fbpx

Najwybitniejsi Naukowcy – Arystoteles, Głód Wiedzy

Przyszedł czas, aby zapoznać się z kolejnym albumem cyklu Najwybitniejsi Naukowcy. Trzeci już tom cyklu zatytułowany jest Najwybitniejsi Naukowcy – Arystoteles, Głód Wiedzy i dotyczy jednego z najbardziej znanych filozofów w historii świata. Sam cykl prezentuje czytelnikom postacie, których badania, odkrycia i światopogląd przyczyniły się do rozwoju ludzkości. W tym przypadku mamy do czynienia nie tylko z filozofią, ale i innymi dziedzinami nauki. Jak sam tytuł sugeruje Arystoteles kochał poznawać świat i był bardzo głodny wiedzy. Czy warto sięgnąć po ten komiks? Do kogo jest on skierowany? Jak wypada w stosunku do poprzednich? Przekonacie się już za chwilę.

Kolejny tom kolekcji „Najwybitniejsi Naukowcy”, prezentującej postaci ludzi nauki, których badania przyczyniły się do rozwoju ludzkości w różnych dziedzinach – medycynie, przyrodzie, fizyce czy astronomii. Przedstawia on postać jednego z najbardziej znanych filozofów starożytnej Grecji – Arystotelesa. Arystoteles już od najmłodszych lat chciał zdobywać jak najszerszą wiedzę o otaczającym go świecie. Interesowało go wiele zagadnień – od działalności człowieka, przez politykę i etykę, po wszystkie aspekty otaczającej go przyrody. Dzięki temu położył podwaliny pod rozwój logiki i nauk przyrodniczych, szczególnie astronomii, fizyki i biologii. W Atenach założył szkołę filozoficzną w ogrodach Lykejonu, otaczających świątynię Apollina Likejosa, od której nazwy powstało słowo ”liceum”. 

Najwybitniejsi Naukowcy – Arystoteles

Arystotelesa chyba nie trzeba nikomu zbytnio przedstawiać. Niemniej nazywany był również Stagirytą lub po prostu Filozofem. Był on bardzo ciekawy świata i to już od najmłodszych lat. Interesowało go bardzo dużo zagadnień takich jak polityka, przyroda, rozwój człowieka, fizyka czy biologia. W komiksie, którego autorem jest Jordi Bayarri przechodzi poprzez lata towarzysząc w odkrywaniu świata przez Arystotelesa. Autor stara się pokazać jego drogę w życiu i podkreśla ciekawość bohatera. Dobrym przykładem jest porównanie muszli i zadanie pytania, dlaczego są od siebie inne? Jordi Bayarri z jednej strony chce pokazać nam całą historię Arystotelesa a z drugiej stara się również wyciągać jego najważniejsze cechy. W komiksie mamy bardzo mocno zaznaczone jego zainteresowanie wieloma dziedzinami. Co ciekawe w komiksie pojawiają się również takie znane postaci jak Sokrates, Platon czy Aleksander Macedoński. Ten ostatni był uczniem Arystotelesa.

Najwybitniejsi Naukowcy - Arystoteles, głód wiedzy

Jeżeli chodzi o warstwę graficzną to również odpowiada za nią Jori Bayarri, przez co cała koncepcja komiksu jest spójna. Nie ma sytuacji, że scenarzysta i rysownik mają nieco odmienne zdanie. Pod względem rysunków nie różni się on bardzo od poprzednich tomów – Darwin, Teoria Ewolucji czy Maria Skłodowska-Curie, Pierwiastki promieniotwórcze. Tak jak wspominałem w przypadku tamtych tomów prace przypominają mi cykl animacji „Było sobie życie”. Ciekawy, poziomy format jest intrygujący, ponieważ zmienia to troszeczkę sposób rozłożenia kadrów. Autor ma dzięki temu możliwość umieszczenia większej ilość horyzontalnych rysunków. Dodatkowo rysunki są proste, niezbyt szczegółowe i kolorowe. Co też lepiej wpływa na odbiór o młodszego czytelnika.

Arystoteles – komiks dla dzieci?

Najwybitniejsi Naukowcy – Arystoteles, Głód Wiedzy to zdecydowanie pozycja godna polecenie. Jest to komiks przeznaczony dla młodzieży szkolnej, dzięki któremu w ciekawy sposób poznajemy historię. Oprócz samego komiks w albumie znajdziemy również szkicownik autora, małą biografię najważniejszych postaci z życia Arystotelesa oraz posłowie dr. Tomasza Rożka. Oczywiście sam komiks nie zastąpi nam podręczników czy książek historycznych. Jednak w ciekawy sposób prezentuje czytelnikowi najważniejsze fakty z życia danego bohatera. Jest to również ciekawy punkt wyjścia do samodzielnego pogłębiania wiedzy historycznej. Osobiście polecam cały cykl Najwybitniejsi Naukowcy, ponieważ jest to pozycja komiksowa, której zdecydowanie brakowało na naszym rynku.

Ocena: 8/10

Najwybitniejsi Naukowcy - Arystoteles okładka

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: Najwybitniejsi Naukowcy – Arystoteles, Głód Wiedzy
  • Scenariusz: Jordi Bayarri
  • Rysunki: Aaron Jordi Bayarri
  • Tłumaczenie: Agata Ostrowska
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 14.07.2021 r.
  • Liczba stron: 48
  • Cena: 24,99 zł