopiero początek ich zmagań! Aby ocalić Ziemię, nasi bohaterowie muszą odkryć, co łączy Mrocznych Celestian z prehistoryczną drużyną Avengers, którą dowodził sam Odyn

O czym jest komiks Avengers tom 1: Ostatnia Fala?

Jason Aaron przejął flagowy tytuł po Marku Waidzie i już na początku przestał eksperymentować ze składem drużyny. Postawił na znanych i lubianych, a do tego dwójkę wyrazistych bohaterów, z czego co do jednego miałem duże wątpliwości. Komiks Avengers tom 1: Ostatnia Fala to dobry tytuł, aby się wciągnąć w uniwersum komiksowe Marvela. Fabuła startuje tu od punktu zero więc nowy czytelnik nie przeżyje tu szoku. Oczywiście nie brakuje tu lekkich nawiązań do wydarzeń z poprzedniej serii czy też takich wydarzeń jak II Wojna Domowa i Tajne Imperium. Na szczęście Jason Aaron potraktował to jako puszczenie oka w stronę zagorzałych fanów niż wymaganej lektury. Jason Aaron tak jak wspomniałem nie szaleje jeżeli chodzi o skład Avengers. Stawia na trzech podstawowych bohaterów – Kapitan Ameryka, Iron Man i Thor. Do tego wrzuca Captain Marvel, Doktora Strange’a i Czarną Panterę, którzy zdobyli sobie dużą sympatię dzięki kinowym przygodom. Do tego wszystkiego dorzuca jeszcze She-Hulk i Ghost Ridera. I właśnie do tego ostatniego członka zespołu miałem duże zastrzeżenia.

Avengers tom 1: Ostatnia Fala recenzja

Avengers tom 1: Ostatnia Fala zaczyna się od małego wprowadzenia, które pierwotnie było wydane w ramach Free Comic Book Day 2018. Niestety widać, że Aaron przez długi czas zajmował się komiksami związanymi z Thorem. Zagłębiając się coraz bardziej w ten komiks miałem wrażenie, że czytam kolejne przygody Thora, a drużyna Avengers jest tylko dodatkiem. Zwłaszcza że głównym antagonistą, który realizuje swój niecny plan jest nie kto inny jak Loki. Dużym plusem jest pokazanie superbohaterskiej grupy sprzed miliona lat, którą prowadzi Odyn, zakochany w Phoenix. Dodatkowo mega wrażenie robi Ghost Rider na płonącym mamucie. I przyznam, że chcę zobaczyć więcej z tamtych czasów.

Avengers z Marvel Fresh!

Nie ma co ukrywać, że ten komiks jest pisany pod nastolatków. Bardzo jest to widoczne zwłaszcza w dialogach, które pisane są przez Aarona w młodzieżowym stylu. I nie ma się co dziwić, bo jest to niejako target cyklu wydawniczego Marvel Fresh. Komiks jest zabawny, bardzo kolorowy co widać zwłaszcza na niektórych kadrach. Nawet te mroczne i niejako poważne sekwencje są mocno nasycone barwami. Flagowa serii jest bardzo dynamiczna i przypomina filmy Marvela. Cały czas się tu coś dzieje i nie ma czasu na nudę. Mnie zabrakło troszeczkę większej ilości retrospekcji z dawnych, prehistorycznych lat. Co niewątpliwie będzie kontynuowane w kolejnych tomach.

komiks Avengers tom 1: Ostatnia Fala

Avengers tom 1: Ostatnia Fala to świetny komiks, aby wskoczyć w uniwersum Marvela bez znajomości poprzednich runów. Poprzednio taki moment był za czasów Jonathana Hickmanna i jego Świat Avengers. Dlatego jeżeli jeszcze się wahacie czy dobrą decyzją jest wskoczyć do uniwersum Avengers. Lepszego momentu jak na razie nie będzie. Ci, co znają inne komiksy Jasona Aarona odnajdą tu jego unikatowy styl. Nie brakuje tu również retrospekcji, tajemnicy i snującej się opowieści w tle. Oczywiście mamy tu też mocny motyw Asgardu i jego bohaterów, ale to było do przewidzenia patrząc po dorobku autora. Pierwszy tom z nowego runu Avngers to naprawdę kawał dobrego komiksu superbohaterskiego, który zdecydowanie polecam.

Ocena: 9/10

Avengers tom 1: Ostatnia Fala okładka

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: Batman: Avengers tom 1: Ostatnia Fala
  • Scenariusz: Jason Aaron
  • Rysunki: Ed McGuinness, Paco Medina, Sara Pichelli
  • Tłumaczenie: Marek Starosta
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 16.06.2021
  • Liczba stron: 160
  • Cena: 39,99 zł